TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.11.2021 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr podpisał „Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej na lata 2022-2024”. Nasza uczelnia jest jedną z pierwszych w Polsce, która przyjęła tego typu dokument.
Promowanie równości i różnorodności jako zasad umożliwiających wszystkim osobom pracującym i studiującym na uczelni m.in. rozwój i wykorzystanie swojego potencjału oraz pogłębianie ich autonomii myślenia i działania – to główne cele przyjętego planu. Równocześnie jego założenia mają zwiększyć bezpieczeństwo, upodmiotowienie i autonomię całego środowiska akademickiego.
– Powstanie dokumentu jest efektem połączenia potrzeb i konieczności. Potrzeb, bo jak wynika z badań równościowych, PWr powinna zainwestować w obszar społeczny, aby być nowoczesnym, przyjaznym i równościowym miejscem nauki i pracy. Konieczności, bo od 2022 roku realizacja planu równości płci jest warunkiem formalnym ubiegania się o europejskie środki na badania – mówi dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, pełnomocniczka ds. przeciwdziałania dyskryminacji.
Plan łączy więc ogólne kwestie równościowe ze szczególnym uwzględnieniem równości płci. Ma się stać punktem odniesienia we wprowadzaniu zmian niwelujących niesprawiedliwości, poszukiwaniu rozwiązań z obszaru ”life and work balance” czy przeciwdziałania dyskryminacji.
– Można w nim znaleźć m.in. raport z badań oraz wykaz obszarów, których poprawą zajmiemy się w latach 2022-24. Oczywiście nie jest zbiorem gotowych rozwiązań, to początek wypracowywania konkretnych dokumentów, zaleceń czy standardów – podkreśla prof. Karolina Jaklewicz.
Wśród głównych tematów poruszonych w raporcie znalazły się m.in. kwestie związane z dysproporcją w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn na PWr. Z danych wynika, że wśród władz wydziałów na Politechnice Wrocławskiej na przełomie 2020 i 2021 r. mężczyzn było trzykrotnie więcej niż kobiet, a spośród dziesięciu wydziałów, na których dziekanami byli mężczyźni, tylko na czterech we władzy miały udział kobiety.
– Należy pamiętać, że mówimy o uczelni technicznej, czyli organizacji, w której dysproporcja płci jest faktem zastanym i wpisującym się w tradycyjnie postrzeganą specyfikę dziedzinową – wyjaśnia dr Monika Małek-Orłowska, członkini zespołu ds. polityki równościowej PWr. – Postulaty planu nie przewidują działań rewolucyjnych ani zmiany odbywającej się „z dnia na dzień”. Jest to raczej stopniowe dążenie do zrównoważenia płci w różnych obszarach – dodaje.
W przygotowanym raporcie szczególną uwagę zwraca także bardzo wysoki procent pracowników, pracowniczek, studentek i studentów, którzy byli świadkami lub ofiarami zachowań dyskryminacyjnych. „Plan Równości” przewiduje szereg działań nakierowanych na zwiększanie świadomości w zakresie problematyki równości i dyskryminacji oraz wypracowanie organizacyjnych standardów uwzględniających postulaty kultury równości.
– Będą cykliczne akcje informacyjne skierowane do osób pracujących i studiujących na PWr. Mamy w planie także odpowiednio sprofilowane szkolenia i warsztaty dla różnych grup. Przewidujemy też uczestnictwo w tematycznych imprezach edukacyjno-kulturalnych promujących kulturę równości – zapowiada dr Monika Małek-Orłowska.
Jeśli chodzi o reagowanie na zachowania dyskryminacyjne i przeciwdziałania im, regulować to będzie procedura antydyskryminacyjna, pozwalająca w bezpieczny sposób zgłosić tego typu sytuacje. Wszystkie zgłoszenia będą wnikliwie analizowane i poddane obiektywnemu rozpatrzeniu.
Grupami, które czują się dyskryminowane, są przede wszystkim kobiety, w tym studentki, osoby LGBT+ oraz osoby pracujące w administracji. Większość zgłaszanych problemów dotyczy tzw. mikro-agresji, np. posługiwania się przez prowadzących zajęcia krzywdzącymi stereotypami, żartami, które uderzają w mniejszości czy podważają kompetencje naukowe kobiet.
– Choć często intencje autorów owych wypowiedzi nie są złe, to efekt niestety jest negatywny i nie tylko sprawia przykrość poszczególnym osobom, ale osłabia wiarygodność PWr jako uczelni nowoczesnej i otwartej. Myślę, że już sam fakt zgłaszania niewłaściwych zachowań jest przełomowy i świadczy o coraz większej świadomości naszej społeczności. Najważniejsze, to nie być obojętnym i aktywnie sprzeciwiać się dyskryminacji czy nierównemu traktowaniu – podkreśla prof. Karolina Jaklewicz.
Jednym z powodów przyjęcia przez Politechnikę dokumentu jest potrzeba wypełnienia zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących wdrażania „Planów Równości Płci” przez podmioty ubiegające się o środki w programie Horyzont Europa.
– W zaleceniach tych jest wyraźnie wskazane, że przyjmowane dokumenty muszą być faktycznie realizowane oraz wymaga się od instytucji realnego zaangażowania. Innymi słowy, uczynienie z Planu Równości „tylko kolejnego dokumentu” będzie wiązać się z ryzykiem utraty dostępu do europejskich środków na badania. I to powinno być dla uczelni dodatkową motywacją – tłumaczy dr Mateusz Kotowski, członek zespołu ds. polityki równościowej PWr. – Z naszej strony będziemy z pewnością pomagać w realizowaniu przewidzianych działań, monitorować ich prowadzenie i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości – podkreśla.
Przyjęty dokument wyznacza plan działań na lata 2022-24. Przedstawiciele zespołu ds. polityki równościowej zakładają, że już pod koniec tego okresu przygotowany zostanie plan na kolejne lata.
– Przyszły dokument powinien utrzymać wyznaczone obecnie cele, natomiast przewidywane w nim działania powinny być wyznaczone z uwzględnieniem doświadczeń z realizacji obecnego planu – zapowiada dr Mateusz Kotowski.
Więcej informacji na stronie Równa PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »