Uczeń ze Świdnicy zwycięzcą konkursu Elektron

Uczeń z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy zwyciężył w konkursie Elektron organizowanym przez Politechnikę Wrocławską. W rozwiązywaniu zadań z dziedziny elektroniki elektrotechniki, telekomunikacji, fotoniki oraz mechatroniki pokonał 600 uczestników z całej Polski.

Uczestnicy konkursu w laboratorium - zdjęcieKonkurs odbył się już po raz czternasty, a jego organizatorami są pracownicy i studenci Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, którzy opracowują pytania i zadania do rozwiązania.

Rywalizacja tradycyjnie przebiegała w dwóch etapach. Najpierw przeprowadzono eliminacje szkolne, w których uczniowie rozwiązywali składający się z 25 pytań test. Aby zakwalifikować się do finału, należało zdobyć 91 punktów na 136 możliwych. Wyzwanie podjęło 600 uczniów, a do finału awansowało w sumie 61 osób z dwudziestu pięciu szkół.

W finale, zorganizowanym pod koniec lutego na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, uczestnicy zmierzyli się z zadaniami z szeroko rozumianej elektroniki, które zakresem niejednokrotnie wybiegały poza szkolny program nauczania. W poprzednich edycjach organizatorzy pytali m.in. o telekomunikacyjne okna transmisyjne w łączu światłowodowym czy o enkoder obrotowy.

Uczestnicy konkursu w laboratorium - zdjęcieNajlepszy wynik osiągnął Jan Czerwiński z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, drugie miejsce zajął Patryk Wysogląd z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, a trzecie Mateusz Ćwiek z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.

Podczas finału uczestnicy zwiedzali także laboratoria naukowe i dydaktyczne na W12 – Laboratorium Clean Room, Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych, Laboratorium Termografii oraz Laboratorium Chemii Mokrej.

Konkurs Elektron po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku. Jego pomysłodawcą i wieloletnim koordynatorem był dr hab. Ryszard Korbutowicz, prof. uczelni. Od początku konkurs swoim zasięgiem objął całą Polskę.

newsletter_2023_14.jpg