TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Szesnaście projektów z ośmiu wydziałów uzyskało dofinansowanie w ramach pierwszej edycji uczelnianego programu „Wsparcie zespołów badawczych 2025”. Na ich realizację przeznaczono w sumie ponad 10 mln zł.
Program powstał z inicjatywy prof. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej i służy wspieraniu rozwoju potencjału badawczego zespołów złożonych z pracowników, doktorantów i studentów uczelni. Przyznane środki mają zwiększać możliwości badawcze uczelni poprzez rozwój infrastruktury, np. rozbudowę laboratoriów czy zakup dużej aparatury badawczej.
– Główną ideą konkursu było inwestowanie w rozwój naszych badań naukowych. Szczególną uwagę zwracaliśmy na interdyscyplinarność i międzywydziałowość projektów, promując tym samym rozwój współpracy w zespołach. Ważnym aspektem było również wspieranie nowych obszarów badawczych oraz zachęcanie do włączenia w projekty młodych naukowców, doktorantów i studentów – mówił prof. Wójs podczas uroczystości wręczania dyplomów zwycięskim zespołom.
Kryteria oceny wniosków dotyczyły także m.in. zgodności tematyki projektu z priorytetami badawczymi uczelni, uzasadnień finansowych oraz potencjału naukowego kierownika i zespołu.
W pierwszej edycji konkursu wpłynęły 122 zgłoszenia, z których dofinansowanie otrzymało 16 projektów. Wszystkie będą realizowane do 2026 r. Granty zostały przyznane na realizację projektów w podziale na tzw. małe (do 500 tys. zł) lub duże projekty (powyżej 500 tys. zł), w zależności od wnioskowanej kwoty.
– Z liczby 122 zgłoszeń 83 dotyczyły małych projektów, a 39 dużych. W sumie konkurs zaangażował 1 036 pracowników, czyli blisko 50 proc. kadry akademickiej naszej uczelni. To imponujące dane i olbrzymi sukces, biorąc pod uwagę stosunkowo krótki okres na przygotowanie wniosków – wyjaśniał prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. badań i innowacji.
W sumie najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Wydziału Mechanicznego (18), Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (15) i Wydziału Chemicznego (14).
– Jeśli chodzi o finanse, był to największy zrealizowany przez nas dotychczas tego typu program. Już teraz możemy powiedzieć, że okazał się sukcesem, wystarczy spojrzeć na dużą liczbę zgłoszeń o bardzo wysokiej jakości. To pozytywny znak, który wskazuje na duży potencjał i chęć do działania wśród pracowników uczelni. Jest już w zasadzie przesądzone, że ta inicjatywa będzie kontynuowana – dodał prof. Wójs.
Prace badawcze zespołu koncentrują się nad innowacyjnymi nanocieczami dielektrycznymi, które będą mogły pracować w ekstremalnych warunkach naprężeń elektrycznych, a także które w takich warunkach będą mogły pełnić funkcję cieczy chłodzącej. Badania te mają ogromny potencjał w różnych dziedzinach nauki oraz technologii i są obszarem bardzo dynamicznie rozwijającym się w ostatnich latach.
Celem projektu jest uzupełnienie posiadanej aparatury badawczej, które umożliwi zespołowi wykonywania badań podstawowych parametrów fizykochemicznych cieczy rzutujących na ich właściwości dielektryczne, jak i szerokopasmowych badań impedancyjnych szczególnie w zakresie niskich częstotliwości. Pozwoli to na dalsze prowadzenie prac badawczych dotyczących zagadnień mechanizmów transportu nośników prądu i transportu ciepła oraz zmian parametrów fizykochemicznych cieczy bazowej po dodaniu nanododatków. To kluczowa inwestycja przy, zapoczątkowanym już, staraniu się o finansowanie projektów badawczych z partnerami zewnętrznymi.
Głównym celem projektu jest utworzenie Laboratorium modelowania, wytwarzania i badania zaawansowanych materiałów porowatych dla ochrony środowiska (LAVA), które będzie angażowało zespół składający się z młodych i doświadczonych badaczy reprezentujących trzy dyscypliny naukowe. W projekcie zaplanowano m.in. zakup aparatu do dynamicznej sorpcji gazów, który pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań nad materiałami sorpcyjnymi/katalitycznymi dla ochrony środowiska.
Uzyskane dane eksperymentalne zostaną zintegrowane z modelowaniem matematycznym, co pozwoli zrozumieć mechanizmy selektywnego usuwania zanieczyszczeń ze spalin przemysłowych w warunkach rzeczywistych i zaprojektować nowe, bardziej efektywne materiały sorpcyjne. Zakup aparatu zwiększy potencjał badawczy uczelni i ułatwi zawiązanie długofalowej współpracy w obszarze technologii niskoemisyjnych z firmą Orlen. W projekcie zaplanowano również nawiązanie nowej współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi w ramach sieci Unite!, co umożliwi m.in. rozwój kompetencji młodej kadry w obszarach kluczowych dla transformacji energetycznej i ochrony środowiska.
Badacze zajmą się opracowaniem innowacyjnych metod diagnostyki i terapii deficytów poznawczych trudnych do obiektywnej oceny. Proponują zintegrowaną analizę multimodalnych danych (neurofizjologicznych, behawioralnych, fizjologicznych i wokalnych) z zaawansowanym przetwarzaniem biosygnałów i AI. Zamierzają stworzyć międzynarodową bazę referencyjną neurobiomarkerów wspierającą różnicowanie przyczyn zaburzeń oraz personalizację terapii z wykorzystaniem nieinwazyjnej przezczaszkowej stymulacji mózgu. Projekt ma realny potencjał transformacji praktyki klinicznej i systemu opieki zdrowotnej.
BRAVES-Cog połączy siły pięciu zespołów badawczych, zakłada też aktywizację młodych naukowców i studentów, przyszłych kandydatów do Szkoły Doktorskiej. Planowane jest rozwinięcie współpracy z ośrodkami z Polski i zagranicy, w tym nawiązanie nowych relacji w ramach sieci Unite!
Finansowanie pozwoli też na zakup nowoczesnej i niedostępnej na PWr aparatury, która posłuży do akwizycji wysokiej jakości danych oraz rozwoju infrastruktury analitycznej.
Nowy interdyscyplinarny i międzywydziałowy zespół zajmie się przyspieszeniem rozwoju w zakresie wytwarzania i eksploracji rodzimych układów kwantowych opartych o hybrydowe technologie wielomateriałowe, w których kluczowe jest wykorzystanie oddziaływania światła z materią w mikrownękach optycznych. Projekt zakłada opracowanie i wykonanie rezonatorów optycznych w postaci luster Bragga, pomiędzy którymi zamyka się materiał luminescencyjny.
Inicjatywa pozwoli na otwarcie nowego kierunku badań nad wykorzystaniem efektów silnego i słabego sprzężenia światła z materią w układach mikrownęk optycznych dla zastosowań w fotonice, fizyce kwantowej, chemii kwantowej, telekomunikacji oraz badań nad nowymi źródłami światła. Planowane są m.in. zakup specjalistycznej aparatury i wykształcenie nowego pokolenia badaczy, którzy będą poruszać się swobodnie między różnymi dyscyplinami.
Projekt zakłada budowę stanowiska badawczego dedykowanego rozwojowi cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) wybranych podsystemów napędów pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Opracowana platforma będzie oparta na zintegrowanym układzie PMSM–IM, działającym w konfiguracji master–load emulator, sterowanym przez wspólny kontroler z dostępem do energoelektroniki i czujników położenia.
System umożliwi pełny dostęp do sygnałów sterujących, pomiarowych i diagnostycznych oraz ich synchroniczną rejestrację w czasie rzeczywistym. Komunikacja z PC zapewni środowisko do budowy i walidacji instancji cyfrowych bliźniaków (ICB), umożliwiających testowanie algorytmów sterowania, diagnostyki i estymacji stanu. Projekt wspiera kierunki rozwojowe uczelni w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i elektromobilności, stanowiąc podstawę do długofalowego programu badawczo-edukacyjnego w obszarze systemów cyber-fizycznych.
Zespół zamierza wprowadzić nową metodę badawczą dotyczącą przepływowej syntezy peptydów i białek na podłożu stałym. Planuje konstrukcję unikatowego urządzenia do automatycznej syntezy przepływowej (aparaty takie nie są dostępne komercyjnie) oraz optymalizację metody syntezy w kierunku skutecznego otrzymywania peptydów/białek o długich i trudnych sekwencjach (do 100 reszt aminokwasowych).
Uzyskanie potencjału syntezy tak rozbudowanych cząsteczek wpłynie zarówno na możliwości zespołu badawczego, jak i rozbudowę współpracy naukowej. W realizację projektu będą zaangażowani badacze (także studenci i doktoranci) reprezentujący różne dyscypliny naukowe i trzy wydziały Politechniki Wrocławskiej. Planowane jest także rozwinięcie współpracy z zespołami z Polski i Europy (także w ramach sojuszu Unite!).
Projekt zakłada stworzenie interdyscyplinarnego zespołu badawczego, którego zadaniem będzie prowadzenie analiz próbek skał w skali mikro i makro. Wyniki posłużą do modelowania numerycznego stabilności ziemskich jaskiń lawowych, z uwzględnieniem propagacji spękań i nieregularnej geometrii przewarstwień o niskich parametrach wytrzymałościowych.
Badania poruszają nierozpoznane dotąd zagadnienie, istotne dla przyszłej eksploracji jaskiń pozaziemskich i stwarzają możliwość trwałej współpracy z jednym z czołowych włoskich zespołów geologicznych działających w kontekście eksploracji kosmosu, który jest powiązany z Europejską Agencją Badań Kosmicznych.
Obecnie ocena nowych leków przeciwnowotworowych przebiega wieloetapowo, a autorzy projektu zwracają uwagę, że niektóre etapy nie wykorzystują najnowszych osiągnięć. Uproszczone modele lipidowe w modelowaniu numerycznym ignorują postęp lipidomiki; zaawansowane modele biomimetyczne in silico mogłyby ujawnić nowe zjawiska. Mikrofluidyka oferuje tańsze i lepsze systemy hodowli komórkowych. Hodowle 3D i układy wielokomórkowe na chipach znacząco zwiększają informacje o działaniu i toksyczności leków w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, w tym interakcje komórkowe.
Dlatego właśnie w projekcie planowane jest zintegrowanie nowoczesnych technologii z obecnym podejściem do badania antynowotworowego surfaktantu zawierającego ugrupowanie estrowe, w szczególności zastosowanie mikrofluidyki do redukcji kosztów hodowli i tworzenia modeli 3D. Powtarzalna produkcja tych układów zwiększy konkurencyjność naukową Politechniki Wrocławskiej.
Projekt dotyczy opracowania nowej klasy przyjaznych środowisku materiałów hybrydowych, opartych na funkcjonalizowanych organicznych związkach jonowych (magnetycznych, luminescencyjnych, przeciwdrobnoustrojowych), immobilizowanych w materiałach porowatych. Efektem badań będą inteligentne materiały, zdolne do reagowania na bodźce zewnętrzne lub środowiskowe (np. światło, pole magnetyczne) do zastosowań w miniaturowych komponentach drukowanej bioelektroniki, czujnikach i urządzeniach do pozyskiwania energii z otoczenia.
Projekt odpowiada na potrzeby Przemysłu 4.0 z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Działania łączą funkcjonalną chemię, projektowanie i charakterystykę materiałów, elektronikę drukowaną oraz ocenę oddziaływania środowiskowego, wspierając rozwój innowacyjnych rozwiązań o wysokim potencjale aplikacyjnym.
Projekt zakłada utworzenie nowego zespołu i laboratorium badawczego na Wydziału Architektury z udziałem ekspertów z Wydziałów: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Medycznego wraz z realizacją pilotażowego zadania badawczo-wdrożeniowego. Celem prac będzie poprawa jakości architektury obiektów użyteczności publicznej i dostosowanie ich do obecnych oraz przyszłych wyzwań środowiska zbudowanego.
W ramach wniosku planowany jest zakup m.in. sprzętu komputerowego i oprogramowania (wraz z niezbędnymi szkoleniami), umożliwiającego uruchomienie laboratorium, wizyty studialne na uczelni z sieci Unite!, udział w konferencjach oraz wizyty konsultacyjne badaczy z sieci Unite!.
Zespół zajmie się wytwarzaniem wysokoporowatych skafoldów (przestrzennych rusztowań umożliwiających wzrost komórek) do zastosowań w regeneracji tkanek. Zamierza je tworzyć z biodegradowalnych polimerów PLLA i PLGA za pomocą metody termicznie indukowanej separacji faz połączonej z wymywaniem poroforu. Skafoldy zostaną wzbogacone dodatkami ceramicznymi, czyli bioszkłem i hydroksyapatytem.
Naukowcy przeprowadzą badania ich struktury (mikrotomografię komputerową, skaningową mikroskopię elektronowa), biologiczne (proliferację komórek) oraz mechaniczne (testy na ściskanie statyczne i zmęczeniowe). Dane te zostaną zaimplementowane w symulacjach numerycznych do oceny zachowania skafoldów w warunkach obciążeniowych odwzorowujących rzeczywiste warunki panujące w miejscu docelowej implantacji.
Jak podkreślają badacze, opracowanie wysokoporowatego skafoldu z bezpiecznych materiałów biodegradowalnych cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie w zakresie potencjału w chirurgii stomatologicznej jako wypełnienie zębodołów po resekcji zębów.
Celem projektu jest wsparcie finansowe współpracy międzywydziałowej i międzydyscyplinarnej, a także międzynarodowej (partner z sieci Unite! z Universidad de Lisboa). Celem nowopowstałego, interdyscyplinarnego zespołu będzie podjęcie nowego tematu badawczego w zakresie leczenia ran odleżynowych przy wykorzystaniu personalizowanych opatrunków oraz antybakteryjnej terapii fotodynamicznej.
W ramach projektu zaplanowano zakup mikroskopu fluorescencyjnego do badań przeżyciowych kultur bakterii oraz materiałów do przygotowania opatrunków. Uzyskane środki zostaną także przeznaczone na zakup elementów konstrukcyjnych nowych oświetlaczy do inaktywacji bakterii z ran odleżynowych. Poprzez stworzenie nowego zespołu możliwe będzie otwarcie nowej ścieżki badań w zakresie biofotoniki kompleksowo łącząc projekt nowego materiału (hydrożele domieszkowane fotouczulaczami) oraz nowoczesnych źródeł światła w badaniach z bezpośrednim dostępem do materiału biologicznego pochodzącego od pacjenta.
Zespół zamierza opracować i ocenić metodę chemicznej regeneracji zużytych proszków metalicznych (m.in. stopów tytanu i stopów na bazie niklu) do ponownego wykorzystania w technikach przyrostowych (czyli popularnym druku 3D). Regeneracja pozwoli na odzysk materiału o parametrach porównywalnych z proszkiem pierwotnym.
Inicjatywa, rozpoczęta w ramach Academia luvenum, łączy kompetencje Wydziałów Mechanicznego i Chemicznego PWr w zakresie inżynierii chemicznej i mechanicznej. Projekt zakłada udział doktorantów i studentów. Przewiduje rozbudowę infrastruktury badawczej i zakup aparatury do analizy właściwości fizykochemicznych proszków oraz remont laboratorium na Wydziale Mechanicznym.
Efektem projektu ma być m.in. złożony wniosek do programu M-ERA.NET.
Zespół badaczy z kilku wydziałów planuje opracować innowacyjne metody wykorzystania żużli poprzemysłowych w miejskiej infrastrukturze poprzez ich przekształcenie w bezpieczne i trwałe kompozyty polimerowe z użyciem technologii zimnych plazm atmosferycznych.
Projekt odpowiada na realne wyzwania przestrzenne europejskich miast, w których zdegradowane hałdy po zamkniętych zakładach przemysłowych wciąż oczekują na kompleksowe działania rewitalizacyjne. Jednocześnie wspiera ideę gospodarki cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju, oferując innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami przemysłowymi.
Wpisuje się w działania grupy roboczej ds. rewitalizacji poprzemysłowych i zdegradowanych obszarów miejskich działającej przy Centrum Innowacji Miejskich, umożliwiając wdrażanie wyników badań w planowaniu przestrzennym, małej architekturze oraz miejskich systemach budowlanych.
Powódź w Polsce z września 2024 roku drastycznie pogorszyła jakość wód na terenach popowodziowych, zwiększając poziom zanieczyszczeń. Badaczki z Wydziału Inżynierii Środowiska i Chemicznego planują zweryfikować i udoskonalać metody oczyszczania wód rzecznych z tych obszarów (Morawka i Biała Lądecka) przy użyciu membranowej filtracji i hybrydowego układu z sorbentem polimerowym.
Badania pozwolą określić skuteczność i wydajność różnych membran w procesach separacji zanieczyszczeń, a także zbadać wpływ sorbentu na poprawę jakości uzyskanej wody.
Finansowanie projektu umożliwi zakup aparatury do odwróconej osmozy pracującej w układzie cross-flow, odczynników, drobnego wyposażenia analitycznego oraz różnych typów membran komercyjnych, co pozwoli na precyzyjną optymalizację procesu oczyszczania.
Zespół zajmie się pilotażowymi badaniami z zakresu dynamicznego obrazowania zjawisk chemicznych i elektrochemicznych przy użyciu techniki obrazowania próbek ciekłych w transmisyjnym mikroskopie elektronowym (TEM). Kierownik grupy współpracuje z wynalazczynią tej techniki, prof. Frances M. Ross z Massachusetts Institute of Technology i kupił niezbędną aparaturę z własnego grantu.
Jego dotychczasowy projekt dotyczy jednak obrazowania procesów biologicznych, a nie materiałowych. Stworzona przez prof. Żaka konfiguracja otwiera niedostępne dotychczas na Politechnice możliwości badawcze, które mogą znacząco wzmocnić potencjał badawczy szeregu lokalnych grup. Projekt pozwoli na szeroko zakrojone badania wstępne oraz agregację wiedzy oraz know-how podczas konferencji i konsultacji naukowych, z perspektywą na bliskie wnioskowanie o samodzielne projekty badawcze przez członków grupy projektowej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »