TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wynalazki naszych doktorantów nagrodzone

Dwoje doktorantów naszej uczelni otrzymało wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Student Wynalazca. Nagrodzono ich pomysły na odzyskanie litu i manganu ze zużytych baterii oraz modyfikowane bioszkło do wytwarzania bioaktywnych kompozytów.

Konkurs „Student Wynalazca” organizuje Politechnika Świętokrzyska, a nagradzani są w nim studenci, doktoranci i absolwenci, którzy w czasie studiów stworzyli (lub współtworzyli) wynalazek lub wzór użytkowy/przemysłowy chroniony prawem wyłącznym, zgłoszony do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

W tym roku jury wybierało zwycięzców spośród 123 nadesłanych rozwiązań z 23 uczelni z całej Polski, w tym dziewięć projektów z Politechniki Wrocławskiej. Ostatecznie komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych, wyróżnienia i nagrody specjalne. Dwie nagrody trafiły do doktorantów z Politechniki Wrocławskiej.

Dobry sposób na odzysk cennych surowców

Zdjęcie Adriana KowalińskiegoNagrodę specjalną przewodniczącego Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk otrzymał Adrian Kowaliński za „Sposób odzysku litu i manganu z poużytkowych baterii litowych”. Projekt przygotował wspólnie z naukowcami z Wydziału Chemicznego: dr. hab. Rafałem Petrusem oraz prof. Piotrem Młynarzem.

Zużyte baterie litowo-manganowe stanowią dominujący odpad w sektorze baterii jednorazowego użytku. – Opracowane przez nas metody ich recyklingu pozwalają na odzysk obu pierwiastków w postaci związków mogących znaleźć swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – wyjaśnia Adrian Kowaliński.

Otrzymane z katody baterii sole oraz tlenki mogą zostać powtórnie wykorzystane do produkcji ogniw i baterii. Natomiast uzyskane z anody baterii związki aryloksylowe litu użyte mogą być jako katalizatory lub inicjatory w syntezie organicznej, nieorganicznej i reakcjach polimeryzacji, a także jako substraty w wytwarzaniu salicylanu litu o wysokiej czystości.

Bioszkło do zadań specjalnych

Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego przyznano doktorantce Annie Krokos za „Modyfikowane bioszkło do wytwarzania bioaktywnych kompozytów polimerowych i sposób modyfikacji bioszkła do wytwarzania bioaktywnych kompozytów polimerowych”. Nad tym rozwiązaniem pracował zespół w skład którego oprócz laureatki weszli dr inż. Michał Grzymajło, dr inż. Małgorzata Gazińska, dr inż. Ewelina Ortyl, dr hab. inż. Konrad Szustakiewicz (wszyscy z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego PWr) oraz Lidia Ciołek z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

anna_krokos_pwr.jpg– Nasz wynalazek dotyczy cząstek bioszkła modyfikowanych L-lizyną, stosowanych jako napełniacz do bioaktywnych kompozytów polimerowo-ceramicznych, znajdujących zastosowanie jako biomateriały do regeneracji tkanki kostnej – mówi Anna Krokos.

Naukowcy sprawdzili różne rodzaje modyfikacji cząstek bioszkła w celu znalezienia optymalnego układu, które będzie promowało szybką odbudowę tkanki natywnej, bardziej niż niemodyfikowane bioszkło. – Ostatecznie zdecydowaliśmy się na dwuetapową modyfikację chemiczną cząstek bioszkła z wykorzystaniem aminokwasu egzogennego, L-lizyny – opowiada Anna Krokos.

W pierwszym etapie wykonano silanizację powierzchni cząstek bioszkła, a następnie przyłączono L-lizynę z wykorzystaniem odpowiednich czynników sprzęgających. Do biofunkcjonalizacji powierzchni bioszkła wybrana została L-lizyna, ponieważ promuje ona adhezję i proliferację osteoblastów i zwiększa potencjał osteogeniczny komórek macierzystych kości.

Interdyscyplinarne badania nad takim rozwiązaniem prowadziła do swojej pracy doktorskiej Anna Krokos pod kierunkiem prof. Andrzeja Trochimczuka. Przeprowadzenie badań było możliwe w ramach w ramach projektu GlassPoPep „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro- regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej”.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję