TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.05.2025 Kategoria: uczelnia dostępna
Członkinie i członkowie Komisji ds. Dostępności Uczelni przy KRASP debatowali na Politechnice Wrocławskiej o tym, jak sprawić, by nasze uczelnie były jeszcze bardziej dostępne.
Komisja została powołana, by pracować nad zwiększaniem dostępności w polskim szkolnictwie wyższym, zwłaszcza pod kątem osób z niepełnosprawnościami i różnorodnymi potrzebami. Składa się z 15 przedstawicielek i przedstawicieli różnych uczelni oraz dwóch członkiń – seniorek. W składzie zespołu znalazła się dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni z Wydziału Zarządzania, pełnomocniczka rektora Politechniki Wrocławskiej ds. dostępności.
Wtorkowe spotkanie na naszej uczelni otworzyła dr hab. arch. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorka ds. integracji i rozwoju wspólnoty PWr.
– Dostępność to nie tylko kwestia infrastruktury, ale przede wszystkim wyraz szacunku i troski o każdą osobę naszej społeczności – mówiła prof. Karolina Jaklewicz. – Na Politechnice Wrocławskiej budujemy uczelnię otwartą i empatyczną więc cieszę się, że spotykamy się w gronie przedstawicieli i przedstawicielek innych szkół wyższych, bo tylko wspólnie, w atmosferze zrozumienia i współpracy, możemy tworzyć środowisko, w którym każdy ma równe szanse na rozwój i sukces.
Podczas posiedzenia ustalano priorytety i harmonogram prac na najbliższe miesiące, a także zaplanowano cykl specjalnych seminariów i webinarów o dostępności. Komisja pochyliła się też nad propozycją zmian w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz zakończyła pracę nad ankietą dla uczelni dotyczącą zakresu i form wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Ankieta będzie rozesłana 8 maja.
– Dyskutowaliśmy także nad propozycją zmiany algorytmu przyznawania dotacji przez Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także przeprowadziliśmy ocenę priorytetów działań naszej Komisji. Pomysłów jest dużo, musimy skupić się na najważniejszych – opowiada prof. Katarzyna Jach. – Dzisiejsze spotkanie to spotkanie robocze, z którego wychodzimy także z planem, jak dzielić się najlepszymi praktykami ze środowiskiem, także tymi z Politechniki Wrocławskiej.
Na koniec wydarzenia członkowie komisji spotkali się z Radą Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnościami, by omówić plan wspólnych działań.
Jednym z flagowych projektów Rady Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnościami są Akademickie Dni Integracji (ADI), których siódmą edycję zaplanowano na środę i czwartek w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (ul. Traugutta 19/21).
ADI to cykliczne spotkania osób zaangażowanych w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W ich trakcie omawiana jest obecna sytuacja i potrzeby w środowisku akademickim, a uczestnicy wspólnie szukają rozwiązań istniejących problemów.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Sztuka pomocy, czyli dobrostan kadry udzielającej wsparcia”. – Będziemy rozmawiać o tym, jak pomóc osobom udzielającym wsparcia, by mogły czerpać satysfakcję z pracy, radzić sobie z trudnymi emocjami, czy też znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – zapowiada prof. Katarzyna Jach, pełnomocniczka rektora PWr ds. dostępności.
W wydarzeniu współorganizowanym przez Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” weźmie udział liczne grono ekspertów, ekspertek, badaczy i badaczek z Politechniki Wrocławskiej, na co dzień należących do zespołu Liderów Dostępności.
Pierwszy dzień to prelekcje i panele dyskusyjne. Dr inż. Weronika Urbańska (Wydział Inżynierii Środowiska) oraz dr hab. inż. Mariusz Szóstak (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) wspólnie poprowadzą panel „Sztuka dbania o siebie i innych”, w którym wezmą udział m.in. Irmina Dutkowska, kierowniczka Działu Wsparcia Psychologicznego i Mediacji PWr oraz prof. Katarzyna Jach. Ta ostatnia poprowadzi panel „Sztuka pomocy w nagłym kryzysie”, a uczestniczyć w nim będzie Jarosław Sowizdraniuk (Wydział Medyczny).
Drugiego dnia zaplanowano praktyczne warsztaty, w których m.in. Daniel Brandyk (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) opowie, jak „widzą” osoby niewidome.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na stronie ADI.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »