TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa o Marsie we Wrocławiu. Pomagali ją stworzyć studenci PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Pasażu Grunwaldzkim od soboty można bezpłatnie obejrzeć wystawę o Czerwonej Planecie. W jej przygotowaniu pomagali studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy do 2 czerwca będą także po niej oprowadzać.

kryptonim_mars1.jpgEkspozycja zabierze odwiedzających na powierzchnię Marsa i pozwoli poczuć się jak astronauta biorący udział w kosmicznej misji. Organizator – Pasaż Grunwaldzki – zadbał bowiem o to, by wystawa była jak najbardziej interaktywna. Kwestie merytoryczne konsultowano z Justyną Pelc, studentką z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, która przez kilka lat była jedną z osób pracujących nad łazikiem Scorpio, a aktualnie działa w grupie Innspace (która właśnie dostała się do finału międzynarodowego konkursu Student Aerospace Challenge).

- To będzie prawdziwa gratka zwłaszcza dla dzieci, które będą mogły odwiedzić wnętrze lądownika, zasiąść za sterami łazika marsjańskiego czy stworzyć własny model rakiety – zachęca Justyna. – Ale starsi odwiedzający też nie będą zawiedzeni. Przygotowaliśmy dużo ciekawych informacji o Marsie. Odpowiemy na wiele intrygujących pytań, m.in. dlaczego interesujemy się Marsem, jakie są największe problemy związane z lotami w kosmos i jak będą żyli pierwsi ludzie na Czerwonej Planecie.

kryptonim_mars5.jpgWystawę tworzy pięć stacji: kontroli lotów, gdzie zwiedzający zakładają specjalne kamizelki i poznają szczegóły swojej misji, kosmodrom – stacja druku 3D, w której poznają tajniki budowy habitatów marsjańskich i rakiet na modelach drukowanych przy pomocy drukarek 3D oraz mogą stworzyć własny model za pomocą długopisu 3D. Następne są stacje pod wielkimi namiotami: lądownik (tam „astronauci” dowiedzą się o niezbędnym wyposażeniu takiego pojazdu i poznają wyzwania, z jakimi trzeba zmierzyć się podczas tak długiej podróży) oraz stacja habitat, a w niej do obejrzenia hydroponiczna uprawa roślin, strefa łączności z Ziemią i panel sterowania pojazdami kosmicznymi. Na koniec odwiedzających czeka „eksploracja Marsa”, czyli przestrzeń, w której można zasiąść za sterami marsjańskiego łazika i jak astronauta spróbować nim kierować. Dwa łaziki dostępne na wystawie to Leo Rovery skonstruowane przez firmę Kell Ideas, tworzoną przez absolwena i studenta Politechniki Wrocławskiej - Szymona Dzwończyka i Piotra Szlachcica.

kryptonim_mars8.jpgOrganizator przygotował także strefę wirtualnej rzeczywistości, gdzie każdy chętny będzie mógł zmierzyć się zadaniem poskładania z części łazika marsjańskiego.

Zwiedzanie wystawy odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzają po niej Justyna Pelc i Tobiasz Wojnar, prezes politechnicznego koła naukowego PWr Aerospace. Ekspozycję można obejrzeć o każdej pełnej godzinie w godzinach otwarcia Pasażu Grunwaldzkiego, czyli od 9 do 21. Wejście jest bezpłatne, a oprowadzanie trwa 45 minut.

Partnerami wystawy są Media Markt i Leo Rover. Patronami wydarzenia są natomiast organizacje związane z sektorem kosmicznym w Polsce - Mars Society Polska, European Space Foundation i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Więcej informacji na stronie Pasażu Grunwaldzkiego.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję