TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ważne rozmowy o przyszłości sztucznej inteligencji. Z udziałem naszych naukowców

Data: 23.01.2025 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa

Zdjęcie grupowe uczestników debaty na tle ścianki Forum Ekonomicznego
Fot. mat. World Economic Forum 2025

W szwajcarskim Davos trwa 55. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W wydarzeniu gromadzącym szefów państw z całego świata, przedsiębiorców i naukowców wzięli udział reprezentanci PWr. Nasza uczelnia współorganizowała debaty i panele poświęcone sztucznej inteligencji.

Na tegoroczną edycję forum przyjechało 350 przywódców politycznych, w tym 60 szefów państw i rządów, a także blisko trzy tysiące politycznych liderów z ponad 130 krajów oraz 900 szefów firm. Obrady toczą się pod hasłem „Współpraca w inteligentnym wieku”.

Sztuczna inteligencja w społeczeństwie

Uczestnicy forum poświęcają wiele uwagi szansom, jakie oferuje rozwój sztucznej inteligencji (AI), która w szybkim tempie staje się podstawą rozwoju wielu dziedzin wiedzy i kluczowych technologii. Zajmują się również potencjalnymi zagrożeniami związanymi z jej ekspansją – w tym ryzykiem utraty miejsc pracy, koniecznością przekwalifikowania milionów pracowników oraz wpływem dezinformacji, która może podważać zaufanie będące fundamentem edukacji i demokracji.

Organizatorzy forum podkreślają też, że konieczne jest wypracowanie myślenia o sztucznej inteligencji i automatyzacji w kategoriach geopolitycznych.

Zdjęcie grupowe uczestników panelu dyskusyjnego
Fot. mat. Ministerstwo Cyfryzacji

W dyskusjach o kształtowaniu roli sztucznej inteligencji w społeczeństwie, organizowanych w ramach tzw. AI House, aktywnie uczestniczyli reprezentanci naszej uczelni. We wtorek w panelu „Geopolitics meets AI: What now?” wziął udział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Dyskutowaliśmy m.in. o zasadach etycznych związanych z wykorzystaniem AI, w tym wszechobecną dezinformacją – mówi rektor PWr.

Swoimi przemyśleniami i doświadczeniami wymieniał się z wicepremierem i ministrem cyfryzacji – Krzysztofem Gawkowskim, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Alojzym Nowakiem, sekretarz generalną Digital Cooperation Organization (DCO) – Deemah AlYahyą, a także dr Anne Bouverot z AI Action Summit, Kingą Piecuch – szefową Hewlett Packard Enterprise Poland, oraz Annette Kroeber-Riel – wiceprzewodniczącą Government Affairs and Public Policy for Europe firmy Google.

Uczestnicy w formule okrągłego stołu dyskutowali też o tym, jak sztuczna inteligencja zmienia dynamikę władzy między narodami, począwszy od konkurencji technologicznej, aż po obawy o bezpieczeństwo narodowe i zależności gospodarcze kończąc. Omawiali też możliwości, jakie sztuczna inteligencja oferuje w kwestii rozwiązania takich globalnych wyzwań, jak zmiany klimatu i zdrowie publiczne.

– Takie spotkania kształtują nowoczesność i odpowiedzialność uczelni – komentuje prof. Arkadiusz Wójs. – Ja po rozmowach w Davos wracam na Politechnikę Wrocławską z wieloma nowymi pomysłami i w kwestii dalszego rozwoju AI patrzę w przyszłość z optymizmem.

O zaletach modeli językowych

Natomiast w sesji zatytułowanej „Breakthroughs and promises: Foundation models from big-tech to localization” zaproszeni gości dyskutowali m.in. nad korzyściami płynącymi z rozwoju dużych modeli językowych (LLM).

– Omawialiśmy zalety tworzenia i utrzymywania lokalnych modeli językowych, na przykładzie naszego otwartego modelu PLLuM, zaprojektowanego do wszelkich zastosowań oraz już wdrażanego w postaci wirtualnego asystenta użytkowników instytucji publicznych – opowiada prof. Maciej Piasecki z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, który był moderatorem spotkania.

Zdjęcie uczestników forum w trakcie deabtyFot. mat. World Economic Forum 2025

Uczestnicy, wśród których byli prof. Aleksandra Przegalińska (CampusAI, Harvard University Fellow), Tomasz Kułakowski (prezes deepsense.ai), Yann LeCun (Chief AI Officer, META) oraz prof. Mennatallah El-Assady (ETH Zürich), skupili się na wyjaśnieniu, dlaczego poleganie wyłącznie na dużych, komercyjnie wyprodukowanych modelach językowych, nie jest wystarczające, szczególnie w przypadku konkretnych potrzeb rządowych i biznesowych.

W ramach AI House w Davos zorganizowano w sumie siedem wydarzeń: trzy panele merytoryczne, trzy tzw. okrągłe stoły oraz śniadanie networkingowe. Jednym z ich współorganizatorów było Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Politechniką Wrocławską.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję