TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Ulopolis” – nowa rabata roślinna dla pszczół

Logo Ulopolis - grafika

Przy budynku C-6 rozpoczęły się prace nad przygotowaniem nowej rabaty kwiatowej. Na ponad 400 m kw. posadzonych zostanie 2 200 przede wszystkim miododajnych roślin. To element projektu Ulopolis, czyli działającej od lipca politechnicznej pasieki. 

Rabata przy budynku C-6 - zdjęcieW Ulopolis nasi naukowcy pracują nad przyrządami pomiarowymi i urządzeniami, które pomogą w opiece nad pszczelimi rodzinami. Trzy ule umieszczono na dachu budynku C-6. Taka lokalizacja zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, studentom, a także pszczołom. Specjalnie zaprojektowany podest wraz z systemem mocowań gwarantuje ulom ochronę i stabilność podczas silnych wiatrów.

Życie pszczół można śledzić przez całą dobę dzięki systemowi kamer zamontowanych zarówno przy wylotkach, jak i wewnątrz uli.

Kolejnym etapem rozwoju projektu jest utworzenie rabaty kwiatowej, która zapewni pszczołom dodatkowe pożywienie. Znajdą się na niej 34 gatunki roślin w tym m.in. byliny takie jak np. przegorzan, chaber, aster, kocimiętka, szałwia, rudbekia, miodownik, nawłoć, lobelia i rozplenica. Ciekawostkami będą trawa ozdobna – miskant chiński oraz pnącze – winobluszcz.

– Po wielu rozmowach zdecydowaliśmy się na nasadzenie w tzw. miksie, czyli kontrolowany chaos. Posadzimy 2 200 roślin, a gęstość nasadzeń będzie na poziomie 5 roślin na metr kwadratowy. Pozwoli to na zachowanie odstępu i spokojne rozrastanie bylin. Rabata będzie kwitnąć wielobarwnie, pełną powierzchnią od wczesnej wiosny do późnej jesieni – wyjaśnia dr hab. inż. Monika Maciejewska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Prace na rabacie - zdjęciePrace nad przygotowaniem podłoża i nasadzeniami roślin potrwają dwa tygodnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, spacerować wzdłuż nowej rabaty będą mogli goście tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

– Po zakończeniu prac nad roślinnością skupimy się na warstwie informacyjnej. Przy rabacie powstaną duże tablice informujące o całym przedsięwzięciu oraz małe tabliczki, na których opiszemy poszczególne rośliny – wyjaśnia dr hab. Andrzej Szczurek, prof. uczelni z Katedry Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza. – Pieczę nad rabatą będzie sprawowała inż. Joanna Zbróg, ogrodniczka Politechniki Wrocławskiej, która bardzo sprzyja projektowi i angażuje się weń od początku – dodaje.

Wszyscy zainteresowani będą mogli znaleźć informacje o rabacie w zasobach cyfrowych, które znajdą się na rozbudowywanej w tym celu stronie Ulopolis.

Powstanie rabaty zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w ramach projektu „Monitorowana pasieka miejska” oraz ze środków Politechniki Wrocławskiej. 

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję