TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Trzech nowych profesorów na PWr

nominacje3_2023.jpg

Prof. Jerzy Detyna (Wydział Mechaniczny), prof. Łukasz Sadowski (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) i prof. Marcin Sieńczyk (Wydział Chemiczny) to trzech nowych profesorów tytularnych na naszej uczelni.

Nominacje otrzymali:

Prof. Jerzy Detyna (Wydział Mechaniczny)

Prof. Jerzy DetynaUkończył z wyróżnieniem w 1995 r. studia w zakresie mechaniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2000 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Przyrodniczym. W 2008 r. w oparciu o monografię pt. „Maksimum entropii jako teoretyczne kryterium statystycznego opisu separacji materii granulowanej” oraz dorobek publikacyjny uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie mechanika. Naukowiec od 2010 r. pracował na stanowisku profesora uczelni.

Po habilitacji przedmiotem zainteresowań prof. Jerzego Detyny stała się tematyka związana z inżynierią biomedyczną – co było wynikiem współpracy ze specjalistami w tym zakresie zarówno z Politechniki Wrocławskiej (Wydziału Mechanicznego i Wydziału Podstawowych Problemów Techniki), jak również ze środowiska medycznego. W pracy naukowej koncentruje się na kilku istotnych obszarach badawczych: medycznym wykorzystaniem wybranych biopolimerów hydrożelowych w technologii bioplottowania, mikrostrukturą i właściwościami łuków ortodontycznych w środowisku jamy ustnej, stereofotogrametrią do zastosowań medycznych, a także oddziaływaniem pól magnetycznych i elektromagnetycznych na organizmy żywe. Ponadto w swoich badaniach rozwija i wykorzystuje metody planowania eksperymentu i statystycznej analizy danych.

Prof. Jerzy Detyna jest autorem i współautorem ponad 150 prac naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest również autorem i współautorem trzech książek i 17 rozdziałów w książkach opublikowanych w renomowanych wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym, dotyczących głównie mechaniki biomateriałów. Wypromował dotąd siedmiu doktorów (kolejne dwa doktoraty są procedowane przed obroną), a pod jego dalszą opieką znajduje się obecnie pięciu kolejnych doktorantów.

Dowodem uznania prof. Jerzego Detyny na arenie międzynarodowej były zaproszenia do udziału w pracach redakcyjnych, w roli zaproszonego redaktora, w wydaniach specjalnych wysoko punktowanych czasopism: „3D Printing for Biomedical Applications: Latest Advances and Prospects” oraz „Hydrogels Used for Additive Manufacturing”.

Prof. Jerzy Detyna jest członkiem licznych organizacji i towarzystw naukowych, w tym m.in. Komisji Inżynierii Biomedycznej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego, Royal Statistical Society, American Statistical Association, American Physical Society. Ponadto aktywnie działa w środowisku sportowym związanym z polskim biathlonem.

Był współzałożycielem, a od 2016 roku jest prezesem Wałbrzyskiego Towarzystwa Naukowego. Od wielu lat pełni również funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Wałbrzycha ds. współpracy z uczelniami wyższymi. W latach ubiegłych był również aktywnym samorządowcem.

W latach 2008-2009 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Filii w Wałbrzychu, a od 2020 roku jest koordynatorem Prorektora ds. współpracy z samorządami. Aktualnie jest również członkiem Zespołu Liderów Zmian, który został powołany przez rektora do prac nad strategią uczelni.

Prof. Łukasz Sadowski (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Prof. Łukasz SadowskiJest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Doktoryzował w 2013 roku, habilitował w 2018 roku, a w 2023 roku uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Na Politechnice Wrocławskiej przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowej, od doktoranta po profesora. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Specjalizuje się i pasjonuje poszukiwaniem relacji między paradygmatami naukowymi i regułami praktycznymi w budownictwie, szczególnie w inżynierii materiałów budowlanych, badaniach nieniszczących, inżynierii powierzchni, procesach budowlanych i sztucznej inteligencji. Jest popularyzatorem dywersyfikacji i wspierania najlepszych w nauce, a także zrównoważonego rozwoju i wykorzystania materiałów odpadowych w gospodarce.

Opublikował ponad 200 publikacji naukowych (w tym ponad 100 artykułów w czasopismach z listy JCR), dwie książki wydane nakładem wydawnictw CRC Press i Springer oraz opracował kilkadziesiąt ekspertyz budowlanych. Jest twórcą kilkunastu patentów, zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych. Jego prace były cytowane ponad 2 tysiące razy w bazie Web of Science, a indeks Hirscha wynosi 25. Wypromował trzech doktorów (w tym jednego jako promotor, a dwóch jako promotor pomocniczy). Recenzował ponad 500 artykułów w czasopismach z listy JCR, kilkanaście prac doktorskich i habilitacyjnych oraz dwie monografie. Jest członkiem zespołu edytorów kilku czasopism, min. Structural Concrete, The Journal of Adhesion, Bulletin of the Polish Academy of Sciences Technical Sciences.

Na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, a także na Wydziałach: Inżynierii Środowiska i Architektury oraz w Szkole Doktorskiej prowadził wszystkie formy zajęć dydaktycznych (min. z budownictwa ogólnego oraz mieszkaniowego, podstaw projektowania). Był opiekunem ponad 80 obronionych prac dyplomowych (w tym 2 z w University of Porto). Odbył staże dydaktyczne w University of Porto, Universidade NOVA de Lisboa. Prowadził kilka wykładów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest członkiem The International Union of Laboratories and Experts in Construction Materials, Systems and Structures (RILEM), członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN, członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, członkiem Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN, członkiem Komisji Budownictwa i Mechaniki w Oddziale PAN we Wrocławiu, członkiem Komisji Inżynierii Powierzchni w Oddziale PAN w Poznaniu oraz ekspertem Komisji Ewaluacji Nauki.

Jego badania były finansowane ze środków pozyskanych w systemie grantowym, min. z Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także ze środków pozyskanych z przemysłu.

Prof. Sadowski przebywał na kilku stażach naukowych, min. w The University of Liverpool (Wielka Brytania), Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (Niemcy) oraz La Trobe University (Australia).

W 2021 r. otrzymał medal Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa im. Wacława Żenczykowskiego za osiągnięcia naukowo-techniczne w dziedzinie budownictwa.  

Prof. Łukasz Sadowski jest obecny w międzynarodowym rankingu TOP 2% wpływowych ludzi nauki, opracowywanym przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Jego osiągnięcia są inspirujące dla międzynarodowego środowiska naukowego, nagradzane na międzynarodowych targach innowacji (min. we Francji i Maroku), wdrażane w przemyśle budowlanym i dostrzegane w mediach (min. w Radiu RAM i miesięczniku Forbes).

Jest czynnym inżynierem budownictwa z uprawnieniami budowlanymi do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Należy do Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Prywatnie szczęśliwy mąż, tata trójki dzieci i pasjonat tenisa ziemnego.

Prof. Marcin Sieńczyk (Wydział Chemiczny)

Prof. Marcin SieńczykPracuje w Katedrze Chemii Organicznej i Medycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2006 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską (Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska), w 2015 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych (Politechnika Gdańska), a od 2019 r. jest profesorem uczelni.

W pracy naukowej skupia się na kilku obszarach: projektowaniu i syntezie związków biologicznie aktywnych, w tym inhibitorów enzymów proteolitycznych (proteaz serynowych), o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, projektowaniu i konstrukcji haptenów oraz antygenów do produkcji specyficznych przeciwciał do zastosowań terapeutycznych i diagnostycznych.

Bardzo ważną rolę w rozwoju naukowym prof. Marcina Sieńczyk odegrał dwuletni staż podoktorski na Uniwersytecie Teksańskim (Health Science Center at Houston, Medical School, Department of Pathology and Laboratory Medicine, Chemical Immunology Research Center), a także trzymiesięczny staż na Uniwersytecie Stanforda w ramach programu Top500 Innovators.

Prof. Marcin Sieńczyk jest współautorem ponad 70 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym w recenzowanych czasopismach międzynarodowych. Jest również współautorem 40 patentów krajowych oraz czterech międzynarodowych. Wypromował dwóch doktorów (jako promotor lub kopromotor), a pod jego opieką znajduje się obecnie czterech kolejnych doktorantów.

W latach 2016-2020 pełnił funkcję kierownika Zakładu Chemii Medycznej i Mikrobiologii, a od 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Organicznej i Medycznej.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję