TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.08.2019 Kategoria: książki/publikacje, popularyzacja nauki, warsztaty/prezentacje/szkolenia
„Betonowe potwory” to projekt składający się z 18 autorskich plakatów przedstawiających stadiony Europy Wschodniej, które z czasem wrosły głęboko w krajobraz swoich miast. Od 23 sierpnia wystawę będzie można oglądać na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszyć panel dyskusyjny z udziałem artystów, naukowców, dziennikarzy sportowych i muzyków.
Budowle z betonowych płyt do niedawna stanowiły główny element krajobrazu polskich miast i miasteczek. Dziś pomału odchodzą już do lamusa, ale 30 lat temu wielu z nas wychowywało się właśnie w takiej przestrzeni. Jednym z najważniejszych obiektów tamtych dni były stadiony, które co weekend skupiały tłumy ludzi kibicujących swojej ukochanej drużynie. Właśnie o tych reliktach przeszłości, swoich odczuciach i wspomnieniach z nimi związanych, a także historii modernizmu na świecie, w Polsce i Wrocławiu będą w piątek, 23 sierpnia, dyskutować na Politechnice Wrocławskiej zaproszeni artyści, naukowcy, dziennikarze sportowi i muzycy.
Wspólnie z Matchday Magazine i Biblioteką PWr zapraszamy na wernisaż wystawy „Betonowe potwory” (hol Bibliotechu, bud. D-21, godz. 16). Poprzedzi go krótki wykład na temat modernizmu „Krajobraz nowoczesnych osiedli – nie tylko prefabrykacja”. Wygłoszą go dr inż. arch. Jadwiga Urbanik oraz dr inż. arch. Marta Rudnicka-Bogusz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Początek o godz. 15.00 w sali 007.
Bezpośrednio po wernisażu (godz. 17, sala 007) rozpocznie się panel dyskusyjny „Przepraszam czy tu biją?” z udziałem Michała Zachodnego (portal laczynaspilka.pl), Jakuba Olkiewicza (portal weszlo.com), artysty fotografika Macieja Dusiciela, rapera Pjusa oraz dr inż. arch. Jadwigi Urbanik.
- Za każdym człowiekiem stoi jego historia, a ta dla naszego pokolenia była wyryta na betonowych płytach – mówi Dawid Szałankiewicz, redaktor naczelny Matchday Magazine i pomysłodawca wydarzenia. - To właśnie to szare, surowe otoczenie wychowywało ludzi, a jednym z jego elementów były stadiony. Tam spora część z nas otrzymała lekcję wychowania i rozwijała swój światopogląd. Dzisiaj, otoczeni nowoczesnymi obiektami sportowymi i trzymani w strzeżonych osiedlach pod okiem kamer, zapominamy o naszej przeszłości.
„Betonowe Potwory” będzie można oglądać w holu budynku D-21 od 23 sierpnia do 30 sierpnia (weekendy w godz. 12-20, w tygodniu w godz. 8-18). Następnie ekspozycja przeniesie się do holu gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej, gdzie będzie stała od 2 do 8 września.
Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku. Wstęp wolny.
Program wydarzenia:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »