TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.11.2020 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Informatyki i Zarządzania
Studenci z W8 zajęli pierwsze miejsce na Fortum Clean Energy Hackathon. W 10 godzin zaprojektowali system z użyciem sztucznej inteligencji do wskazywania najlepszych miejsc na lokalizację nowych stacji ładowania aut elektrycznych.
Karol Gawron, Michał Pogoda, Michał Swędrowski i Norbert Ropiak to studenci specjalności danologia (ang. data science) na Wydziale Informatyki i Zarządzania, którzy stworzyli zespół “Wieszcze”. W takim składzie wystartowali w hackathonie orgaznizowanym w październiku przez firmę Fortum. Tematem przewodnim zawodów było inteligentne zarządzanie energią.
Studenci mieli dziesięć godzin na opracowanie dowolnego projektu, który może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów lub zwiększenia efektywności energetycznej. Uczestnicy nie byli ograniczeni żadnym konkretnym problemem biznesowym ani formą rozwiązania.
– Nasz projekt opierał się na dwóch pomysłach. Pierwszy to ekonomia współdzielenia instalacji fotowoltaicznych, czyli budowania „wspólnych” stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które pozwolą lepiej spożytkować nadmiar energii z prywatnych instalacji i przyniosą ich właścicielom zyski. Drugi to opracowanie systemu z użyciem sztucznej inteligencji, który na podstawie takich danych jak natężenie ruchu, zaludnienie czy produkcja energii w okolicy, będzie w stanie wskazać najlepsze miejsce na budowę nowej stacji ładowania aut elektrycznych – wyjaśnia Karol Gawron z W8.
Ich projekt został najwyżej oceniony przez jury hackathonu i zespół z Politechniki Wrocławskiej zajął pierwsze miejsce. System opracowany przez „Wieszczów” nagrodzono za innowacyjność i duży potencjał realnego zastosowania. – To zwycięstwo jest dla nas potwierdzeniem, że tworzymy zgrany zespół, który jest w stanie wiele osiągnąć – cieszą się studenci, którzy dostali także nagrodzę pieniężną w wysokości 7 tys. zł.
Danolodzy poznali się na pierwszym semestrze studiów magisterskich na specjalności data science. Stworzyli grupę, w której przez cały okres studiów pracują nad własnym projektem biznesowym z wykorzystaniem zdobytej wiedzy. – Zajmujemy się zastosowaniem nowych osiągnięć sztucznej inteligencji w automatycznej poprawie stylistyki i czytelności tekstów pisanych. Takie rozwiązanie wymaga dużej mocy obliczeniowej z wykorzystaniem drogiego sprzętu lub wynajęcia serwerów w chmurze obliczeniowej. Częściowo nagroda na pewno pomoże nam w finansowaniu tego przedsięwzięcia w początkowych fazach – mówi Karol Gawron. – Cały czas staramy się rozwijać nasz projekt i integrować zespół, m.in. właśnie, biorąc udział w hackathonach. Mamy nadzieję, że nasze starania już niedługo zaowocują udanym startupem – dodaje student PWr.
***
Data Science (pol. danologia) to interdyscyplinarna dziedzina nauki, zajmująca się analizą danych zgromadzonych w systemach komputerowych. Wykorzystuje metody matematyczne, programistyczne, obliczeniowe i analityczne. Na podstawie analizy danych da się przewidywać czy modelować określone zachowania i wydarzenia.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »