TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.09.2020 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia
Łukasz Orski, uczeń III klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. To najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich na świecie.
Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna co roku rozgrywana jest w innym kraju, a gospodarzem tegorocznej edycji była Rosja. Ze względu na pandemię koronawirusa finały odbywały się jednak zdalnie.
Na całym świecie zorganizowano specjalne centra, w których zbierały się poszczególne reprezentacje. Polacy rozwiązywali zadania na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Olimpiada trwała dwa dni, w trakcie których uczestnicy musieli się zmierzyć z sześcioma zadaniami o rosnącym stopniu trudności.
– Zadania przygotowano z czterech dziedzin – algebry, geometrii, kombinatoryki i teorii liczb. Zawsze bardzo trudno jest przewidzieć, czego będą dotyczyły, więc pod tym względem to zawsze jest zaskoczenie. W tym roku sporo było problemów z kombinatoryki, a trochę mniej z teorii liczb, co mi się trochę nie podobało, bo akurat ta dziedzina – wraz z algebrą – jest moją ulubioną – mówi Łukasz Orski.
Reprezentacja Polski wywalczyła na olimpiadzie sześć medali – dwa złote, trzy srebrne oraz jeden brązowy i w klasyfikacji generalnej zajęła szóste miejsce na 105 państw.
Co zrobić, żeby trafić do matematycznej kadry? – Trzeba mieć dobry wynik na polskiej olimpiadzie matematycznej. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w tym roku nie odbył się finał. Reprezentację wyłoniono na podstawie wyników drugiego etapu, a ponieważ była to grupa więcej niż sześciu osób, konieczna była dogrywka. Odbyła się ona przez onternet i trwała trzy dni, w trakcie których do rozwiązania było w sumie dziewięć zadań – wyjaśnia Łukasz Orski.
Szóste miejsce w klasyfikacji generalnej to znakomity wynik. Tak wysoko polscy uczniowie nie byli od lat 80., kiedy to w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej drużyn. Co ciekawe, medale w tego typu konkursach przyznaje się inaczej niż w tradycyjnych rozgrywkach sportowych. Otrzymuje je nie tylko najlepsza trójka, lecz osoby, który uzyskały wynik w określonym przedziale punktowym.
Teraz przed Łukaszem Orskim przygotowania do matury i wybór studiów. – Niekoniecznie wyjadę za granicę, ale być może wybiorę uczelnię poza Wrocławiem. Chciałbym studiować matematykę, ale myślę też o informatyce, ponieważ brałem również udział w olimpiadzie z tego przedmiotu – dodaje.
Oprócz matematyki i informatyki nasz uczeń interesuje się także fizyką, historią i polityką.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »