TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.03.2020 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, popularyzacja nauki, współpraca z przemysłem
System inteligentnego skrzyżowania zwyciężył w konkursie Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, którego dolnośląski finał odbył się na Politechnice Wrocławskiej. Projekt został przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sokołowcu.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony w Polsce przez firmę Bosch od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych.
Tegoroczna, dziewiąta już edycja konkursu podzielona była na kilka etapów. Najpierw na uczelniach odbywały się wykłady i warsztaty w tematyce związanej z branżą IT, transportem i ochroną środowiska. Następnie zadaniem uczniów było samodzielne przygotowanie prototypu wynalazku, który miałby zastosowanie w praktyce.
Najlepsze prace przeszły do finału, a jury składające się z przedstawicieli PWr, studenckich kół naukowych działających na naszej uczelni, partnerów merytorycznych i przedstawicieli mediów, wyłoniło laureatów wrocławskiej edycji konkursu. Przy ocenie jury brało pod uwagę m.in. niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.
Największe wrażenie na sędziach zrobił projekt inteligentnego skrzyżowania przygotowany przez Igora Ziemiana, Mateusza Kucię i Dawida Hutkę ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Zakłada on stworzenie szeregu blokad i powiadomień, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na skrzyżowaniu.
W momencie gdy pieszy wchodzi na pasy, jego telefon zostaje czasowo zablokowany, a na słupkach i pasach emitowane są sygnały ostrzegawcze. Jednocześnie w radioodbiorniku kierowcy wyświetlony zostaje komunikat tekstowy: „Zatrzymaj się! Uwaga pieszy!”.
– Bardzo chcielibyśmy zmniejszyć liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. Dlatego mamy nadzieję, że nasz pomysł zostanie kiedyś wprowadzony na polskich drogach – mówi Igor Ziemiana, członek zespołu „Strong Team”.
Drugie miejsce zajęli Mikołaj Lewandowski i Filip Bromirski, czyli zespół „Obrońcy Planety” ze Szkoły Podstawowej nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu, którzy opracowali inteligentny system podlewania roślin na balkonie (i nie tylko). Uruchamia się on przy określonym poziomie wilgotności gleby i temperatury powietrza, energia do działania urządzenia pobierana jest z paneli fotowoltaicznych, a woda dostarczana jest za pomocą wężyków połączonych do zbiornika wody.
Trzecie miejsce zdobył projekt AED-DRON autorstwa uczniów ze Szkoły Podstawowej Parnas z Wrocławia w składzie: Stanisław Różycki, Kacper Partyński i Tomasz Malewski. W celu zmniejszenia statystyk umieralności z powodu nagłego zatrzymania krążenia zaproponowali oni system powiadamiania za pomocą aplikacji na telefon o miejscu wypadku, do którego ze względu na odległość lub niekorzystne położenie będzie wysyłany w pierwszej kolejności dron zaopatrzony w apteczkę i defibrylator AED.
W dziewiątej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha uczestniczyło prawie 550 uczniów z 49 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego.
Parterami merytorycznymi programu Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Patentowy RP, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją Promathematica oraz firma Bosch Rexroth i fabryka Boscha w Mirkowie.
Na Politechnice Wrocławskiej zajęcia z uczniami prowadzili studenci działający Kole Naukowym Rapid Troopers, Kole Naukowym MOS oraz zespołach Innspace i PWR Racing Team.
Więcej informacji o Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha na stronie.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »