TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Urozmaicony marzec w Klubie Seniora

Data: 07.04.2023 Kategoria: seniorzy

seniorzy_marzec_23_plaskie.jpgWspaniała frekwencja, mnóstwo wydarzeń i nowe inicjatywy - za nami kolejny bogaty i różnorodny miesiąc w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej.      

W czwartek, 2 marca, w klubie gościł Romuald Będziński, emerytowany profesor naszej uczelni, członek rzeczywisty PAN, i ciągle aktywny badacz na Uniwersytecie Zielonogórskim. Swoich gości zapoznał z niezwykle ważnymi kwestiami oddziaływaniami na ludzki mózg wszelkich uderzeń. Profesor Będziński, wraz ze swoim zespołem, prowadził badania na przykładzie testów hełmów żołnierskich i ich wynikami podzielił się podczas prelekcji multimedialnej „Biomechaniczne aspekty degradacji tkanek mózgu człowieka pod wpływem gwałtownych przeciążeń”.

seniorzy_marzec_23_6.jpgTydzień później, dzięki dr. Piotrowi Machlańskiemu, dyrektorowi Muzeum PWr, uczestnicy spotkania w klubie mieli okazję wysłuchać bogato ilustrowanej slajdami prelekcji „Ziemia Łódzka tak blisko a tak daleko- dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze regionu”. Prezentacja była poświęcona skarbom architektury i przyrodniczym atrakcjom ze środkowej części naszego kraju. 

We wtorek, 14 marca, w klubowej Galerii Sztuki zagościła z wystawą „Pejzaże plenerowe Doliny Baryczy” grupa malarska ALLA PRIMA, pracującą pod kierunkiem art. plastyk Hanny Tomaszewskiej. Zaprezentowane prace pokazały bogactwo tej niezwykle pięknej krainy.

Dwa kolejne czwartki (16 i 23 marca) upłynęły pod znakiem niepowtarzalnych przeżyć muzycznych. Najpierw dr hab. inż. Paweł Scharoch, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, fizyk i skrzypek w jednej osobie, wygłosił wykład  „Dlaczego nauka potrzebna jest muzyce a muzyka naukowcom (i nie tylko)”.

Praktyczną ilustracją wykładu był mini recital gościa, który zagrał na skrzypcach, a na gitarze akompaniował mu dr Maciej Drwal.

seniorzy_marzec_23_1a.jpgZ kolei w następnej odsłonie swoich muzycznych prezentacji prof. Piotr Drożdżewski przybliżył naszym seniorom historię tworzenia pieśni. Wykład „Muzyka i słowo - spotkanie z pieśnią” był porywającą przygodą poznawczą tego gatunku muzycznego, począwszy od starożytności, aż do późnego baroku. Profesor nie tylko przedstawił twórców minionych epok, ale także zaprezentował fragmenty utworów kompozytorów z tamtych czasów.

We wtorek, 21 marca, bohaterką spotkania autorskiego w Saloniku Literackim była dr inż. Izabela Hudyma, która przypomniała swój wybór utworów prozatorskich z takich gatunków, jak dzienniki podróży, reportaże, mini eseje, zachęcając tym samym słuchaczy do głębszych refleksji.

Ostatnim marcowym akcentem było spotkanie z Andrzejem Konarskim, znanym m.in. z Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz cyklu edukacyjnego „Wszechnica Wiedzy o Wrocławiu” prowadzonego przez Bibliotekę Dolnośląską. Podczas spotkania 30 marca opowiadał o swoich mistrzach z okresu studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, szczególnie o prof. Janie Różyckim, którego imieniem nazwano dziedziniec wewnętrzny w bud. A-1.

Oczywiście w każdy poniedziałek i piątek Klub Seniora gościł brydżystów, a w ostatni wtorek nasi seniorzy spotkali się w ramach  prac Komisji Pomocy Koleżeńskiej. Natomiast w pierwszy wtorek miesiąca pojawili się ci, którym w „duszy gra”. Tematem przewodnim marcowego „Wtorkowego śpiewania” były oczywiście piosenki o wiośnie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję