TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wydział Architektury podpisał list intencyjny z buldingSMART Polska

Data: 26.05.2020 Kategoria: współpraca z przemysłem, Wydział Architektury

List jest potwierdzeniem nawiązania współpracy między uczelnią a polskim oddziałem międzynarodowego stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju technologii openBIM.

Dokument podpisali dr inż. arch. Roman Czajka, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Architektury PWr oraz Jerzy Rusin, prezes buldingSMART Polska i Kamil Stolarski, członek zarządu stowarzyszenia. List jest formalnym potwierdzeniem chęci kontynuowania współpracy w zakresie wspierania rozwoju cyfryzacji budownictwa w oparciu o otwarte standardy komunikacji i wymianę danych.

Organizacja buldingSMART rozwija, standaryzuje i udostępnia światu konkretne rozwiązania technologiczne służące wymianie danych BIM. Stowarzyszenie dąży do tego, by „świat dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych i otwartej wymianie danych BIM budował mądrzej, sprawniej, taniej i szybciej”. Dlatego buildingSMART stawia na rozwiązania usprawniające komunikację w procesie inwestycyjnym, co ma prowadzić do lepszego zarządzania.

newsletter-promo.png

BIM to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, w formie parametrycznej, służący jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie. Jest w pełni dostępny dla uczestników procesu inwestycyjnego. Technologia ta służy do generowania i wykorzystania danych o budowli, jej projektowania, budowy i eksploatacji w trakcie pełnego cyklu funkcjonowania. BIM pozwala wszystkim uczestnikom inwestycji na dostęp do tych samych informacji i w tym samym czasie. Parametryczny zapis danych o projekcie, w formie bazy danych, pozwala na łatwe przygotowywanie (na podstawie modelu komputerowego budynku) zestawień, tabel, kalkulacji i analiz danych technicznych, co jest przydatne np. w analizach zagospodarowania działki w relacji do wymagań planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy, kosztorysowaniu, analizie charakterystyki energetycznej budynku, konserwacji i obsłudze budynku istniejącego.

- buldingSMART jest stowarzyszeniem, które w skali międzynarodowej koordynuje rozwój różnych metod związanych z BIM, w zakresie nie tyle narzędzi programowych, co raczej informacji o tej technologii i klasyfikacji tych informacji – opowiada dr hab. Romuald Tarczewski, prof. uczelni z Wydziału Architektury PWr, który współpracuje z organizacją jako członek jednej z jej grup roboczych w ramach Pokoju Technicznego Product Room. – Nawiązanie formalnej kooperacji bardzo nas cieszy. Mamy wiele planów, których szczegółów na razie nie chcielibyśmy zdradzać, bo jest na to zbyt wcześnie. Na pewno jednak możemy powiedzieć, że wspólnie będziemy wprowadzać tematykę BIM w jak największym zakresie do dydaktyki na naszej uczelni.

Organizacja już teraz wspiera m.in. Konferencję Nowych Technologii „BIMaction” zainicjowaną i rozwijaną przez Koło Naukowe Młodych Menadżerów Budownictwa na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. Z kolei prof. Tarczewski latem tego roku weźmie udział w pracach polskiego jury konkursu buildingSMART International Awards 2020 nagradzającego przedsięwzięcia inwestycyjne lub prace badawcze dotyczące zagadnień openBIM, czyli wykorzystujące format IFC i rozwiązania pokrewne.

Więcej informacji na temat stowarzyszenia na jego stronie internetowej.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję