Ukraińscy badacze na PWr. Dzięki Polonezowi NCN

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. Yaroslav Pavlyukh oraz dr Pavlo Sukhachov z Ukrainy zostali laureatami pierwszej edycji konkursu Polonez Bis. Obaj naukowcy swoje projekty badawcze będą prowadzić na Politechnice Wrocławskiej, a na ich realizację otrzymają łącznie ponad 1,8 mln zł.

Polonez Bis to konkurs współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. W trzech konkursach zrekrutowanych będzie łącznie 120 doświadczonych naukowców z całego świata, którzy przyjadą do polskich uczelni na 24-miesięczne projekty badawcze. Celem konkursu jest rozwój kariery naukowców poprzez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie ambitnych projektów badawczych realizowanych w najlepszych polskich ośrodkach.

W pierwszej edycji złożono w sumie 151 wniosków, z czego 50 projektów zostało zakwalifikowanych do finansowania. W tym gronie znalazło się dwóch ukraińskich naukowców, którzy swoje badania będą prowadzić na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

Zdjęcie ilustracyjneDr hab. Yaroslav Pavlyukh na projekt „Elektrony nierównowagowe sprzężone z fononami” otrzymał 1,1 mln zł. Ukraiński naukowiec stopień doktora otrzymał na niemieckim Martin Luther University Halle‐Wittenberg, a obecnie pracuje we Włoszech, na University of Rome Tor Vergata na stanowisku Scientific co‐worker.

Od września na PWr jego opiekunem będzie prof. Paweł Machnikowski.

Zdjęcie Pavlo SukhachovaNatomiast dr Pavlo Sukhachov na „Hydrodynamikę i niestabilności w materii topologicznej” otrzymał ponad 700 tys. zł. Badacz zatrudniony przez Yale University na stanowisku Postdoctoral Associate również rozpocznie pracę na PWr we wrześniu, pod opieką dr. Piotra Surówki.

Naukowiec stopień doktora otrzymał na Bogolyubov Institute for Theoretical Physics of National Academy of Sciences of Ukraine.

***

W konkursie mogły startować osoby posiadające stopień naukowy doktora lub co najmniej cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy oraz które w okresie trzech lat poprzedzających datę otwarcia naboru w konkursie nie przebywały, nie były zatrudnione ani nie studiowały w Polsce dłużej niż 12 miesięcy. NCN do wnioskowania szczególnie zachęcał naukowców, których życie, wolność lub kariera naukowa są zagrożone, a także tych, którzy są zmuszeni do ucieczki lub zostali przesiedleni. Więcej informacji na stronie NCN.