TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.07.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Architektury, Wydział Mechaniczny
Dwoje reprezentantów Politechniki Wrocławskiej dołączyło do składu Rady Studentów działającej przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). W piątej kadencji do tego ciała doradczego powołano Wiktorię Mrowiec z Wydziału Mechanicznego i Armina Ernsta z Wydziału Architektury.
Radę tworzą studenci i studentki z uczelni z całej Polski, aktywni w kołach naukowych, organizacjach studenckich i projektach z zakresu technologii kosmicznych oraz wyróżniający się wysoką znajomością i zainteresowaniem tematyką kosmosu, rozwoju branży kosmicznej w Polsce i na świecie.
Powołania do Rady Studentów wręczał prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Członkowie i członkinie tego grona tworzą interdyscyplinarne ciało doradcze, którego zadaniem jest m.in. promowanie zaangażowania studentów różnych kierunków/specjalności w projekty związane z inżynierią kosmiczną, zapewnienie im możliwości uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji przez prezesa POLSA, edukacja młodzieży w kontekście wykorzystania sektora kosmicznego w życiu codziennym, inicjowanie przedsięwzięć skierowanych do studentów i uczniów oraz wpływ na rozwój postaw pro-przedsiębiorczych i rozwój młodych talentów.
Radę tworzy 30 osób. W piątej kadencji powołano do niej dwoje reprezentantów Politechniki Wrocławskiej – Wiktorię Mrowiec i Armina Ernsta.
Studiuje na PWr od 2019 r., obecnie na pierwszym roku studiów magisterskich na zarządzaniu i inżynierii produkcji na Wydziale Mechanicznym. Od 2022 roku należy do Koła Naukowego PWr in Space, specjalizującego się w projektowaniu i budowie sondujących rakiet eksperymentalnych.
Od początku działalności w kole jest związana z promocją i marketingiem. Po pół roku została liderką działu PR&Marketingu, a obecnie pełni funkcję wiceprezesa ds. marketingu & HR. Do jej zadań należy nie tylko zarządzanie pracą działu, organizacja wydarzeń, ale także nawiązywanie współpracy z firmami z całej Polski i pozyskiwanie w ten sposób zasobów do realizacji projektów prowadzonych w kole. W czerwcu razem z zespołem uczestniczyła w międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup 2024 w Nowym Meksyku, gdzie zajęli drugie miejsce w dwóch kategoriach - 10k SRAD Hybrid/Liquid i Team Spirit.
Należy także do zespołu M.A.C.K.I., w którym realizuje eksperyment badawczy we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. W styczniu tego roku grupa została zakwalifikowany do ESA Academy Experiments Parabolic Flights – programu dla studentów i doktorantów, który wprowadza w profesjonalny świat badań i rozwoju dyscyplin związanych z nauką i technologią kosmiczną.
Projekt M.A.C.K.I. zakłada budowę aktywnego chwytaka z ramionami w formie kilkunastu „macek” – silikonowych rurek, których wyjątkowa budowa pozwala na aktywne zaplątanie wokół obiektu testowego.
– Podczas kampanii, która odbędzie się na przełomie października i listopada tego roku, przetestujemy działanie chwytaka w warunkach mikrograwitacji. Pozytywne wyniki badań mogłyby potwierdzić zasadność wykorzystania takiego urządzenia w przestrzeni kosmicznej, np. do zbierania śmieci kosmicznych czy do upraw roślin na orbicie – tłumaczy Wiktoria.
Poza studiami na Politechnice i projektami z tematyki kosmicznej Wiktoria realizuje także swoją drugą pasję. W październiku rozpoczyna trzeci rok studiów na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku instrumentalistyki o specjalizacji flet poprzeczny. – Jestem związana z muzyką już od 11 lat, zaczynając od prywatnych lekcji, przez Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, kończąc właśnie na studiach muzycznych. Muzyka to ta część w moim życiu, która pozwala mi na rozwój mojej kreatywności i wyobraźni, a zarazem motywuje mnie do dalszego rozwoju i odkrywania swoich możliwości – opowiada.
Studiuje architekturę na Wydziale Architektury, aktualnie na pierwszym stopniu studiów (ósmy semestr).
Od 2021 r. działa w Projekcie Scorpio jako członek działu Marketing. – W kole zajmujemy się tworzeniem łazików marsjańskich i dołączenie do Projektu Scorpio było jednym z moich pierwszych wyborów w trakcie studiów i jednym z najlepszych! – podkreśla. – W tym roku byłem członkiem drużyny, z którą reprezentowaliśmy Politechnikę Wrocławską na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Utah w USA. Członkostwo w kole pomogło mi rozwinąć moje zainteresowanie kosmosem i poznać wielu niesamowitych i ciekawych ludzi!
W tym roku akademickim jest także wiceprzewodniczącym Samorządu Studenckiego Wydziału Architektury, a od września będzie członkiem zarządu Parlamentu Studentów PWr ds. aktywności studenckiej oraz zasiądzie w Senacie PWr.
Właśnie obronił pracę inżynierską na temat ,,Habitat kosmiczny – projekt ośrodka treningowego dla astronautów analogowych".
– Kosmos i astronautyka zawsze były moimi pasjami i chciałem dać upust temu także w przypadku mojej pracy dyplomowej – podkreśla.
Swoją edukację zamierza kontynuować na studiach magisterskich na Wydziale Architektury.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »