„Ulopolis” ze wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Podpisanie umowy z WFOŚiGW - zdjęcie

Blisko 80 tys. zł na rozwój projektu „Ulopolis” otrzymała Politechnika Wrocławska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Umowę w tej sprawie podpisały władze uczelni z przedstawicielami funduszu.

Ulopolis” to działająca na Politechnice Wrocławskiej pasieka, w której nasi naukowcy pracują nad przyrządami pomiarowymi i urządzeniami, które pomogą w opiece nad pszczelimi rodzinami.

Podpisanie umowy z WFOŚiGW - zdjęcieTrzy ule umieszczono na dachu budynku C-6. Taka lokalizacja zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, studentom, a także pszczołom. Specjalnie zaprojektowany podest wraz z systemem mocowań gwarantuje ulom ochronę i stabilność podczas silnych wiatrów.

Życie pszczół można śledzić przez całą dobę dzięki systemowi kamer zamontowanych zarówno przy wylotkach, jak i wewnątrz uli.

Kolejnym etapem rozwoju projektu było utworzenie rabaty kwiatowej, która zapewni pszczołom dodatkowe pożywienie. Przy budynku C-6 na ponad 400 m kw. posadzono 2 200 przede wszystkim miododajnych roślin. Znajdują się na niej m.in. byliny takie jak np. przegorzan, chaber, aster, kocimiętka, szałwia, rudbekia, miodownik, nawłoć, lobelia i rozplenica.

Pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pozwolą m.in. na doposażenie już istniejącej instalacji pasiecznej oraz rozbudowę strony internetowej m.in. o dodatkowe funkcje edukacyjne.

– Na stronie „Ulopolis” pojawi się wkrótce sekcja gry i zabawy, gdzie będzie umieszczali edukacyjne zagadki i zadania dla najmłodszych miłośników pszczół. Po ostatnim wykładzie przeprowadzonym w ramach Akademii Młodych Odkrywców zauważyliśmy duże zainteresowanie tym tematem wśród dzieci i chcielibyśmy ich uwagę w taki interaktywny sposób utrzymać – mówi dr hab. inż. Monika Maciejewska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Dodatkowo na rabacie pojawią się tabliczki informacyjne, w ulach zainstalowany zostanie monitoring dźwiękowy, a kamery przekazujące obraz z wnętrza zostaną zmodyfikowane.

Umowę podpisali prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. Współpracy oraz Łukasz Kasztelowicz i Bartłomiej Wiązowski z WFOŚiGW.

mic