Wielka digitalizacja materiałów bibliotecznych PWr

Data: 09.12.2020 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

W Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej trwa projekt digitalizacji liczącego ponad 150 tys. skanów zbioru materiałów bibliotecznych – pomiarów architektonicznych zawierających rysunki zabytków Śląska, czasopism technicznych i monografii.

Skan pomiary architektonicznegoWszystkie opracowywane materiały stanowią szczególną wartość dla prac naukowo-badawczych i dydaktyki, a także prac konserwatorskich. Skanowane są m.in. pomiary architektoniczne, zawierające rysunki zabytków Śląska, a także pokazujące przekrojowy dorobek naukowy Politechniki Wrocławskiej z zakresu reprezentowanych na uczelni dziedzin nauki, cykl czasopism, monografii oraz materiałów konferencyjnych. Dodatkowo skanowane jest czasopismo „SIGMA”, które ma dużą wartość historyczną dla badaczy dziejów regionu Dolnego Śląska oraz historii naszej uczelni.

– Pomiary inwentaryzacyjne stanowią szczególny rodzaj dokumentacji architektonicznej zabytków głównie Dolnego Śląska, a także projektów konserwatorskich. Sporządzano je od lat 50. XX w. w postaci kalek w formacie od A0 do A5 z rysunkami wykonanymi tuszem lub ołówkiem – mówi Piotr Pinkawa z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr. – Zawartość tych źródeł obejmuje pomiary rysunkowe zróżnicowanych obiektów zabytkowych np. kościoły, zamki, pałace, dwory, kamienice itp. Obecnie, z uwagi na duży format, sposób przechowywania, a także stan zachowania, tak wartościowy zasób jest praktycznie niedostępny dla badaczy – dodaje.

Warto także zwrócić uwagę na digitalizację roczników czasopisma „SIGMA – Magazyn Problemowo-Informacyjny Politechniki Wrocławskiej”. Do zeskanowania i edycji przygotowano materiały z lat 1969-1990.

okładka magazynu SIGMAWydawane przez Politechnikę Wrocławską w latach 1968-1992 pismo jest cenną pozycją dla badaczy nauki i historii Dolnego Śląska, zwłaszcza powojennych dziejów Politechniki Wrocławskiej. Magazyn porusza bowiem szerokie spektrum zagadnień związanych z dydaktyką m.in. kształceniem studentów, systemem nauczania, problematyką poszczególnych wydziałów uczelni. Dodatkowo materiał jest bogato ilustrowany fotografiami oraz rysunkami.

– Na łamach czasopisma znajdziemy polemiki pomiędzy naukowcami, biogramy autorów i sylwetki wybitnych ludzi nauki polskiej i środowiska akademickiego. W tekstach reprezentowana jest tematyka historyczna, widoczna zwłaszcza w numerach ukazujących się w okresie przełomu ustrojowego, lata 80. i 90. – wyjaśnia Piotr Pinkawa. – W licznych artykułach poruszane są także tematy związane z działalnością teatralną, literacką, sportową czy podróżniczą, co doskonale ilustruje kulturę studencką tamtych lat – podkreśla.

Co ciekawe, na łamach SIGMY debiutował m.in. Andrzej Ziemiański, znany autor literatury fantastyczno-naukowej.

Zakończenie digitalizacji zbiorów planowane jest na luty 2021 roku.

Projekt pt. „Digitalizacja pomiarów architektonicznych oraz wybranych czasopism Politechniki Wrocławskiej” (nr SONB/SP/463076/2020) dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

newsletter-promo.png

ministerstwo-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-logo.png