TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.03.2024 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Chemiczny, Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Prof. Joanna Cabaj i prof. Jolanta Warchoł (Wydział Chemiczny) oraz prof. Jacek Kasperski (Wydział Mechaniczno-Energetyczny) to nowe osoby z naszej uczelni, które otrzymały tytuły profesorskie.
Nominacje otrzymali:
Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.
Doktorat obroniła w 2005 roku, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2012 roku na Politechnice Łódzkiej. W latach 2019 - 2024 była profesorem uczelni.
Jej zainteresowania badawcze skupiają się w obszarze projektowania, wytwarzania i testowania nowych typów biosensora elektrochemicznego (trzeciej generacji) do oznaczania neurotransmiterów oraz hormonów (w płynach ustrojowych) wykorzystującego w procesie jednostkowym mechanizm DET (bezpośredni transport elektronów) oraz mikroanalitycznych optycznych układów pomiarowych do zastosowań w bioinżynierii.
Prof. Joanna Cabaj jest współautorką blisko 200 prac naukowych, 45 patentów oraz kilku zgłoszeń patentowych. Wypromowała dotąd trzech doktorów, a pod jej opieką znajdują się trzy kolejne doktorantki.
Od 2020 roku prof. Joanna Cabaj pełni funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Chemicznym PWr, a od 2024 roku – również kierowniczki studiów podyplomowych prowadzonych na Wydziale Chemicznym.
Pracuje w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. W 1995 r. obronił rozprawę doktorską, w 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a od 2013 r. jest profesorem uczelni.
W pracy naukowej skupia się na kilku obszarach: strumienicowych i absorpcyjnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, prototypowych izolacjach cieplnych, modelowaniu promieniowania słonecznego i wysokotemperaturowych skupiających kolektorach słonecznych, urządzeniach do odzysku ciepła wentylacji, systemach ogrzewania i sezonowej akumulacji ciepła dla budynków samowystarczalnych energetycznie i plus-energetycznych.
Prof. Jacek Kasperski jest autorem/współautorem ponad 32 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym w recenzowanych czasopismach międzynarodowych. Jest również autorem/współautorem sześciu patentów krajowych.
Odbył staż w specjalistycznym ośrodku naukowo-badawczym Plataforma Solar de Almeria (Hiszpania) w ramach programu SFERA Project.
Pod jego okiem powstało 168 prac dyplomowych stopnia inżynierskiego oraz 88 prac magisterskich. Wypromował także troje doktorów, a obecnie pod jego opieką znajduje się jeszcze jedna doktorantka.
Jego ostatnia monografia, „Metody graficznej prezentacji danych naukowych: teoria i przykłady zastosowań”, była podsumowaniem prowadzonego przez dziesięć lat autorskiego kursu dydaktycznego dla studiów doktoranckich PWr.
Prof. Jacek Kasperski był inicjatorem i kierował Wydziałowym Ośrodkiem Informacji i Promocji, w ramach którego prezentowano popularno-naukową wystawę planszową w szkołach średnich Wrocławia oraz prowadzono coroczne badania socjometryczne w celu weryfikacji skuteczności podejmowanych działań.
W latach 2014-2019 pełnił funkcję kierownika Zakładu Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych, w 2020 r. został zastępcą, a od 2021 r. kierownikiem Katedry Inżynierii Konwersji Energii. Jest także członkiem Senatu PWr w kadencji 2020-2024.
Prywatnie pasjonat książek z tematyki neuropsychologii, psychologii i antropologii. Aktywny miłośnik ogrodów bylinowych.
Pracuje w Katedrze Zaawansowanych Technologii Materiałowych na Wydziale Chemicznym PWr.
Jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Pracę doktorską, „Badania procesu usuwania jonów metali ciężkich z roztworów wodnych na klinoptylolitach karpackich”, obroniła z wyróżnieniem w 2003 roku na Wydziale Inżynierii Ochrony Środowiska. Została też wyróżniona Indywidualną Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2013 r. za monografię „Badanie i modelowanie równowagi sorpcji w układzie ciecz-ciało stałe” na Politechnice Łódzkiej (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska).
Przebywała na stypendim Maria Skłodowska-Curie w Finlandii (University of Kuopio) i stypendium Fulbrighta w USA (New Mexico Institute of Mining and Technology) oraz stażach naukowych w Izraelu (Weizmann Institute of Science) i w Hiszpanii (University of Castilla la Mancha).
Zainteresowania naukowe prof. Jolanty Warchoł obejmują procesy sorpcyjne w układzie ciecz-ciało stałe i gaz-ciało stałe oraz modelowanie procesów sorpcyjnych (adsorpcja, wymiana jonowa).
Jest kierowniczką międzynarodowych studiów magisterskich Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE), prowadzonych w ramach Erasmus Mundus Joint Master Degree Program.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »