Wyniki rankingu GRAS 2023: jedna dyscyplina z PWr w zestawieniu

Data: 30.10.2023 Kategoria: aktualności ogólne, rankingi

Grafika ilustracyjna rankingu

Inżynieria mechaniczna jako jedyna z politechnicznych dyscyplin znalazła się w tegorocznym zestawieniu Shanghai Global Ranking of Academic Subjects 2023 (GRAS). Ten prestiżowy ranking porównuje uczelnie w 55 obszarach nauki.

Wyniki rankingu GRAS publikowane są od 2009 r. przez Shanghai Ranking Consultancy. W zestawieniu uczelnie są oceniane w 55 dyscyplinach z zakresu nauk przyrodniczych, inżynierii, nauk o życiu, nauk medycznych oraz nauk społecznych. W tym roku oceniono ponad 5000 uczelni ze 104 krajów i regionów świata. W zestawieniu znalazło się ostatecznie 1900 uczelni, w tym Politechnika Wrocławska.

Naszą uczelnię w rankingu sklasyfikowano w jednej dyscyplinie naukowej - inżynierii mechanicznej (Mechanical engineering). W ramach kategorii Engineering znalazła się na pozycjach 301-400, utrzymując tym samym wynik sprzed roku oraz dwóch lat.

Rankingi GRAS wykorzystują szereg obiektywnych wskaźników akademickich i danych pochodzących od osób trzecich oraz mierzą rezultaty światowych uniwersytetów w odpowiednich dyscyplinach, w tym z wyniki, jakość i wpływ prowadzonych badań, współpracę międzynarodową.

Uwzględniają też przyznawane międzynarodowe nagrody akademickie. Ich indeks opiera się na badaniu Academic Excellence Survey (AES) prowadzonym przez ShanghaiRanking od 2017 roku. W badaniu, które zakończyło się w kwietniu 2023 r., wzięło udział 1447 profesorów ze 122 uczelni z 21 krajów/regionów świata, reprezentujących 64 dyscypliny naukowe. Wyniki obejmują 121 najważniejszych czasopism naukowych z 43 dyscyplin nauki, 36 najistotniejszych nagród naukowych z 29 dyscyplin oraz 31 najlepszych konferencji z zakresu informatyczno-inżynieryjnego.

Zobacz pełne wyniki Shanghai Global Ranking of Academic Subjects 2023