TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 05.03.2018 Kategoria: seniorzy
W dwóch spotkaniach dotyczących dobrej kondycji zdrowotnej mogli wziąć udział seniorzy Politechniki Wrocławskiej. Wysłuchali również wykładu o ochronie zabytków techniki oraz pracowali nad drzewami genealogicznymi swoich rodzin
15 lutego Klub Seniora odwiedził Grzegorz Mendyka, były prezes Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, który opowiadał, jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny - warto zacząć od rodziców i ich rodzeństwa, a następnie szukać informacji (u krewnych czy w archiwach) na temat dalszej rodziny. W czasie spotkania Grzegorz Mendyka pokazał stworzone przez siebie drzewo i choć obejmuje ono zaledwie cztery pokolenia, znalazło się na nim około dwustu osób.
Klub Seniora odwiedził także (22 lutego) prof. Romuald Będziński, emerytowany pracownik Wydziału Mechanicznego naszej uczelni. Profesor współpracuje z wieloma polskimi szpitalami - głównie w zakresie ortopedii i neurochirurgii. Jest też ekspertem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Na swoim koncie ma np. opracowanie kryteriów doboru i konstruowania stablilizatorów kręgosłupa oraz implantów stawu biodrowego.
Podczas spotkania z politechnicznym seniorami profesor mówił o dysfunkcjach układu kostnego człowieka. Pokazał zdjęcia zdrowego układu i wyjaśnił znaczenie implantów, które wszczepiane są pacjentom ze zwyrodnieniami utrudniającymi czy wręcz uniemożliwiającymi poruszanie się.
Kilka dni później (27 lutego) na spotkaniu Komisji Pomocy Koleżeńskiej Koła Emerytów i Rencistów obecna była dr n. med. Edyta Karasek, która opowiadała o dziedzinie medycyny, jaką jest geriatria. Po spotkaniu powstała lista „przykazań” dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Dotyczy ona właściwego odżywania, aktywności fizycznej i unikania używek.
W ramach lutowego spotkania Saloniku Literackiego, politechniczni seniorzy zapoznali się z książką Anny Wawrykowicz pt. „Miasto niebieskich witraży”. Jej bohaterem jest Tomasz, student architektury, którzy przebywa w Hiszpanii na stypendium. Czytając o jego przygodach, mamy okazję poznać ten kraj (jego tradycje, kulturę, historię ) od innej strony, niż opisana w przewodnikach. Jest to możliwe dzięki temu, że autorka wielokrotnie podróżowała do Hiszpanii. Dodajmy też, że Anna Wawrykowicz świetnie zna język hiszpański i przez 32 lata nauczała go w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej.
Na pierwszym marcowym spotkaniu w Klubie Seniora gościł dr inż. arch. Piotr Gerber z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury naszej uczelni, który opowiadał o ochronie zabytków techniki. Prelegent podkreślił, że zabytki techniki niszczeją szybciej, ponieważ – na skutek postępu technicznego – przestają być używane. Zatem zachowaniu ich w dobrej formie służy… słaby rozwój regionu, w którym się znajdują. Swoją tezę zilustrował zdjęciami wielu obiektów, m.in. budynku dawnych zakładów włókienniczych w Mysłakowicach. Na zakończenie spotkania dr Gerber podarował Klubowi Seniora album swojego autorstwa „Architektura przemysłowa Wrocławia w początkach industrializacji”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »