TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Troje nowych profesorów na PWr

Nominacje profesorskie otrzymali: prof. Urszula Markowska-Kaczmar (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), prof. Rafał Latajka (Wydział Chemiczny) oraz prof. Karol Malecha (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów).  

Prof. Rafał Latajka (Wydział Chemiczny)

Rafał LatajkaProf. Rafał Latajka jest pracownikiem Katedry Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym. Jego kariera zawodowa jest związana z Politechniką Wrocławską - doktorat, realizowany pod kierunkiem profesora Pawła Kafarskiego, obronił z wyróżnieniem w 2001 r., habilitację uzyskał w 2009 r., a od 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.

Odbył dwa staże podoktorskie – pierwszy w ramach stypendium wyjazdowego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza (rok 2002). Następnie we wrześniu 2003 roku wyjechał na roczny staż podoktorski w ramach stypendium Marii Skłodowskiej-Curie do Universita di Napoli “Federico II”, Dipartamento di Chimica Bioinorganica (Włochy).

Jego zainteresowania badawcze dotyczą peptydomimetyków – glikopeptydów, dehydropeptydów i peptydotriazolamerów – szczególnie w kontekście korelacji struktura – aktywność. Prowadzi również badania nad projektowaniem, syntezą oraz aktywnością inhibitorów enzymów istotnych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym – tyrozynazy i elastazy neutrofilowej.

Kierowany przez prof. Rafała Latajkę zespół aktywnie współpracuje z innymi ośrodkami badawczymi – między innymi z Bielefeld University (Niemcy) oraz Universita di Firenze (Włochy).

W kadencji 2020-2024 pełni funkcję kierownika studiów doktoranckich oraz pełnomocnika dziekana ds. osób z niepełnosprawnościami na Wydziale Chemicznym.

Od 2016 r. jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a w kadencji 2019-2021 pełnił funkcję I wiceprezesa.

Prof. Karol Malecha (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów)

Karol MalechaProf. Karol Malecha ukończył z wyróżnieniem w 2005 r. studia magisterskie na kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo jego praca magisterska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).

W 2009 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Praca otrzymała także I nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni 2010” organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP).

W 2014 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektronika.

Obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, a prowadzone przez niego prace naukowe koncentrują się na opracowaniu technologii ceramicznych oraz ceramiczno-polimerowych mikrosystemów i ich zastosowaniu w analityce chemicznej, biologii, medycynie oraz badaniach kosmicznych.

Wspomniane badania prowadzi we współpracy zarówno z ośrodkami naukowymi (m. in. Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN), jak i przemysłem (m. in. Technology Transfer Agency TECHTRA, Nanores, Wrocławski Park Technologiczny).

Jest autorem ponad 150 prac naukowych, w tym ponad 50 opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych. Jest również współautorem 15 patentów.

Prof. Karol Malecha był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę naukową, m. in. Nagrodą Naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych naukowców, Stypendium „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2019 r. został wybrany na wiceprezydenta Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Technik Mikroelektronicznych IMAPS-Poland Chapter. Pełni również funkcję redaktora pomocniczego (Associated Editor) w czasopiśmie IEEE Access.

Prof. Urszula Markowska-Kaczmar (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Urszula KaczmarProf. Urszula Markowska-Kaczmar pracuje w Katedrze Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Ukończyła studia na Wydziale Elektroniki. Tutaj też obroniła pracę doktorską. W 2008 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dziedzinie informatyki.

Od początku kariery naukowej jej zainteresowania badawcze koncentrują się na metodach inteligencji obliczeniowej. Początkowe pracy dotyczyły klasycznych sieci neuronowych i możliwości objaśniania ich działania, co dziś nazwalibyśmy badaniami w kierunku wyjaśnialnej sztucznej inteligencji. Wraz z rozwojem tej dziedziny badania migrowały przez impulsowe sieci neuronowe do modeli głębokich i ich zastosowań w ostatnich latach.

Prof. Urszula Markowska-Kaczmar jest autorką ponad 130 publikacji dotyczących sieci neuronowych, sztucznego życia i sieci głębokich. Jest członkinią międzynarodowych komitetów prestiżowych konferencji i recenzentką w wiodących czasopismach z dziedziny sieci neuronowych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję