TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.11.2024 Kategoria: aktualności ogólne
Umacnianie pozycji Wrocławia jako wiodącego europejskiego centrum intelektu i kultury, łączenie akademickiego potencjału, rozwój nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy to główne założenia Manifestu Akademickiego Wrocławia. Dokument podpisali rektorzy wrocławskich uczelni reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i sztuki.
Wrocław to leżące na spotkaniu szlaków miasto wielu narodów, które przez tysiąc lat swojej historii kształtowało się jako kluczowy ośrodek intelektualny, kulturalny i gospodarczy Europy. Z chwilą założenia Akademii Leopoldyńskiej w 1702 roku stał się domem wolnej myśli i nowatorskich idei, przyciągającym wybitnych uczonych i artystów, w tym aż czternastu laureatów Nagrody Nobla, którzy tu studiowali lub pracowali, wpisując się na stałe w jego akademicką historię.
Współczesne wrocławskie uczelnie to nie tylko spadkobiercy przedwojennych tradycji Lwowa i Breslau, lecz także nowoczesne ośrodki badań i edukacji. O przywiązaniu do uniwersalnych wartości europejskich świadczą ich sygnatury pod deklaracją Magna Charta Universitatum oraz przynależność do europejskich sojuszy i sieci akademickich.
Jedenaście publicznych uczelni, wspólnie reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i sztuki, oddział i dwa duże instytuty Polskiej Akademii Nauk, ośrodek Academia Europaea oraz ponad 100 tysięcy studentów i doktorantów codziennie współtworzy intelektualny charakter miasta, które dzięki nim jest dynamiczne i otwarte na różnorodność, co sprzyja tworzeniu przestrzeni dla nowych idei, zarówno w nauce, jak i kulturze.
Kojarzone od lat z wielkimi: Stanisławem Kulczyńskim, Hugonem Steinhausem, Ludwikiem Hirszfeldem, Tadeuszem Różewiczem, Jerzym Grotowskim i Olgą Tokarczuk, nasze miasto jest dziś jak dawniej wiodącym centrum twórczej myśli i innowacji. Wrocławscy profesorowie i studenci zapisali się też na kartach najnowszej historii polskiej wolności i solidarności, a dziś na uczelniach miasta kultywowane są swoboda intelektualna i kultura inkluzywności.
Świadomi społecznej odpowiedzialności nauki i jej wpływu na przyszłość naszej cywilizacji, w trosce o rozwój akademickiego Wrocławia i jego pozycji na mapie Europy i świata, jako rektorzy wrocławskich uczelni publicznych, w dniu Święta Nauki we Wrocławiu, uroczyście składamy następującą deklarację:
Do władz i innych instytucji naszego miasta i regionu zwracamy się z prośbą o zaufanie oraz współpracę. Jednocześnie zapewniamy o naszej gotowości do wspierania ich działań na rzecz dobra publicznego, zarówno w codziennej działalności, jak i w sytuacjach kryzysowych.
Niech akademia czyni nasze miasto coraz lepszym! Vivat academia! Vivat nostra civitas!
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Rektor, prof. dr hab. Krystian Kiełb
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Rektor, prof. dr hab. Wojciech Pukocz
Akademia Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu Prorektor, dr hab. Ewelina Ciszewska
Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu Rektor, gen. broni w st. spocz. dr Marek Tomaszycki
Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu Rektor, dr. hab. Tadeusz Stefaniak
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu Rektor, ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak
Politechnika Wrocławska Rektor, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Rektor, prof. dr hab. Czesław Zając
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Rektor, prof. dr hab. Piotr Ponikowski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kubiak
Uniwersytet Wrocławski Rektor, prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Wrocław, 15 listopada 2024 roku
Manifest ogłoszono podczas uroczystych obchodów Święta Nauki we Wrocławiu w Auli Leopoldina.
– To naturalny moment na ogłoszenie takiego dokumentu, a dodatkowo przemawia za tym rozpoczęta właśnie nowa kadencja władz na uczelniach. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest mocniejsza współpraca pomiędzy szkołami wyższymi. Idą trudne czasy, a nadzieją na rozwój jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy. Ogromną rolę w tym zakresie mają do wykonania uczelnie i tylko działając razem, mogą stanąć na wysokości zadania – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Rektorzy – jako reprezentanci ponad 100 tys. studentów i doktorantów, a także naukowców oraz pracowników administracyjnych wrocławskich uczelni – zaapelowali także do władz i innych instytucji miasta i regionu o zaufanie oraz współpracę. Jednocześnie zapewnili o gotowości do wspierania działań na rzecz dobra publicznego, zarówno w codziennej działalności, jak i w sytuacjach kryzysowych.
– Warto podkreślić, że osoby związane z uczelniami stanowią dużą część naszego miasta. Tak duża wspólnota jest świadoma, że od kondycji uczelni, jakości prowadzonych badań i oferowanego, wysokiego poziomu kształcenia zależy bezpieczeństwo naszego kraju i Europy. Podpisując tę deklarację chcemy na siebie wziąć odpowiedzialność, a w wypadku uczelni technicznej chodzi również o utrzymanie przewagi technologicznej – dodał prof. Arkadiusz Wójs.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »