TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 31.08.2023 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zorganizują cykl edukacyjnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz efektywnością energetyczną. Zajęcia prowadzone będą w Laboratorium Energetyki Odnawialnej (LEO).
Projekt „EDU-LEO. Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej” otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Budżet projektu wynosi 150 tys. zł.
Wniosek zajął pierwszą pozycję na liście rankingowej, a kierownikiem przedsięwzięcia jest dr hab. inż. Magdalena Nemś, prof. uczelni z Katedry Termodynamiki i Odnawianych Źródeł Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.
– Nasz projekt to przede wszystkim szeroka akcja edukacyjnego związana z odnawialnymi źródłami energii. Zaangażowanych w niego jest aż szesnastu pracowników naszego wydziału i nie tylko, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach energetyki niekonwencjonalnej – mówi prof. Magdalena Nemś.
Jednym z pomysłów jest zbudowanie tzw. EDU BOX, czyli miejsca, gdzie poza planszami edukacyjnymi będą wyświetlane bieżące parametry ze stacji meteo oraz instalacji OZE działających na dachu laboratorium, jak instalacje PV, akumulator energii elektrycznej, panele wiatrowe, oraz planowane do uruchomienia w najbliższych miesiącach cieplne instalacje słoneczne wraz ze zbiornikami akumulacyjnymi.
– Planujemy także cykl warsztatów online obejmujących w sumie 20 tematów, związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz efektywnością energetyczną, dedykowanych dla różnych grup wiekowych odbiorców z województwa dolnośląskiego – wyjaśnia prof. Magdalena Nemś. – Warsztaty kierowane będą w szczególności do młodzieży szkół średnich i ostatnich klas szkoły podstawowej, dorosłych, w tym pracowników gmin, oraz pojedyncze szkolenia dla dzieci z klas 1-3 – dodaje.
W planach jest także przygotowanie wirtualnego spaceru po Laboratorium Energetyki Odnawialnej w formie spotkania online i pokazania pracy urządzeń wykorzystujących OZE. Naukowcy chcą także zorganizować dzień otwarty, w trakcie którego zaproszone grupy (dzieci, młodzież, dorośli) będą mogły wziąć udział w pokazach edukacyjnych.
– Uczestnicy, pod opieką pracowników, sami będą mogli przeprowadzić eksperymenty z zakresu energetyki słonecznej, wiatrowej i wodnej, a także magazynowania energii i termowizji. Planowane są również pokazy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dla wszystkich grup wiekowych oraz udział w Nocy Laboratoriów. Szczegółowy plan imprez zostanie umieszczony na stronie LEO, którą chcemy uruchomić jeszcze w tym roku – zapowiada prof. Magdalena Nemś.
Dzięki dofinasowaniu zakupione zostaną także dwa stanowiska dydaktyczne – jedno ze słonecznym kolektorem próżniowym, drugie natomiast to specjalny oświetlacz, który posłuży za sztuczne Słońce i pozwoli prowadzić zajęcia dydaktycznie niezależnie od panującej pogody. Dodatkowo EDU BOX zostanie wyposażony w komputer i telewizory.
Prace nad powstaniem Laboratorium Energetyki Odnawialnej trwają od 2019 roku. Ma ono status dydaktyczno-badawczego, dlatego jest używane głównie do celów prowadzenia zajęć na nowym kierunku Odnawialne Źródła Energii. Prowadzone są tam również prace badawcze pracowników Katedry Termodynamiki i Odnawianych Źródeł Energii związane głównie z energetyką słoneczną oraz magazynowaniem energii.
– Dotychczas udało nam się przebudować i wyposażyć dwie sale oraz część laboratorium znajdującą się na dachu budynku L1. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz współpracy z firmami Huawei, Galmet, Atum i Panel Wiatrowy, które udostępniają nam swój sprzęt – podkreśla prof. Magdalena Nemś.
Instalacje zaprojektowane w ramach LEO na dachach budynków L1 mają posłużyć również do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepłą wodę użytkową w Geocentrum. Inicjatywa ta otrzymała dofinansowanie od rektora Politechniki Wrocławskiej, dlatego jeszcze w tym toku powstanie zabudowa pod zbiorniki akumulacyjne i kolektory słoneczne, a w kolejnym roku instalacje fotowoltaiczne na kolejnych dachach.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »