TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.01.2025 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki konkursów na wspólne polsko-francuskie i polsko-niemieckie projekty badawcze. Dofinansowanie otrzymało troje badaczy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Granty w konkursie PHC Polonium przyznawane są na wsparcie mobilności współpracujących ze sobą zespołów badawczych z Polski i Francji. Tym razem pieniądze na badania, które będą realizowane w 2025 r., otrzymało 20 projektów, w tym dwa z Politechniki Wrocławskiej.
Dr inż. Agnieszka Kazimierska z Katedry Inżynierii Biomedycznej otrzymała grant na projekt „Połączenie biomechaniki, biologii i przetwarzania sygnałów dla poprawy diagnostyki wodogłowia normotensyjnego”.
Ma on połączyć badania z zakresu medycyny, fizyki i inżynierii biomedycznej, aby zidentyfikować czynniki mechaniczne i biologiczne wpływające na sygnał ciśnienia wewnątrzczaszkowego (ICP) u pacjentów z wodogłowiem normotensyjnym (NPH).
– NPH objawia się przede wszystkim zaburzeniami krążenia mózgowego i należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem, które są współcześnie poważnym wyzwaniem klinicznym i społeczno-ekonomicznym – wyjaśnia badaczka. – Dlatego w tym projekcie planujemy wykorzystać modelowanie biomechaniczne, analizę proteomiczną oraz przetwarzanie sygnałów biomedycznych z elementami sztucznej inteligencji, aby lepiej zrozumieć procesy patologicznego starzenia mózgu zachodzące u pacjentów z NPH i poprawić sposoby ich leczenia – dodaje.
Badania będą prowadzone we współpracy z fizykami z laboratorium SAINBIOSE w Saint-Etienne oraz neurochirurgiem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie, którzy rozwijają modele biomechaniczne mózgu oraz metody analizy proteomicznej, pozwalające na szczegółową ocenę dynamiki krążenia mózgowego u pacjentów z NPH.
– Zespół z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr ma natomiast duże doświadczenie w zaawansowanym przetwarzaniu sygnałów biomedycznych, w tym sygnału ICP, w rożnych jednostkach chorobowych. Dlatego w ramach projektu chcemy połączyć te dwa odrębne, ale uzupełniające się nurty badań nad funkcjonowaniem układu mózgowo-rdzeniowego człowieka, aby uzyskać unikatowy interdyscyplinarny punkt widzenia na analizowany problem – podkreśla dr inż. Agnieszka Kazimierska.
Dr hab. Alessandro Surrente, prof. uczelni z Katedry Fizyki Doświadczalnej w swoim projekcie zajmie się półprzewodnikami perowskitowo-halogenkowo-ołowiowymi, które w ostatnim czasie wysunęły się na pierwszy plan badań materiałowych.
– Częściowo ze względu na duży wzrost wydajności urządzeń w postaci ogniw słonecznych i diod elektroluminescencyjnych (LED). Ta zwiększona efektywność energetyczna jest kluczową zaletą tych materiałów, szczególnie w epoce, w której postęp technologiczny i naukowy napędzany jest potrzebą zmniejszenia śladu węglowego – mówi naukowiec.
W szczególności nanokryształy na bazie perowskitu charakteryzują się przestrajalną energią emisji i zwiększoną wydajnością emisji. Celem projektu jest zbadanie podstawowych właściwości elektronicznych i optycznych nanokryształów na bazie perowskitu, ze szczególnym uwzględnieniem roli niejednorodności wielkości oraz wpływu wielkości nanocząstek na kolejność substancji optycznie czynnych i optycznie stany nieaktywne.
– Pierwszy aspekt ma istotny wpływ na czystość barwy emisji nanokryształów, natomiast drugi pomoże rzucić światło na efektywność emisji tych nanokryształów – dodaje dr hab. Alessandro Surrente
Badania będą prowadzone we współpracy z prof. Pauliną Płochocką z W11, która współpracuje z Krajowym Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych CNRS w Tuluzie we Francji.
– Współpraca ta ma strategiczne znaczenie dla osiągnięcia celów projektu, ponieważ wykorzystanie bardzo silnych pól magnetycznych dostępnych (do 70 T) pomoże odkryć pochodzenie rezonansów wielokrotnych w widmie optycznym nanokryształów perowskitu i jednoznacznie zidentyfikować uporządkowanie stanów optycznie aktywnych i optycznie nieaktywnych – wyjaśnia badacz z PWr.
Pełna lista laureatów programu Polonium na stronie NAWA.
Z kolei w ramach konkursu na wspólne polsko-niemieckie projekty badawcze dofinansowanie otrzymało dziesięć osób, a wśród nich dr hab. inż. Krzysztof Gawarecki, prof. uczelni z Instytutu Fizyki Teoretycznej.
Jego projekt „Dynamika spinowa oraz orbitalna w przestrajalnych elektrycznie półprzewodnikowych sztucznych molekułach” będzie poświęcony badaniom dynamiki stanów w podwójnych kropkach kwantowych InGaAs/GaAs (półprzewodnikowa sztuczna molekuła).
– Spiny elektronów w podwójnej kropce kwantowej mogą być wykorzystywane do realizacji kontrolowanego optycznie bitu kwantowego (kubitu). W przypadku dwóch elektronów (lub dwóch dziur) tworzą się stany singletowe i tripletowe, które mogą być wykorzystane do przetwarzana informacji. Proponowane badania są motywowane realizacją stanów klastrowych, które odgrywają kluczową rolę z perspektywy komunikacji kwantowej – tłumaczy naukowiec.
Projekt ma charakter eksperymentalno-teoretyczny. Zaplecze teoretyczne zapewni zespół z Politechniki Wrocławskiej, a część eksperymentalna będzie wykonywana przez grupę pod kierownictwem prof. Jonathana Finleya z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM), która jest jednym z wiodących zespołów na świecie zajmujących się wzrostem oraz badaniami nad nanostrukturami półprzewodnikowymi.
Więcej informacji o programie na stronie NAWA.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »