TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.01.2024 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, życie uczelni
Reorganizacja pionu studenckiego i plan na Kampus Innowacji Studenckich to kolejne działania PWr związane z rozwojem studenckiej aktywności. Skorzystają na tym szczególnie uczelniane koła naukowe.
Ponad 220 kół naukowych, organizacji studenckich czy agend kultury działa obecnie na Politechnice Wrocławskiej, a wiele z nich to już marki rozpoznawane nie tylko w kraju, ale i na świecie.
– Studenci i studentki to duma Politechniki. Ich osiągnięcia, nagrody i medale są wielką radością dla całej naszej społeczności – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni. – Są też zarazem największą grupą osób codziennie spędzającą na naszym kampusie mnóstwo czasu, angażującą się i rozwijającą swoje projekty. Niektóre z nich wciąż się rozrastają, inne nie mogą wejść na wyższy poziom przez braki organizacyjne czy lokalowe. Stąd nasze decyzje o korektach w pionie prorektora ds. studenckich oraz o stworzeniu Kampusu Innowacji Studenckich – dodaje.
Rozwój infrastruktury dostępnej studentom i doktorantom uczelnia traktuje priorytetowo, dotyczący tego zapis pojawił się także w Strategii PWr.
Rozmowy i konsultacje dotyczące Kampusu Innowacji Studenckich (KIS) pozwoliły, by ten nowy pomysł zaczął nabierać realnego kształtu. Początkowa koncepcja zakładała zbudowanie zupełnie nowego studenckiego pawilonu, ale ostatecznie zapadła decyzja o adaptacji miejsca już użytkowanego przez koła naukowe, czyli części Kampusu Gdańska (teren przy ul. Sopockiej oraz ul. Gdańskiej).
– Zależało nam na stworzeniu miejsca, gdzie - na wzór zachodnich uczelni - aktywni studenci nie tylko będą działać przy swoich projektach, ale też rozwijać się współpracując, konsultując i podpatrując to, co obok robią ich koledzy i koleżanki. By mogli się poznawać, inspirować i uczyć od siebie – mówi dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich.
A rektor prof. Arkadiusz Wójs dodaje, że stworzenie przyjaznego, zielonego i dostępnego kampusu jest jednym ze strategicznych aspektów rozwoju uczelnianej infrastruktury. – Nasza wizja zakłada modernizację istniejącej przestrzeni, ale też rozbudowę tego miejsca – mówi prof. Wójs. – Pozwoli to nam na stworzenie na kampusie większej liczby pomieszczeń warsztatowych, laboratoryjnych, przestrzeni co-workingowych, a także szkoleniowych.
Przy ul. Gdańskiej i ul. Sopockiej pojawią się też pomieszczenia dedykowane dla projektów wymagających specjalistycznych stanowisk pracy, sale umożliwiające organizację konferencji i wydarzeń oraz miejsca odpoczynku (kawiarnia, kuchnia, strefa relaksu). Nie zabraknie także miejsc do inkubacji start-upów oraz spółek typu spin-off/spin-out.
Na Kampusie Gdańska od wielu lat powstają m.in. bolidy zespołu PWR Racing Team. Obecnie w tym kole naukowym działa 80 osób.
– Nie możemy doczekać się przestrzeni, która pozwoli nam na dalszy rozwój – mówi Paweł Wójcik, lider zespołu. – Dotyczy to zarówno etapu projektowania czy prac biurowych, jak i etapu wykonawstwa, szczególnie pakietu baterii wysokonapięciowej. Realizacja prac tego typu w obecnej przestrzeni jest mocno utrudniona.
Zespół z z Koła Nauklowego Humanizacja Środowiska Miejskiego, którym kieruje dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury, we współpracy z Samorządem Studenckim, opracował już wstępną koncepcję opracował już wstępną koncepcję, tego, jak KIS może wyglądać. Dr inż. Piotr Górski: Ostateczny kształt będzie zależał m.in. od decyzji konserwatora zabytków i szacowanych kosztów..
Plan zakłada, by większość pomieszczeń była dostępna siedem dni w tygodniu, a korzystać z nich można było za pomocą legitymacji studenckiej. Budynki konferencyjne mają zostać objęte elektroniczną rezerwacją miejsc, aby chętni mogli bez przeszkód zaplanować swoje zajęcia.
Na miejscu mają być narzędzia, możliwe do wypożyczenia przez chętnych, a nad wszystkim czuwać będzie zespół zarządzający, pracownicy techniczni oraz opiekunki i opiekunowie kół naukowych. Planowana powierzchnia użytkowa kampusu to ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych.
Autorami i autorkami koncepcji są: dr inż. arch. Jerzy Łątka, inż. arch. Kinga Wasilewska, inż. arch. Orest Savytskyi, Julia Myślińska, Lidia Kosztołowicz oraz Agnieszka Sieczek.
Aby skuteczniej wspierać działalność studentów i studentek Politechniki Wrocławskiej niezbędne były także zmiany w jednostkach wspierających studencką aktywność. Dlatego od początku 2024 roku zaczął działalność Dział Wsparcia Aktywności Studenckiej. W jego skład wchodzą cztery sekcje: stołówek, obsługi finansowej, organizacji i wydarzeń oraz wsparcia organizacji studenckich.
– Przeanalizowaliśmy proces, jaki obecnie przechodzą studenci, którzy chcą zorganizować na uczelni jakieś wydarzenie, ubiegać się o grant czy też dofinansowanie. Rozmawiając z samorządem, a także bezpośrednio ze studentami opracowaliśmy nową ścieżkę, która będzie szybsza i prostsza – wyjaśnia dr inż. Piotr Górski.
Stąd m.in. decyzja o powołaniu dwóch zupełnie nowych sekcji. Jednej zajmującej się wspieraniem studenckiej aktywności oraz drugiej, związanej z organizacją imprez i wydarzeń.
W tej pierwszej studenci i studentki uzyskają merytoryczną pomoc związaną z każdym aspektem działań realizowanych przez koła naukowe, organizacje studenckie i agendy kultury czy Samorząd Studencki. – Zapewnimy konkretną pomoc zarówno organizacyjną, jak i logistyczną. Będziemy też chcieli wspólnie inicjować nowe projekty i rozwijać kolejne studenckie pomysły – zapowiada Katarzyna Szybalska, która w rozwój aktywności studenckiej na PWr zaangażowana jest już od ponad dwóch lat.
– Codzienna współpraca ze studentami, a także ich opiekunami w kołach oraz jednostkami wspierającymi, dała mi dużą wiedzę dotyczącą potrzeb w tym zakresie. Studenci wiedzą, że mogą zawsze na mnie liczyć i często traktują mnie jak członkinię swoich zespołów – dodaje Katarzyna Szybalska. – To zaufanie pomoże nam w sekcji, bo chcemy, by każdy studencki projekt na PWr otrzymał najlepsze możliwe wsparcie, a wtedy medali i sukcesów będzie jeszcze więcej niż teraz – podkreśla.
Z kolei w sekcji organizacji imprez powstał zespół, który ma za zadanie kompleksowo wspierać studentów i studentki przy planowaniu i realizacji różnych wydarzeń. – Głównym miejscem „produkcji” imprez, koncertów, konferencji czy hackathonów będzie oczywiście Strefa Kultury Studenckiej – mówi Łukasz Ptaszek z Sekcji Organizacji Wydarzeń Studenckich. – Jednak oczywiście obszar naszych działań dotyczyć będzie również całego kampusu, a niekiedy także i miasta.
Zadaniem sekcji będzie udzielenie takiego wsparcia, aby każda inicjatywa miała szansę na profesjonalną realizację niezależnie od doświadczenia poszczególnych organizatorów. – W efekcie chcemy zadbać o podniesienie jakości organizowanych wydarzeń studenckich. – tłumaczy Łukasz Ptaszek.
Bardzo istotnym miejscem dla studentów i studentek mierzących się, podczas organizacji wydarzeń czy projektów, z formalnościami finansowymi będzie Sekcja ds. obsługi finansowej nowego udziału. – Sprawimy, by ta droga dla nich była łatwiejsza i bardziej zrozumiała – podkreśla kierująca sekcją Agata Bartnik-Pietruszka. I dodaje, że najważniejsze dla niej jesto to, by studenci korzystając z ich wsparcia czuli się po prostu pewnie.
– Chcemy być nie tylko miejscem do załatwiania formalności, ale także partnerem, który wspiera ich na każdym kroku. Bieżąca obsługa finansowa, dotacje, czy sprawozdania z wydatkowania środków – wszystko to staramy się uczynić bardziej przyjaznym i zrozumiałym – dodaje Agata Bartnik-Pietruszka.
Wprowadzone zmiany to także efekt wielu rozmów z przedstawicielami samorządu. – Struktura całego pionu jest teraz dla nas bardziej intuicyjna – mówi Szymon Łakomy, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr. – Te korekty pomogą także na łatwiejszy obieg dokumentacji oraz uproszczenie obowiązujących procedur. Szczególnie liczymy na skrócenie czasu potrzebnego do zorganizowania wydarzeń studenckich – dodaje.
Dla Samorządu Studenckiego istotne było również utworzenie konkretnych sekcji, których jasno określone kompetencje odpowiadałyby poszczególnym obszarom wsparcia aktywności studenckiej. – Mocno wierzymy, że nowe rozwiązania pozytywnie wpłyną na jeszcze lepszy rozwój wszystkich kół, agend i organizacji studenckich działających na PWr. Z tą myślą nad nimi pracowaliśmy – podkreśla Szymon Łakomy.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »