Wspólne badania, doktoraty, projekty naukowe. Podpisaliśmy umowę z IITD PAN

Data: 16.02.2023 Kategoria: nauka/badania/innowacje, życie uczelni

Podpisanie umowy z IITD PAN

Nasza uczelnia zawarła umowę o współpracy z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie będziemy prowadzić badania i projekty naukowe oraz wdrażać rozwiązania z zakresu nowych technologii, terapii i diagnostyki.

Podpisy pod umową o współpracy złożyli w czwartek, 16 lutego prof. Andrzej Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej i prof. Andrzej Gamian, dyrektor IITD PAN.

Podpisanie umowy z IITD PANInstytut prowadzi badania eksperymentalne o charakterze biomedycznym i buduje Ośrodek Badań Przedklinicznych wraz z ośrodkami wspomagającymi realizację badań klinicznych. Jego naukowcy rozwijają pilotażowe przygotowanie produktów leczniczych/szczepionek pochodzenia białkowego, a także wyrobów medycznych, które mają sprostać potrzebom leczenia spersonalizowanego.

Z kolei nasza uczelnia od lat prowadzi badania związane z inżynierią biomedyczną, nanotechnologiami, rozwiązaniami informatycznymi, robotycznymi i z zakresu druku 3D w kontekście medycyny. Obecnie przygotowujemy się też do otwarcia Wydziału Medycznego, na którym będziemy kształcić lekarzy gotowych do pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii w medycynie.

Dlatego PWr i Instytut zamierzają ściśle współpracować przy organizacji szeroko pojętego procesu badawczego, wymieniać się doświadczeniami i wspierać wiedzą merytoryczną w realizacji zadań naukowo-rozwojowych.

Razem będą prowadzić projekty badawcze, dydaktyczne i prace rozwojowe, wdrażać rozwiązania z zakresu innowacyjnych technologii, terapii i diagnostyki, wspomagające jakość leczenia, wymianę doświadczeń oraz rozwój kadr.

W planach są m.in. wspólna organizacja doktoratów w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych, projektów pilotażowych dla badań podstawowych i rozwojowych, prowadzenie badań na potrzeby prac dyplomowych i doktorskich, współpraca w zakresie badań klinicznych, pomoc i wsparcie w realizacji inwestycji istotnie wspomagającej rozwój badań z zastosowaniem innowacyjnych produktów i wyrobów medycznych, a także przygotowanie i realizacja wspólnych projektów naukowych.

newsletter

Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda (IITD PAN) został założony w 1952 r. Inicjatorem jego powstania i pierwszym dyrektorem był prof. Ludwik Hirszfeld – światowej sławy serolog, mikrobiolog i immunolog.

Instytut specjalizuje się m.in. w immunologii klinicznej, doświadczalnej terapii nowotworowej, glikoimmunologii, immunologii zakażeń, immunofarmakologii, biologii bakteriofagów i fagoterapii, mikrobiologii molekularnej, immunologii nowotworów, immunologii doświadczalnej i klinicznej, transplantologii, biochemii, immunochemii, biotechnologii, mikrobiologii, wirusologii, biologii molekularnej oraz antropologii.

Instytut prowadzi badania w 23 laboratoriach i zakładach badawczych. W ramach jego struktury działa Centrum Medyczne z unikatowym na skalę światową Ośrodkiem Terapii Fagowej. IITD PAN prowadzi także Polską Kolekcję Mikroorganizmów (PCM) – unikatową kolekcję mikroorganizmów, która jako jedna z dwóch kolekcji w Polsce (wśród 48 na świecie) uzyskała status Międzynarodowego Organu Depozytowego do celów patentowych i jest liderem w liczbie przyjmowanych depozytów w całej Europie Środkowej.

Instytut ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora (nauki biologiczne i medyczne) i doktora habilitowanego (nauki biologiczne). Kształci doktorantów w ramach Studium Doktoranckiego oraz utworzonej z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN Wrocławskiej Szkoły Doktorskiej Instytututów PAN.

lucy