TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.06.2018 Kategoria: uroczystości uczelniane, życie uczelni
Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia. Uroczyste, otwarte posiedzenie Rady Wydziału odbędzie się w sobotę, 30 czerwca, o godzinie 11.00 w Auli Politechniki Wrocławskiej
Historia wydziału sięga połowy lat 60-tych XX wieku. W roku akademickim 1963/64 otwarte zostało na PWr Studium Podstawowych Problemów Techniki (SPPT), którego poprzednikiem było Studium Techniki Teoretycznej (STT). SPPT miało charakter interdyscyplinarny i międzywydziałowy. Uczyli się na nim studenci, którzy najlepiej zdali egzaminy wstępne na Politechnikę i formalnie byli studentami Wydziałów: Budownictwa, Elektroniki, Górniczego i Mechanicznego.
Program nauczania zawierał dużą liczbę kursów z zakresu nauk podstawowych (głównie matematyki). Pomysłodawcami i animatorami nowatorskiego typu kształcenia inżynierów, polegającego na połączeniu studiów technicznych i nauk podstawowych, byli: prof. prof. Stanisław Gładysz – kierownik studium, prof. Wacław Kasprzak, prof. Jan Sajkiewicz, prof. Jerzy Bromirski oraz doc. Tadeusz Huskowski. Działania te wspierał ówczesny rektor prof. Zbigniew Szparkowski.
Na bazie doświadczeń zdobytych podczas funkcjonowania SPPT i dzięki staraniom rektorów PWr – prof. Tadeusza Porębskiego i prof. Wacława Kasprzaka, 1 września 1968 r. został utworzony Wydział Podstawowych Problemów Techniki (WPPT), jako pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Wydział rozpoczął kształcenie studentów na dwóch kierunkach: Fizyka stosowana oraz Matematyka stosowana.
W ciągu tych wszystkich lat WPPT ukończyło ponad 7,5 tys. absolwentów, którzy zajmowali lub zajmują eksponowane stanowiska w administracji państwowej, nauce i biznesie. Pracownicy wydziału realizując zajęcia z matematyki i fizyki na wszystkich nieomal kierunkach studiów prowadzonych w Politechnice Wrocławskiej wnieśli znaczący wkład w wykształcenie dziesiątek tysięcy inżynierów.
Obecnie na wydziale zatrudnionych jest ok. 180 pracowników naukowych – w tym 19 z tytułem profesora, 32 z tytułem doktora habilitowanego i ponad 100 z tytułem doktora. Wydział składa się z sześciu jednostek: Katedra Informatyki, Katedra Fizyki Doświadczalnej, Katedra Fizyki Teoretycznej, Katedra Optyki i Fotoniki, Katedra Technologii Kwantowych oraz Katedra Inżynierii Biomedycznej.
Na wydziale prowadzonych jest pięć kierunków – fizyka techniczna, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria kwantowa i optyka, na których kształci się ok. 2 tys. studentów.
WPPT może poszczycić się wieloma wybitnymi absolwentami, którzy obecnie piastują ważne stanowiska, pracują w najbardziej znanych korporacjach na świecie czy też są uznanymi sportowcami. W tym gronie znajdują się m.in.:
Początek oficjalnych obchodów jubileuszu zaplanowano na sobotę, 30 czerwca 2018 r. na godz. 11. W auli gmachu głównego PWr odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału WPPT, w którym udział wezmą udział wszyscy zaproszeni goście: absolwenci WPPT, SPPT, byli i obecni pracownicy oraz sympatycy wydziału i przedstawiciele współpracujących z WPPT instytucji.
Dzień wcześniej zaplanowano rywalizację sportową. Impreza pod hasłem „Biegamy na PePecie w 50-lecie” rozpocznie się o godz. 18.00. Uczestnicy zmierzą się z dwoma dystansami: 5 i 10 km. Start i meta zlokalizowane zostały przed gmachem głównym PWr (Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
Regulamin i zapisy dostępne są na stronie. Bieg otwarty jest dla wszystkich chętnych.
Z okazji jubileuszu powstanie także Księga 50-lecia WPPT, w której znajdą się m.in. historia wydziału, noty biograficzne profesorów i osób szczególnie zasłużonych, wykazy wypromowanych przez wydział absolwentów i doktorantów, wspomnienia pracowników i studentów oraz galeria zdjęć.
Patronat na wydarzeniem objęli prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, dr Kornel Morawiecki, Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji, prof. Wacław Kasprzak, były rektor PWr oraz prof. Janusz Zaleski i Marek Aleksander Skorupa, byli dolnośląscy wojewodowie.
Więcej informacji na temat obchodów na stronie.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »