TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocławskie Magnolie – PWr bierze wszystko

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli trzy pierwsze miejsca w XVIII edycji konkursu Wrocławska Magnolia. Zwyciężyła Weronika Rypińska z W7, którą jury doceniło za pracę związaną z termomodernizacją budynków na osiedlach Strachocin-Wojnów.

Dom w kamerze termowizyjnejKonkurs adresowany jest do absolwentów wrocławskich uczelni (publicznych i niepublicznych), którzy w swoich pracach magisterskich podejmują tematykę dotyczącą m.in. ochrony środowiska naturalnego – w tym głównie redukcji emisji dwutlenku węgla – jak również ochrony życia i zdrowia człowieka oraz zagospodarowania terenów zielonych w mieście.

W tegorocznej edycji wyróżniono dwanaście prac (w tym aż pięć z Politechniki Wrocławskiej), a nagrodę I stopnia otrzymała Weronika Rypińska za pracę „Termomodernizacja budynków w wybranym obszarze Wrocławia” napisaną pod kierunkiem dr hab. inż. Małgorzaty Szulgowskiej-Zgrzywy, prof. uczelni. Laureatka ukończyła studia na kierunku inżynieria środowiska w specjalności Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne, a obecnie pracuje jako inżynier budowy instalacji sanitarnych.

Jak polepszyć życie mieszkańców osiedla Strachocin-Wojnów?

Weronika RypińskaW swojej pracy nasza absolwentka przedstawiła analizę możliwych kierunków i sposobów termomodernizacji budynków w zabudowie jednorodzinnej oraz wpływ poszczególnych działań termomodernizacyjnych na zapotrzebowanie na energię oraz na emisję zanieczyszczeń na terenie wrocławskich osiedli Strachocin-Wojnów.

– Pokazałam sposób przeprowadzenia symulacji energetycznych tego obszaru na podstawie stworzonych modeli energetycznych budynków reprezentatywnych – mówi Weronika Rypińska. – Do analizy wybrałam ten obszar miasta, ponieważ przeważają tam budynki w zabudowie jednorodzinnej, a wśród źródeł ciepła znaczący udział mają te zasilane paliwem stałym. O wyborze zdecydowała też chęć poprawy jakości życia mieszkańców osiedli oraz wskazanie, jakie działania pozwolą na spełnienie strategii UE uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku – dodaje.

A co oznacza termomodernizacja? To szereg działań mających poprawić efektywność energetyczną budynku. Efekt ten można osiągnąć m.in. poprzez wymianę źródła ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie przegród zewnętrznych – czyli tzw. kompleksową termomodernizację.

Jedną z kluczowych korzyści działań termomodernizacyjnych jest obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie kosztów eksploatacji budynku, podwyższenie komfortu cieplnego, mikroklimatu wewnątrz i uzyskanie większych walorów estetycznych obiektu. Co najważniejsze, tego typu działania mają pozytywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz zapotrzebowania na energię.

– Największym wyzwaniem w pisaniu pracy było stworzenie modeli oraz założeń dla budynków reprezentatywnych w analizowanym terenie. Modele te były niezbędne do oszacowania energochłonności obszaru. Jak się okazało, budynki w badanym obszarze charakteryzują się zróżnicowaną strukturą wiekową oraz formą zabudowy (wolnostojąca, szeregowa, bliźniacza) – wyjaśnia laureatka.

Przejście na zieloną energię

system_ogzrewania.jpgNa podstawie uzyskanych wyników można wysnuć wniosek, że istotnym krokiem ku zeroemisyjności naszego miasta jest kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz zastępowanie źródeł ciepła na paliwo stałe pompami ciepła współpracującymi z ogniwami fotowoltaicznymi.

– Działania te są w stanie pomóc w  obniżeniu kosztów eksploatacji budynków, a także ochronie zdrowia i poprawie komfortu życia obecnych i przyszłych pokoleń wrocławian – podkreśla Weronika Rypińska.

Warto pamiętać, że praca była przygotowywana w trakcie lockdownu związanego z pandemią koronawirusa.

– Ja oraz moi rówieśnicy nie mieliśmy pewności, jak cała sytuacja się rozwinie i czy uda nam się obronić w terminie. Myślę, że Politechnika Wrocławska stanęła na wysokości zadania wprowadzając zdalne metody komunikacji oraz umożliwiając na korzystanie z elektronicznych zasobów edukacyjnych – dodaje laureatka.

Wśród laureatów XVIII edycji konkursu znalazły się jeszcze cztery osoby związane z Politechniką Wrocławską. Drugie miejsce zajęła Paulina Grelich (Wydział Inżynierii Środowiska), trzecie Karolina Gabryńczyk (Wydział Architektury), a wyróżnienia otrzymali Daria Krawczyk oraz Jakub Hadała (oboje z Wydziału Inżynierii Środowiska).

Pełna lista laureatów:

I miejsce

  • Weronika Rypińska (Wydział Inżynierii Środowiska)

II miejsce

  • Paulina Grelich (Wydział Inżynierii Środowiska)

III miejsce

  • Karolina Gabryńczyk (Wydział Architektury)

Wyróżnienia

  • Paulina Mierzwiak (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
  • Daria Krawczyk (Wydział Inżynierii Środowiska)
  • Jakub Hadała (Wydział Inżynierii Środowiska)
  • Weronika Klosa (Uniwersytet Wrocławski)
  • Milena Wrońska (Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki)
  • Magdalena Wawrzynowicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
  • Magdalena Babecka (Uniwersytet Wrocławski)
  • Daniel Lachowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
  • Mateusz Szołdra (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

newsletter-promo.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję