TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.05.2017 Kategoria: aktywność studencka, warsztaty/prezentacje/szkolenia
Przez pięć dni młodzi urbaniści i specjaliści od miejskiej infrastruktury z całego świata zastanawiali się, jakie zmiany miasto mogłoby wprowadzić w zachodniej części Wrocławia, by żyło tam się lepiej. Pierwsze wnioski przedstawili na oficjalnej prezentacji w piątek, a raport końcowy ze swoich prac opublikują wczesną jesienią
W warsztatach „Shaping the New City District: Wroclaw West End” wzięli udział młodzi planiści i inżynierowie z 15 krajów, m.in. z Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Rosji, Serbii i Egiptu. Wśród uczestników byli także studenci Gospodarki Przestrzennej na studiach drugiego stopnia na Wydziale Architektury PWr.
We Wrocławiu spotkali się w poniedziałek, 15 maja. Obejrzeli tereny objęte warsztatami, przestudiowali dokumenty planistyczne i spotkali się z ekspertami z rożnych dziedzin, by następnie w czterech kilkuosobowych grupach przystąpić do planowania i projektowania.
Pracowali nad swoimi wizjami rozwoju zachodniej części Wrocławia, czyli terenów m.in. Leśnicy, Jerzmanowa, Jarnołtowa, Strachowic, Nowych Żerników, Pilczyc, Maślic, Praczy Odrzańskich i Osobowic-Rędzina. Swoje wnioski przedstawili w piątek na oficjalnej prezentacji w sali sesyjnej Rady Miasta w Sukiennicach.
Uczestnicy warsztatów zwrócili uwagę na najważniejsze problemy zachodniego Wrocławia – a zatem m.in. korki, braki w transporcie publicznym, niekontrolowany rozwój zabudowy czy niewykorzystanie potencjału stadionu i jego okolic. Jednocześnie podkreślali jednak jego zalety, w tym m.in. duże obszary terenów zielonych, miejsca historyczne jak leśnicki zamek czy kampus na Praczach Odrzańskich oraz możliwości rozwojowe lotniska i stadionu.
Pomysły poszczególnych grup znacznie się między sobą różniły. Podczas gdy jedne wytyczały nowe drogi do wybudowania i proponowały ich dokładny przebieg, inni zachęcali do stworzenia większej sieci ścieżek rowerowych, a nawet eko-duktów dla pieszych, czyli zielonych dróg prowadzących nad szerokimi ulicami.
Wszystkie grupy bardzo mocno postawiły na zieleń, wychodząc z założenia, że konieczna jest nie tylko ochrona obecnych terenów zielonych, ale także wprowadzenie zadrzewienia, parków i miejsc rekreacji tam, gdzie obecnie ich brakuje. Jeden z zespołów wytyczył na mapie miejsca zielonych ścieżek (green trails) i zielonych korytarzy (green corridors) łączących osiedla z brzegiem rzeki. Zaplanował także wykorzystanie terenów wokół stadionu z naciskiem na rekreację i zieleń. W jego wizji okolice te powinny być miejscem z parkami, boiskami do uprawiania różnych sportów, a także knajpkami i restauracjami, kinem, klubami, hotelami i zróżnicowaną zabudową mieszkaniową. Inna grupa zaproponowała zadbanie o zazielenienie obecnych ulic i pokazała na rysunkach, jak mogłyby wyglądać te miejsca, gdyby było przy nich więcej drzew. Ta sama grupa zasugerowała też zamianę ogródków działkowych na tereny ogródków społecznych (tzw. urban farming).
Pomysłem kolejnego zespołu było natomiast stworzenie parku inkubacyjnego (Incubator Park) stawiającego na innowacje, technologię, ekoróżnorodność i rozwój startupów.
Każda z grup pokazała także mapy Zachodniego Wrocławia z podziałem na różne strefy funkcjonalne i zabudowy – zgodne z ich wizjami tych miejsc.
Szczegółowe wnioski i wizje tej części miasta poszczególne grupy przedstawią w raportach końcowych, nad którymi ich członkowie będą pracować już po wyjeździe z Wrocławia. Dokument zostanie opublikowany wczesną jesienią.
Warsztaty urbanistyczne zrealizowano w ramach programu “Young Planning Professionals – Young Proffesional Think Deep Program Workshop”. Ich organizatorami były międzynarodowe stowarzyszenia: ISOCARP (International Society of City and Regional Planners ) i ITACUS (International Tunneling and Underground Space Association’s Committee on Underground Space) we współpracy z wrocławskim magistratem. Merytorycznie warsztaty przygotowała Politechnika Wrocławska, a ich koordynatorką była dr Izabela Mironowicz z Wydziału Architektury. W organizacji wydarzenia pomagały także wrocławski oddział SARP, Dolnośląska Izba Architektów i Towarzystwo Urbanistów Polskich.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »