Wyniki PWr w QS World University Ranking 2025

Data: 05.06.2024 Kategoria: rankingi

kampus_plaskie.jpg

W najnowszym zestawieniu QS World University Ranking 2025 nasza uczelnia została sklasyfikowana na pozycjach 901-950. To utrzymanie wyniku z poprzedniej edycji.

To już 21. edycja tego prestiżowego zestawienia, w którym w tym roku sklasyfikowano 1 503 spośród 5 663 zgłoszonych instytucji. W tym gronie znalazły się 22 polskie uczelnie. Po raz kolejny zwyciężył Massachusetts Institute of Technology, który wyprzedził Imperial College London oraz University of Oxford.

Najwyżej z polskich uczelni znalazł się Uniwersytet Warszawski (258 miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (312 miejsce). PWr razem z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetem Łódzki zajęła miejsca 901-950.

QS World University Ranking to coroczna publikacja rankingów uniwersyteckich autorstwa Quacquarelli Symonds (QS). Obejmuje obecnie globalne klasyfikacje ogólne i tematyczne, które wymieniają najlepsze uniwersytety na świecie dla 48 różnych kierunków, a także pięć niezależnych rankingów regionalnych (Azja, Ameryka Łacińska, Wschodząca Europa i Azja Środkowa, Region Arabski i BRICS).

Uniwersytety oceniane są zgodnie z następującymi wskaźnikami:

• opinia akademicka (30%),
  • reputacja pracodawcy (15%),
  • wynagrodzenie zatrudnionych (5%),
  • stosunek liczba wykładowców/student (10%),
  • cytowania (20%),
  • międzynarodowy współczynnik wydziału (5%),
  • stosunek studentów zagranicznych (5%),
  • zatrudnienie (5%),
  • sieć Międzynarodowych Badań (Index IRN – 5%),
  • zrównoważony rozwój (5%).

Nasza uczelnia najlepiej wypadła pod kątem współczynnika liczby studentów przypadających na wykładowcę (467 miejsce) i reputacji pracodawców (470 miejsce). Pod kątem reputacji akademickiej PWr sklasyfikowano na 683 miejscu.