TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.11.2024 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Dr inż. Andrzej Hachoł, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznano za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i wdrożeniowej, za popularyzowanie polskiej myśli naukowej oraz pracę dla społeczeństwa.
Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną czy za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order dzieli się na pięć klas – Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski.
Prof. Andrzej Hachoł otrzymał odznaczenie na wniosek Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. W imieniu Prezydenta RP wręczył je w Belwederze minister Andrzej Dera.
DR INŻ. ANDRZEJ HACHOŁ, PROF. UCZELNI (WYDZIAŁ PODSTAWOWYCH PROBLEMÓW TECHNIKI)
Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, specjalności metrologia elektryczna. W 1978 r. uzyskał dyplom magistra inż. z wyróżnieniem. Doktorat obronił w 1981 r. i został zatrudniony na Wydziale Elektroniki w Instytucie Metrologii Elektrycznej, na stanowisku adiunkta. Od 2004 r. jest pracownikiem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, początkowo na stanowisku adiunkta, a od 2019 r. na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Inżynierii Biomedycznej.
Jego zainteresowania naukowe to modelowanie, badania oraz konstrukcja czujników i przetworników pomiarowych wielkości nieelektrycznych, metody pomiaru wielkości nieelektrycznych metodami elektrycznymi, zwłaszcza dla celów diagnostyki medycznej i terapii, zaawansowane metody przetwarzania sygnałów biomedycznych.
Aktualnie swoje zainteresowania skupia głównie na pomiarach i analizie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badaniach reaktywności źrenicy oka ludzkiego (pupillometria). Prowadzi badania z zakresu wykorzystania reaktywności źrenicy oka do oceny stanu psychofizycznego człowieka, oceny zaburzeń poznawczych, chorób neurookulistycznych i neurodegeneracyjnych oraz wariografii. Jest współautorem modelu (i jego praktycznej weryfikacji) odruchu źrenicznego na światło uwzględniającego aktywność samoistnie światłoczułych komórek zwojowych.
Dorobek naukowy prof. Andrzeja Hachoła obejmuje 122 publikacje w tym artykuły o zasięgu krajowym i zagranicznym, sześć rozdziałów w książkach, 47 artykułów konferencyjnych, siedem patentów i cztery zgłoszenia patentowe, 36 raportów SPR i PRE (sprawozdania z realizowanych prac badawczych).
Jest autorem lub współautorem wielu skomercjalizowanych przez PWr opracowań m.in. kilku wdrożonych do produkcji i stosowania urządzeń do pomiaru stężenia roztworów elektrolitów i/lub detergentów oraz wody dejonizowanej (do automatyzacji procesów mycia opakowań spożywczych, dla linii technologicznych produkcji elektrolitów do kondensatorów elektrolitycznych, linii technologicznych produkcji układów elektronicznych półprzewodnikowych). Jest także współautorem wdrożonego do produkcji i dopuszczonego do stosowania tonometru okulistycznego z mikromechanicznym czujnikiem siły, wdrożonego do produkcji amperometrycznego glukometru do użytku osobistego, skomercjalizowanego przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii pupillometru do badania reaktywności źrenicy oka.
Prof. Andrzej Hachoł prowadzi bardzo aktywną działalność dydaktyczną. Prowadził wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, seminaria i projekty w zakresie elektroniki, czujników i przetworników pomiarowych, biosensorów, pomiarów wielkości nieelektrycznych, systemów pomiarowych i diagnostycznych, pomiarów wybranych wielkości medycznych, elektronicznej aparatury medycznej, elektrofizjologii.
Był współautorem planów studiów i programu nauczania dla specjalności Komputerowe systemy pomiarowe na Wydziale Elektroniki oraz na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki planów i programu kształcenia dla kierunku Inżynieria biomedyczna, zwłaszcza specjalności Elektronika medyczna. W ramach prac Centrum Inżynierii Biomedycznej, którego był współzałożycielem, brał udział w opracowaniu standardów i programów kształcenia w zakresie Inżynierii Biomedycznej oraz wniosku do MNiSW o utworzenie kierunku kształcenia Inżynieria biomedyczna w polskich uczelniach technicznych.
Jest promotorem ok. 80 prac magisterskich na jednolitych studiach oraz prac inżynierskich i magisterskich na I i II st. kształcenia. Wiele z tych prac zostało nagrodzonych na konkursach wydziałowych prac dyplomowych. Był opiekunem studenckich prac naukowych prowadzonych w kołach naukowych PWr oraz Katedry kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygłosił liczne referaty naukowo-techniczne i popularyzatorskie w ramach Wrocławskich Dni Nauki i Techniki NOT.
Prof. Andrzej Hachoł wykazuje również dużą aktywność w pracach organizacyjnych na PWr oraz w pracy społecznej poza uczelnią w zakresie popularyzacji nauki i techniki, szkoleń zawodowych. W kadencji 2016-2020 był członkiem Senatu PWr, był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Organizacji i Finansów Senatu PWr, wiceprzewodniczącym Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz członkiem Odwoławczej Komisji ds. oceny nauczycieli akademickich w PWr .
Przez dwie kadencje (2009-12 oraz 2012-16) pełnił z wyboru funkcję przewodniczącego Uczelnianej Komisji Pojednawczej. Na PWr pełni funkcję wiceprezesa ZNP ds. pracowniczych. Jest członkiem Rady Społecznej Wydziału Elektrycznego PWr.
Przez dwie kadencje (2014-18 i 2018-22) był prezesem Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a od 2022 r. jest członkiem Zarządu Głównego SEP. Jest wieloletnim działaczem Naczelnej Organizacji Technicznej, gdzie zajmował się głównie współpracą z uczelniami, promowaniem nauki i techniki i prowadził komisje ds. młodzieży i studentów. Aktualnie jest członkiem Rady Krajowej NOT i Przewodniczącym Prezydium Wrocławskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej i członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej.
Od 2018 r. jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Komisji Egzaminacyjnych uprawnień zawodowych w dziedzinie elektryki SEP (eksploatacja i dozór; państwowe uprawnienia zawodowe nadzorowane przez Urząd Regulacji Energetyki), w latach 2003-2010 współorganizator i członek Rady Naukowej Centrum Inżynierii Biomedycznej PWr.
Za działalność naukową, dydaktyczną organizacyjną i społeczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wielokrotnie (ponad 20 razy) otrzymał nagrody Rektora Politechniki Wrocławskiej, dziekana wydziału za prace naukowo-badawcze, działalność zawodowo-organizacyjną, działalność dydaktyczną. Jest odznaczony medalem „Zasłużony dla Wydziału Elektrycznego PWr”. Posiada odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty krzyż zasługi, Srebrny krzyż zasługi, Medal złoty za długoletnią służbę, Medal srebrny Zasłużony dla rozwoju województwa dolnośląskiego.
Otrzymał najwyższe odznaczenia Stowarzyszeń nauko-technicznych: Szafirową Odznakę Honorową SEP, Diamentową Odznakę Honorową NOT, Złoty medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego, medale SEP za działalność naukowo-techniczną, dydaktyczną i popularyzatorską w środowisku elektryków oraz młodzieży i studentów: Medal im. Prof. Groszkowskiego, Medal im. Prof. Idaszewskiego, Medal im. Prof. Fryze.
Jest również Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Szczególnie ceni sobie tytuł „Wyróżniający się nauczyciel, opiekun i sojusznik młodzieży” przyznany w 2018 r. przez Kapitułę Studenckiej Rady Koordynacyjnej i Centralnej Komisji Młodzieży i Studentów SEP.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »