TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Akustycy z PWr pomogą spełnić muzyczne marzenia

Studenci w studiu nagrań w C5 - zdjęcie

Przed nami finałowe koncerty konkursu „AEStrada”. Zwycięski zespół nie tylko nagra swoje utwory w studiu PWr, ale także wystąpi na wrocławskich juwenaliach. Za profesjonalne sesje odpowiadają studenci inżynierii akustycznej zrzeszeni w kole AES Wrocław Student Section, a inicjatywa jest możliwa dzięki świetnie wyposażonym pomieszczeniom nagraniowym na naszej uczelni.

Inżynieria akustyczna to jedna ze specjalności, którą mogą wybrać studenci Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów na kierunku elektronika. Obejmuje ona m.in. wiedzę z zakresu elektroakustyki, techniki ultradźwiękowej, technik cyfrowego przetwarzania sygnałów akustycznych, realizacji dźwięku czy projektowania urządzeń, systemów elektroakustycznych i akustyki wnętrz.

Studenci z KN AES Wrocław - zdjęciePasjonatów zainteresowanych działaniami związanymi z szeroko rozumianą akustyką zrzesza Koło Naukowe AES Wrocław Student Section.

– Zajmujemy się przede wszystkim realizacją nagrań w studiu, realizacją koncertów i wydarzeń takich jak Akademickie Targi Pracy i Dni Aktywności Studenckiej czy produkcją muzyczną. Dodatkowo prowadzimy pomiary akustyczne mikrofonów czy wzmacniaczy – mówi Agata Zatorska z zarządu koła. – Moja praca inżynierska dotyczyła na przykład pomiarów słuchawek z aktywną redukcją hałasu, a do badań wykorzystywałam sztuczną głowę, czyli stereofoniczny zestaw mikrofonowy w obudowie w kształcie ludzkiej głowy. Mikrofony otoczone są małżowiną uszną, całość jest twarda i ciężka, tak żeby symulować prawdziwą głowę. Urządzenie pozwala uzyskać nagranie o brzmieniu zbliżonym do tego, jak słyszymy w naturze – wyjaśnia.

Swoje projekty studenci realizują m.in. w komorze akustycznej, czyli popularnym „Węgielku” znajdującym się w budynku Technopolis, komorze bezpogłosowej i w studiu nagrań zlokalizowanych w budynku C-5.

mk1_4552a.jpg„Węgielek” ma grube betonowe ściany i sufit, które przykrywa wiele warstw wykładzin bazujących na wełnie mineralnej. Wewnątrz można umieścić kilka ton sprzętu nagłośnieniowego, zamieniając pracownię w prawdziwą scenę koncertową. Po zamknięciu drzwi wewnątrz panuje idealna cisza. Pozwala to m.in. na zbadanie mocy akustycznej różnego rodzaju urządzenia domowe – lodówki, zamrażalki czy pralki, zanim trafią one do seryjnej produkcji.

W komorze prowadzone są też zajęcia dla studentów inżynierii akustycznej, którym dyplom Politechniki Wrocławskiej otwiera bardzo szerokie możliwości znalezienia pracy.

– Po studiach możemy pracować np. jako realizatorzy dźwięku czy technicy sceniczni w teatrach, telewizjach czy operach. Wielu byłych członków koła znalazło zatrudnienie w Dolby Laboratories, gdzie zajmują się przetwarzaniem dźwięku czy w firmie KFB Acoustics prowadzącej pomiary akustyczne. Niektórzy zostają z kolei konstruktorami głośników i wzmacniaczy lub pracują w firmach przygotowujących systemy elektroakustyczne – dodaje Agata Zatorska.

Obecnie w KN AES Wrocław Student Section działa ok. 30 osób głównie z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Dołączyć mogą także studenci innych wydziałów zainteresowani tematami akustyki. Wystarczy przyjść na jedno ze spotkań, których terminarz można znaleźć na profilu koła na Facebooku.

Sprzęt w studiu nagrań - zdjęcie

„AEStrada” po raz dziewiąty

Największym wydarzeniem, nad którym studenci z koła pracują od lipca ubiegłego roku, jest ogólnopolski konkurs muzyczny „AEStrada”, którego 9. finał zaplanowano na 22 marca w Strefie Kultury Studenckiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 2012 r., a koncerty organizowano wówczas we wrocławskich klubach. Po wybudowaniu w 2015 r. Strefy Kultury Studenckiej występy przeniesiono na kampus PWr.

mk1_4517a.jpg– Nasz konkurs ma łączyć przyszłych realizatorów dźwięku z zespołami, które otrzymują szansę na nagranie swoich piosenek w profesjonalnym studiu nagrań. Zwykle takie sesje są bardzo kosztowne i wiele amatorskich kapel nie może sobie na nie pozwolić. Z kolei dla nas to szansa na zdobycie doświadczenia w pracy z zespołem muzycznym. Chodzi nie tylko o nagranie samego utworu, ale też o naukę pracy z artystą i poznanie atmosfery towarzyszącej nagraniu – podkreśla Mikołaj Krakowski ze Szkoły Doktorskiej PWr, były przewodniczący KN AES Wrocław Student Section.

Konkurs „AEStrada” składa się z kilku etapów. Najpierw uczestnicy przysyłają swoje zgłoszenia wraz z amatorsko nagranymi utworami – w tym roku było ich aż 106 – z których wybranych zostało osiem najwyżej ocenianych nagrań. W drugim etapie uczestnicy mieli do dyspozycji jeden dzień w studiu nagrań wraz z zespołem realizatorskim.

– Po zakończeniu nagrań każdy z głównych producentów przeprowadzał montaż i obróbkę utworu, a później przyszedł najtrudniejszy moment, czyli wybór finałowej trójki. W głosowaniu członkowie koła oceniali m.in. współpracę z zespołem, warsztat muzyczny i końcowe nagranie. Ostatecznie w finale znalazły się zespoły: fama?, ZORZA oraz Yulka & B-and – mówi Mikołaj Krakowski.

W piątek, 22 marca, finaliści zagrają W SKS-ie, a zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciel Katedra Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów, koła naukowego prorektor do spraw studenckich dr inż Piotr Górski oraz niezależny realizator dźwięku. Główną nagrodą  są trzy dni nagrań w studiu PWr oraz występ na zakończenie juwenaliowego pochodu w trakcie imprezy #WroclawRazem2024. W trakcie imprezy w SKS nie zabraknie także konkursów z nagrodami, a gwiazdą wieczoru będzie zespół MISSCORE.

– Główna nagroda z pewnością jest warta wysiłku, bo nasze studio nagrań w bud. C-5 jest świetnie wyposażone. Mamy osobne pokoje do odsłuchu oraz do miksowania utworów. W kwestii realizacji dźwięku nasza uczelnia jest rzeczywiście bardzo dobrze wyposażona, co pozwala na realizację niemal wszystkich naszych projektów – zaznacza Agata Zatorska.

newsletter_2023_14.jpg

Więcej informacji o koncercie na stronie wydarzenia na Facebooku.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję