TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Trzęsienia ziemi i próby oszukania mózgu – widowiskowe pokazy fizyczne

Data: 24.06.2019 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Jak ciekawie opowiadać o nauce? Swoimi sposobami prezentowania eksperymentów i zjawisk fizycznych dzielą się goście z różnych uczelni w kraju. Na Politechnice rozpoczęły się XIX Spotkania Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

pokazy_fizycz_03.jpg– W sensie dosłownym wymieniamy się doświadczeniami – mówi doc. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, który jest gospodarzem konferencji. Dodaje, że takie spotkania odbywają się co roku w różnych miastach. – Dzięki temu mamy szansę zbierać nowe pomysły i też się doszkolić – mówi doc. Hajdusianek, która od wielu lat na Politechnice Wrocławskiej prowadzi cykl wykładów popularnonaukowych Akademia Młodych Odkrywców.

Spotkanie rozpoczęło się 24 czerwca i potrwa trzy dni. Program konferencji to głównie pokazy przygotowywane przez gości z uczelni z różnych miast, m.in. Poznania, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Szczecina, Opola czy Wrocławia. Prezentacje mają charakter interaktywny, dzięki czemu każdy ma okazję przekonać się, jak „działa” dany eksperyment.  

Podczas pokazu dr Anny Wróbel z Politechniki Wrocławskiej uczestnicy sprawdzali, czy faktycznie nie da się oszukać naszego mózgu, a jedynie oczy. Dr Wróbel wyjaśniała, jak zobrazować zjawiska związane z widzeniem, co to jest percepcyjne uczenie się, ślepota na zmianę czy rywalizacja percepcyjna.

pokazy_fizycz_01.jpgZ kolei dr Andrzej Kuczowski z Politechniki Gdańskiej omawiał i pokazywał eksperymenty, które oddziałują na intelekt, wyobraźnię i emocje. – W swoich prezentacjach warto na przykład wprowadzić element muzyki, która wzmacnia zdolności percepcyjne – mówił dr Kuczowski.

W programie konferencji znalazły się takie tematy jak: „Biomechanika codzienna”, „Pokazy ze stroboskopem”, „Gwóźdź, który wystaje, będzie wbity w ścianę”, „Efekty podczas przepływu cieczy reologicznych” czy „Trzy monety w fontannie”.  Doc. Anna Hajdusianek wraz z dr. Pawłem Zagożdżonem z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii pokażą, jak można przedstawić za pomocą eksperymentu trzęsienie Ziemi.

W spotkaniach Klubu Demonstratorów Fizyki uczestniczą nie tylko przedstawiciele uczelni, lecz także nauczyciele i studenci zainteresowani dydaktyką fizyki oraz pokazami i doświadczeniami.

Więcej informacji na stronie internetowej XIX Spotkania Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję