TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W Warszawie otworzy się wystawa „Wspólne przestrzenie”. Opowie m.in. o wykładowcach z PWr

Data: 10.02.2022 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Architektury

Grupa pierwszych absolwentów Instytutu Architektury Uniwersytetu Mosulskiego wraz z Polskimi wykładowcami. Od lewej w górnym rzędzie: prof. Artur Buława-Gabryszewski (drugi), prof. Zbigniew Bać (piąty). Od lewej w dolnym rzędzie: prof. Stanisław Sołowij (drugi) i dr Teresa Romaszkiewicz-Białas (trzecia). Źródło: Archiwum prywatne Emada Rammo.

Grupa pierwszych absolwentów Instytutu Architektury Uniwersytetu Mosulskiego wraz z Polskimi wykładowcami. Od lewej w górnym rzędzie: prof. Artur Buława-Gabryszewski (drugi), prof. Zbigniew Bać (piąty). Od lewej w dolnym rzędzie: prof. Stanisław Sołowij (drugi) i dr Teresa Romaszkiewicz-Białas (trzecia). Źródło: Archiwum prywatne Emada Rammo.

W latach 80. naukowcy z Wydziału Architektury PWr wyjeżdżali licznie na Uniwersytet w Mosulu w Iraku, gdzie tworzyli program studiów i prowadzili zajęcia, pomagając w wychowaniu pierwszego pokolenia mosulskich architektów. Pamiątki i wspomnienia z tamtego okresu są częścią dużej ekspozycji „Wspólne przestrzenie”, która wkrótce zostanie otwarta w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wystawę „Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny” organizuje Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

To część międzynarodowego projektu badawczego – „Kontakty naukowe w przestrzeni ideologicznej: studenci z Bliskiego Wschodu w bloku wschodnim (1950–1991)”. Skupia się on na stosunkach akademickich między Bliskim Wschodem a blokiem wschodnim w kontekście zimnej wojny.

Ekspozycja czasowa w warszawskim Muzeum Etnograficznym zostanie otwarta we wtorek, 15 lutego, o godz. 18. Będzie jej towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem artysty Majida Jammoula, architekt dr Teresy Romaszkiewicz-Białas, która przez wiele lat wykładała na Wydziale Architektury PWr, oraz Mustafy Switata i dr Doroty Woronieckiej-Krzyżanowskiej z Niemieckiego Instytutu Historycznego.

Bohaterowie najważniejsi

Wystawę będzie można oglądać do 27 marca. Tworzy ona opowieść o międzynarodowych relacjach w obszarze kultury, o przepływie idei i doświadczeniach ludzi kultury i sztuki. Wprowadzi zwiedzających w ówczesny kontekst społeczny, nakreśli skalę wymiany międzynarodowej, jej wielostronny i złożony charakter. Jak podkreślają twórcy – najważniejsi są jednak bohaterowie: artyści, ludzie kultury i architekci – bo ich historie pokazują, w jaki sposób międzynarodowa współpraca edukacyjna stała się sposobem na budowanie trwałych relacji oraz instytucjonalnych związków i międzyludzkich przyjaźni.

Autorzy wystawy pokażą zatem sylwetki arabskich uczestników wymiany naukowej – m.in. palestyńskiego fotografa Mahmouda Dabdouba, który studiował w Lipsku, egipskiej baletnicy Magda Saleh, stypendystki w moskiewskiej Akademii Baletu Balszoj czy pochodzącego z Syrii rzeźbiarza i medaliera Majida Jammoula,absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

newsletter

Z Wrocławia do Mosulu

Wycieczka studencka do Hatry z prof. Zbigniewem Baciem i dr Januszem Frydeckim. Źródło: Archiwum prywatne prof. Zbigniewa BaciaCzęścią ekspozycji będą także pamiątki i wspomnienia związane z architektami – wykładowcami Wydziału Architektury PWr. Od końca lat 70. do początku 90. ubiegłego wieku do Mosulu przyjechało bowiem aż 16 dydaktyków z Politechniki Wrocławskiej.

- Pracowali w Instytucie Architektury Uniwersytetu Mosulskiego, tworząc jego program i wychowując pierwsze pokolenie mosulskich architektów. Ten wkład polskiej kadry jest nadal pamiętany przez absolwentów instytutu tworzących jego obecną kadrę i stanowi integralny element jego tożsamości, pomimo tego wszystkiego co spotkało miasto w kolejnych dekadach – opowiada dr Dorota Woroniecka-Krzyżanowska z NIH, socjolożka i arabistka pracująca w projekcie naukowym, dzięki któremu powstała wystawa.

Mosulskich studentów uczyli architekci: dr Janusz Frydecki, prof. Zbigniew Bać, prof. Stanisław Sołowij, prof. Edmund Małachowicz, dr Artur Buława-Gabryszewski, dr Andrzej Jarosiński, prof. Zdzisław Pelczarski, dr Jan Zamasz, Marek Stępniak, dr Teresa Romaszkiewicz-Białas, dr Romuald Pustelnik, prof. Jerzy Charytonowicz, dr Kazimierz Gruna, prof. Józef Gierczak, dr Witold Prętki i dr Maciej Hawrylak.

Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcia z tamtych czasów, katalog Uniwersytetu Mosulskiego z 1984 r. czy legitymację dr Romaszkiewicz-Białas. Przygotowano także 20-minutowe wideo, w którym absolwenci z Mosulu wspominają historię tej wymiany i swoich wrocławskich wykładowców. Materiał ten jest bogato ilustrowany zdjęciami z tego okresu i projektami studentów.
Więcej informacji na temat wystawy na stronie internetowej NIH i w wydarzeniu na Facebooku. Ekspozycji będą towarzyszyć – m.in. debaty panelowe, wykłady i pokazy filmowe.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję