TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.04.2025 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki, Wydział Medyczny, Wydział Zarządzania
Prof. Beata Jankowska-Polańska, prof. Dorota Kamińska (obie z Wydziału Medycznego) oraz prof. Katarzyna Tworek (Wydział Zarządzania) otrzymały nominacje profesorskie.
Profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalistka w zakresie pielęgniarstwa klinicznego (epidemiologicznego, kardiologicznego i geriatrycznego) i zdrowia publicznego.
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku MBA w ochronie zdrowia oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie zarządzania badaniami klinicznych. Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 2011 roku, habilitację w dziedzinie nauk o zdrowiu – w 2018 r., a tytuł profesora – w 2025 r.
Działalność naukowa prof. Beaty Jankowskiej-Polańskiej koncentruje się wokół interdyscyplinarnego podejścia do pacjentów z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego – w szczególności niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym i migotaniem przedsionków. Specjalizuje się w badaniach nad jakością życia, przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych oraz określeniem wpływu czynników psychospołecznych oraz efektywności interwencji edukacyjnych i technologicznych w opiece nad pacjentami.
W ostatnich latach prof. Jankowska-Polańska aktywnie działa na rzecz wdrażania rozwiązań z zakresu telemedycyny i cyfrowych modeli opieki zdrowotnej.
Autorka i współautorka ponad 150 publikacji naukowych, w tym w prestiżowych czasopismach z listy JCR (lączny Impact Factor przekracza 250, a indeks Hirscha [h-index] wynosi 26). Promotorka i recenzentka rozpraw doktorskich oraz wielu prac magisterskich i licencjackich. Kierownik oraz wykonawca w projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Należy do wielodyscyplinarnych wieloośrodkowych i międzynarodowych zespołów badawczych.
Prof. Beata Jankowska-Polańska aktywnie uczestniczy w życiu naukowym – bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach, w tym zjazdach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa. Wielokrotnie wygłaszała tam referaty i prezentacje, także jako wykładowczyni zaproszona.
Od 2021 r. pełni funkcję dyrektorki Centrum Wsparcia Badań Klinicznych 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie współtworzyła struktury wspierające prowadzenie badań klinicznych. Obecnie zaangażowana jest w rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej.
Wyróżniona licznymi nagrodami rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także nagrodą prezydenta Wrocławia za zaangażowanie w działania na rzecz opieki zdrowotnej w czasie pandemii COVID-19. Należała do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz Europejskiego Towarzystwa Pielęgniarek Kardiologicznego.
W 1998 r. ukończyła studia medyczne i otrzymała tytuł lekarza. Od tamtej pory do 2024 r. związana była zawodowo z Kliniką Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Akademii Medycznej/Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
W 2004 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, a w 2018 r. stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie medycyna. Szkolenie specjalizacyjne ukończyła w dziedzinie chorób wewnętrznych (2006 r.), transplantologii klinicznej (2010 r.) i nefrologii (2013 r.).
Od października 2024 r. pracuje na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej oraz w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Prof. Dorota Kamińska jest autorką ponad 140 publikacji naukowych i ma 25-letnie doświadczenie dydaktyczne w zakresie kształcenia studentów medycyny oraz lekarzy w trakcie specjalizacji, koordynowania procesu nauczania przedmiotu i prowadzenia studenckiego koła naukowego.
Jej działalność naukowa, jako lekarki specjalizującej się w zakresie nefrologii oraz transplantologii klinicznej, koncentruje się na próbach wyjaśniania nowych mechanizmów immunologicznych uczestniczących od momentu pobrania w patogenezie uszkodzenia przeszczepianego narządu. Ponadto zajmuje się na monitorowaniem farmakokinetycznego oraz farmakogenomicznego leczenia immunosupresyjnego, badaniem markerów odpowiedzi immunologicznej na przeszczepiony narząd, a także immunopatologią chorób nerek ze szczególnym uwzględnieniem glomerulopatii.
Wypromowała trzech doktorantów, a aktualnie jest promotorką jednego otwartego przewodu doktorskiego. Należy do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego (przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Przeszczepiania Nerek od Żywego Dawcy, opiekuje się także merytorycznie Klubem Młodego Transplantologa).
Należy do Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, European Renal Association (ERA), European Society of Organ Transplantation (ESOT), a z ramienia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” jest koordynatorką programu przeszczepiania nerek od dawców żyjących.
Absolwentka Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr (2009 rok). Przez całe swoje życie zawodowe jest związana z Politechniką Wrocławską. Stopień doktora nauk ekonomicznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu uzyskała w 2014 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości uzyskała w 2019 roku.
Jej praca naukowa jest zogniskowana wokół tematyki wykorzystania systemów informacyjnych w organizacjach oraz zarządzania zasobami ludzkimi, w ostatnich latach w szczególności w obszarze przywództwa w organizacji.
Autorka koncepcji niezawodności systemów informacyjnych w organizacji, a także współautorka koncepcji niezawodności organizacji, dynamicznych zdolności pracowników oraz fałszywego przywództwa.
W ramach swojej pracy naukowej wypromowała dwóch doktorów nauk o zarządzaniu i jakości.
Jest autorką oraz współautorką wielu publikacji naukowych, w tym czterech monografii opublikowanych w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych. W ramach swojej pracy naukowej kierowała licznymi projektami badawczymi, w tym finansowanymi ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Młoda Kadra) oraz Narodowego Centrum Nauki (Miniatura, Opus). Brala także udział w realizacji projektów międzynarodowych, m.in. CABCIN czy Unite! Należy także do European Academy of Management oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa.
W latach 2018-2019 była zastępcą kierownika Zakładu Zarządzania i Rozwoju Organizacji na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Następnie, po jego przekształceniu, w 2020 roku była zastępcą kierownika Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji. W 2020 roku była także kierownikiem dyscypliny kształcenia nauki o zarządzaniu i jakości w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. W latach 2021-2022 kierowała uczelnianym projektem związanym z przygotowaniem nowej strategii uczelni, kierując pracami zespołu liderów zmian. W 2021 roku uczestniczyła także w procesie rekrutacji Politechniki Wrocławskiej do sojuszu Unite!.
W kadencji 2020-2024 pełniła funkcję dziekana - najpierw Wydziału Informatyki i Zarządzania, a następnie, po jego reorganizacji - Wydziału Zarządzania.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »