TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa „pocztówek z Wrocławia” i pokaz etiud filmowych – a wszystko na szczytny cel

Data: 31.05.2022 Kategoria: działania społeczne, Wydział Architektury

Praca A. Stawiskiej

Przez trzy godziny w środę w Klubie Architekta na Wydziale Architektury PWr będzie można oglądać filmowe etiudy i wyjątkowe pocztówki-kolaże przygotowane przez studentów. Kilkanaście wybranych pocztówek trafi także na sprzedaż, a dochód wesprze organizację zajęć wakacyjnych dla dzieci z Ukrainy.

Plakat wystawyEtiudy filmowe to część cyklu „Architektura jako scenografia”, a pocztówki-kolaże łączy wspólny temat: „W mojej głowie wojna”.

Będzie je można obejrzeć w środę, 1 czerwca, w godz. od 12 do 15, w Klubie Architekta (na dole, pod dziekanatem, w budynku E-1).

Pocztówki i etiudy powstały na zajęciach „Fotografia i kolaż w przestrzeni architektury”, które prowadzi dr inż. arch. Beata Juchniewicz.

–  Kurs ze studentami zawsze zaczynam od wykładu i zdefiniowania tego, czym jest kolaż jako środek artystycznej wypowiedzi – opowiada dr Juchniewicz. – We współczesnej kulturze nadprodukcji obrazów metodą „kopiuj i wklej” warto sięgnąć do źródeł, by je twórczo rozwinąć i zinterpretować. Staram się to realizować na dwóch polach związanych z architekturą. Na jednym: za pomocą kolaży opowiadamy o architekturze poprzez cykl „Pocztówki z Wrocławia”. Na drugim tworzymy obrazy, które mogą w różny sposób zaistnieć w jej przestrzeni (na betonie, szkle czy ekranie świetlnym).

Dr Juchniewicz podkreśla, że studenci intuicyjnie zestawiają różne wątki, co jest pretekstem do rozmowy o kompozycji, formie, fakturze i kolorze. A to co najważniejsze – wrażliwość na ukryte znaczenia i treści architektury – przychodzi nieoczekiwanie.

Kolaż M. ZielińskiejCzęść prac pokazanych na wystawie będzie można kupić. Dochód z tej sprzedaży wesprze Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, które organizuje latem zajęcia wyrównawcze dla dzieci z rodzin uchodźczych.

- Okres wakacji to czas, którego dzieci z Ukrainy nie mogą zmarnować. Muszą uczyć się polskiego, a poprzez zabawę i kontakt z rówieśnikami nabierać kompetencji, które pozwolą im funkcjonować w szkole od września. Myślę, że w ten sposób skorzystają wszystkie dzieci. I dlatego tam popłyną uzyskane środki – opowiada dr Juchniewicz.

Stowarzyszenie można także wspierać wpłatami na konto w Alior Bank nr 08 2490 0005 0000 4500 5147 8425 z dopiskiem: „Darowizna #Help Ukraine”.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję