TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ukraińscy goście na PWr. Rozmowy o zielonym kampusie

Data: 26.04.2023 Kategoria: unite

unite_green_2.jpg

Na PWr trwa spotkanie przedstawicieli siedmiu uczelni z Ukrainy, Ukraińskiej Narodowej Agencji Zapewniania Jakości w Szkolnictwie Wyższym oraz sieci Unite! Wspólnie pracują nad stworzeniem standardów zielonego kampusu.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Zielona Transformacja w Uniwersytetach Ukraińskich”, który prowadzony jest dzięki środkom Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Program wystartował w styczniu 2023 r., by wesprzeć akademicką wspólnotę Ukrainy poprzez zaangażowanie instytucji partnerskich w regularne działania w ramach programu Unite! Erasmus+ w obszarze roboczym „An Open Innovation Community for Green Transition”. Liderem tego obszaru jest PWr.

I to właśnie z naszej inicjatywy konsorcjum Unite! zaprosiło do współpracy siedem uczelni z Ukrainy:

Najważniejszym celem całego projektu jest opracowanie zielonych standardów dla ukraińskich uczelni w zakresie kształcenia i działalności badawczej w obszarze nauk inżynieryjno- technicznych oraz wypracowanie lokalnej ich wersji uwzględniającej specyfikę ukraińskich uczelni. Drugim postawionym zadaniem jest opracowanie modelu zielonego kampusu oraz wdrożenie standardów w obszarze działalności naukowo-dydaktycznej i funkcjonowania kampusu.

Równie ważnym wyzwaniem jest nawiązanie stałej współpracy pomiędzy ukraińskimi uniwersytetami a siecią Unite! Pomoże to w procesie odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu wojennego oraz będzie stanowić ważny krok w procesie integracji z Unią Europejską. W planach jest realizacja dwutygodniowego kursu „Zielone technologie dla rozwoju społeczeństwa Ukrainy”. Wezmą w nim udział z jednej strony studenci z uczelni ukraińskich, z drugiej zaś dydaktycy z uczelni zrzeszonych w sojuszu Unite! Kurs obejmie zagadnienia z dyscyplin, które będą miały zastosowanie w procesie odbudowy i modernizacji przemysłu i infrastruktury Ukrainy.

Ostatnie zadanie to opracowanie i wdrożenie systemu mikro poświadczeń dla ukraińskich studentów w zakresie powiązanym tematycznie z zieloną transformacją. 

Projekt „Zielona Transformacja w Uniwersytetach Ukraińskich” będzie realizowany do 31 grudnia 2023 roku, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przekazała na ten cel dofinansowanie w wysokości 882 446 zł.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję