TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.06.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, nagrody/odznaczenia/medale
Praca magisterska Michała Wasielewskiego, absolwenta Wydziału Architektury PWr, została doceniona przez jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA SARP. „Za przywrócenie zbiorowej pamięci Wzgórza Gajowego” przyznano mu honorowe wyróżnienie specjalne.
Laureatów nagrody poznaliśmy w niedzielę, 16 czerwca podczas finału konkursu w Warszawie. Organizują go wspólnie Bund Deutscher Architekten BDA i Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Chcą w ten sposób promować współpracę i umożliwiać integrację środowiskową młodych architektów z Niemiec i Polski poprzez współzawodnictwo i dyskusję, wystawy na temat architektury i dzięki upowszechnieniu efektów ich działań twórczych.
Nagroda jest przyznawana za najlepszy projekt dyplomowy magisterski, którego przedmiotem jest środowisko aktywności społecznej człowieka w przyszłości.
Zgodnie z tradycją finał Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP odbywa się każdego roku w maju lub czerwcu, naprzemienne w Polsce lub w Niemczech, i trwa cztery dni. W jego trakcie finaliści uczestniczą w warsztatach architektonicznych i prezentują prace dyplomowe przed polsko-niemieckim jury. Językiem komunikacji jest angielski.
Nagroda ma formę stypendium naukowo-badawczego lub postać praktyki projektowej w wybranym kraju. W tegorocznej edycji do finału zakwalifikowano dziewięć prac – wśród nich trzy autorstwa absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Za najlepszy jury uznało dyplom Dominiki Strzałki z Politechniki Krakowskiej „Miedzianka, historia znikania”, wykonaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Kadłuczki i dr hab. Jolanty Sroczyńskiej.
Członkowie komisji przyznali także trzy równorzędne wyróżnienia honorowe oraz honorowe wyróżnienie specjalne, którym doceniono Michała Wasielewskiego, absolwenta Wydziału Architektury naszej uczelni.
Młody architekt w ramach swojej pracy magisterskiej przygotował projekt magazynu dla Muzeum Narodowego we Wzgórzu Gajowym we Wrocławiu. Jego promotorem był dr inż. arch. Tomasz Głowacki. Wasielewski zaproponował powstanie monumentalnej prostopadłościennej bryły w centrum wzgórza, z otwartym dziedzińcem i ścieżką dookoła. Sięgałaby samego dna Wzgórza Gajowego, czyli około 40 metrów, co pozwalałoby na poznanie wszystkich jego warstw. Wzgórze zostało bowiem zbudowane z gruzów przedwojennego Breslau, następnie zamienione w wysypisko odpadów komunalnych, a obecnie odchodzi w zapomnienie pod warstwą zieleni. Wasielewski przekonuje, że budynek wpisywałby się w krajobraz tego miejsca, które nazywa „istniejącym magazynem miasta Breslau”.
Obiekt tworzyłoby sześć kondygnacji podziemnych – pięć magazynowych i jedna konserwatorska oraz jedno piętro naziemne, otwarte dla odwiedzających.
- Jedna kondygnacja magazynu to około siedmiu tysięcy metrów kwadratowych z pionami komunikacyjnymi i technicznymi oraz regularną siatką słupów – wyliczał autor pracy podczas prezentacji dyplomu na regionalnym finale nagrody SARP. – Wszystkie piętra magazynowe miałyby powtarzalny układ, różniąc się jedynie wyposażeniem. Na każdej możliwe byłoby jednak uzyskanie innych warunków klimatycznych, co pozwoliłoby na lepsze zagospodarowywanie wnętrza. Z kolei kondygnacja z warsztatami konserwatorskimi miałaby blok konserwacji suchej, mokrej i konserwacji uciążliwej oraz wewnętrzny dziedziniec otwarty dla zwiedzających, którzy byliby w stanie podejść do sali warsztatowej i poznać tajniki konserwacji np. nakładania warstw złota.
Na samym szczycie budynku Wasielewski zaprojektował piętro otwarte z blokiem wejściowym i logistycznym, gdzie przyjmowane i odbierane byłyby dzieła sztuki. Działałyby tam także kawiarnia i biblioteka. Projekt pomieszczeń konserwatorskich i ich wyposażenie absolwent PWr konsultował z pracownikami muzeum, by mieć pewność, że jego propozycje będą odpowiedzią na ich potrzeby.
Wasielewski podkreślał też, że zależało mu na tym, by połączyć budynek z gruzami Wrocławia. – Dlatego magazyn zostałby wybudowany z ich użyciem. Na potrzeby dyplomu przygotowałem nawet mieszankę betonową wykorzystującą zmielone fragmenty tamtejszych gruzów – mówił.
Jury zdecydowało o przyznaniu absolwentowi PWr honorowego wyróżnienia specjalnego „za przywrócenie zbiorowej pamięci Wzgórza Gajowego - kurhanu złożonego z gruzów po zburzonym wojną Wrocławiu. Ów szczególny sarkofag, przez wbudowanie w niego w znakomitej większości podziemnego magazynu dzieł sztuki Muzeum Narodowego, przeistacza się w uświadomiony pomnik pamięci. Sztuka zaś w jego wnętrzu ukryta staje się tej pamięci gwarantem” – czytamy w uzasadnieniu.
Praca Wasilewskiego została także uhonorowana drugą nagrodą w regionalnym finale konkursu na Dyplom Roku SARP oraz wyróżnieniem drugiego stopnia w krajowym finale tego konkursu.
W finale konkursu znalazły się także prace dwojga innych absolwentów PWr – Michała Pieczki „Most dla Wrocławia – forma, konstrukcja, funkcja” oraz Aleksandry Nowotniak „Szkoła konserwacji zabytków przy ruinach starożytnego miasta Herkulaneum we Włoszech”. Promotorem obu był dr inż. arch. Zenon Marciniak.
Wyboru najlepszych prac dokonało jury w składzie: arch. Jacek Lenart (przewodniczący jury, SARP) arch. Ayşin Ipekçi (członkini jury, BDA), arch. Jan Wirth (członek jury, BDA), arch. Magdalena Kozień- Woźniak (członkini jury, SARP), Marcin Brataniec (członek jury, SARP), arch. Karol Langie (sekretarz organizacyjny ze strony SARP, bez prawa głosu), Kristina Eschler (sekretarz organizacyjny ze strony BDA, bez prawa głosu).
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »