TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocławska Magnolia 2023 – podwójne zwycięstwo reprezentantek W7

Laureatki konkursu Wrocławska Magnolia 2023

Dwie prace z Wydziału Inżynierii Środowiska okazały się ex aequo najlepsze w tegorocznej edycji konkursu Wrocławska Magnolia. Ich autorkami są Weronika Rosińska i Magda Wawrzyniak.

Wrocławska Magnolia to konkurs dla absolwentów wrocławskich uczelni publicznych i niepublicznych. Warunkiem udziału jest podjęcie w swoich pracach magisterskich tematów dotyczących m.in. ochrony środowiska naturalnego – w tym głównie redukcji emisji dwutlenku węgla – jak również ochrony życia i zdrowia człowieka oraz zagospodarowania terenów zielonych w mieście. 

Jury tegorocznej edycji zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych pierwszych miejsc – obie przypadły w udziale absolwentkom Wydziału Inżynierii Środowiska PWr. Weronikę Rosińską wyróżniono za „Koncepcję zagospodarowania wód opadowych na kampusie Politechniki Wrocławskiej”, natomiast Magdę Wawrzyniak za „Modelowanie intensywnych opadów deszczu w zlewni miejskiej”. W nagrodę otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 8500 zł. 

Posłuchaj rozmowy z obiema laureatkami - z anteny Radia Luz

Odprowadzanie deszczówki i modelowanie opadów 

Pierwszą z prac z PWr, które okazały się najlepsze w konkursie, jest „Koncepcja zagospodarowania wód opadowych na kampusie Politechniki Wrocławskiej”. Przygotowała ją pod opieką dr. hab. inż. Bartosza Kaźmierczaka, prof. uczelni na Wydziale Inżynierii Środowiska Weronika Rosińska. 

Zdjęcie Weroniki Rosińskiej– Zaproponowałam rozwiązanie polegające na zebraniu i odprowadzaniu wody deszczowej z powierzchni dachowych, a następnie jej magazynowaniu i wykorzystaniu do podlewania zieleni na terenie kampusu PWr – wyjaśnia absolwentka W7. 

W tym celu przeprowadziła symulację opadów deszczu dla badanego obszaru oraz działania 14 wariantów objętościowych zbiornika. Pomogły w tym dane meteorologiczne z wrocławskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz dane historyczne z wodomierzy zlokalizowanych na PWr. 

– Razem z koleżankami ze studiów magisterskich i prowadzącymi z wydziału pracowaliśmy wspólnie nad koncepcją tego rozwiązania na kampusie PWr w ramach konkursu Politechnica Nova – mówi Weronika Rosińska. – Wybierając temat swojej pracy magisterskiej, zdecydowałam się rozwinąć nasz pomysł i przeprowadzić szerszą analizę tego zagadnienia – dodaje laureatka z W7. 

Zastosowany przez autorkę pracy przykład wykorzystania systemów do magazynowania wody deszczowej można z powodzeniem zastosować zarówno w innych miejscach Wrocławia, jak i całego kraju. 

Weronika Rosińska jest obecnie doktorantką w Szkole Doktorskiej PWr, gdzie prowadzi badania nad tworzeniem odpornych klimatycznie sieci wodociągowych. 

Z kolei nagrodzona praca „Modelowanie intensywnych opadów deszczu w zlewni miejskiej” Magdy Wawrzyniak, absolwentki specjalności zaopatrzenie w wodę, usuwanie ścieków i zagospodarowanie odpadów na kierunku inżynieria środowiska, poświęcona była modelowaniu opadów deszczu. Promotorem pracy był dr inż. Marcin Wdowikowski z Katedry Wodociągów i Kanalizacji na Wydziale Inżynierii Środowiska. 

Zdjęcie Magdy Wawrzyniak– Ten temat wybrałam dlatego, że wydawał się nieoczywisty i dość nietypowy – wyjaśnia Magda Wawrzyniak. – Początkowo awet zbyt trudny, ale potraktowałam to jako wyzwanie i z czasem okazał się niesamowicie ciekawy, a przede wszystkim praktyczny. 

Modelowanie opadów jest istotne m.in. przy projektowaniu i wymiarowaniu sieci oraz innych rozwiązań związanych z kanalizacją i odwodnieniem terenów, np. tworzeniu zbiorników retencyjnych. – Ponadto ma duży wpływ na zapobieganie lokalnym podtopieniom lub powodziom w większej skali – mówi Magda Wawrzyniak. – Dodatkowo podczas prowadzonych badań wyraźnie zauważalny jest wpływ postępujących zmian klimatu na środowisko.  

Obecnie absolwentka W7 pracuje jako asystentka projektanta zewnętrznych i wewnętrznych instalacji sanitarnych. 

Konkurs Wrocławska Magnolia jest organizowany przez prezydenta Wrocławia za pośrednictwem Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi wrocławskiego Urzędu Miejskiego. 

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję