TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocław międzynarodową stolicą matematyki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 700 naukowców z całego świata weźmie udział w konferencji matematycznej UMI-SIMAI-PTM, która w poniedziałek, 17 września, rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.30 w Centrum Kongresowym PWr

plakat-zjazd-towarzystw-matematycznych-druk_1080.pngSpotkanie jest organizowane przez trzy stowarzyszenia – Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Wrocławskim. Obrady toczyć się będą na kampusach obydwu uczelni.  

– Będzie to największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie – mówi prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Konferencja odgrywa także ważną rolę środowiskową i zbliża matematykę polską i włoską, które tradycyjnie mają wysokie rangi na świecie. 

W trakcie konferencji zaplanowano zarówno wykłady plenarne, jak i 44 specjalistyczne sesje tematyczne, które poświęcone będą różnorodnym działom matematyki. Jeden z wykładów plenarnych poświęcony będzie także historii matematyki i będzie ukłonem w kierunku nauk humanistycznych. 

Wydarzenie będzie także okazją do wręczenia nagród przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne:  

  • Nagrody im. Hugona Steinhausa, której laureatem został prof. Rafał Weron  z Wydziału informatyki i Zarządzania PWr. Naszego naukowca uhonorowano  za całokształt dorobku ze szczególnym uwzględnieniem modelowania  i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym. 
  • Nagrody im. Stefana Banacha, którą otrzymał prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki. Został on wyróżniony za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych  i operatorów nielokalnych. 

Warto podkreślić, że naukowcy Politechniki Wrocławskiej otrzymywali już nagrodę im. Stefana Banacha: prof. Tomasz Byczkowski w 1989 r. i prof. Tomasz Downarowicz w 2009 r., ale to pierwszy taki przypadek, że obie główne nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego trafiają do naukowców z naszej uczelni. 

Konferencja UMI-SIMAI-PTM potrwa do czwartku, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Ambasada Włoch w Polsce, Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Więcej informacji o konferencji na stronie.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję