TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Testy i termowizja - naukowcy WPPT w walce z epidemią

Nad systemem testów identyfikujących obecność wirusa SARS CoV-2 i medycznymi badaniami termowizyjnymi pracują naukowcy Katedry Inżynierii Biomedycznej, tym samym włączając się w pomoc służbie zdrowia w okresie trwającej epidemii.

dco2.jpg

Od dwóch tygodni dr inż. Magdalena Przybyło pracuje w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu (kierowanym przez prof. Wojciecha Witkiewicza, doktora honoris causa PWr) nad systemem testów identyfikujących obecność wirusa SARS-CoV-2.

- W związku z dużą rozbieżnością co do istniejących protokołów, wymagało to opracowania schematów postępowania w zakresie poboru i przechowywania próbki, procedury izolacji i analiz. Aby zapewnić płynną pracę szpitala, niezbędne jest w miarę szybkie diagnozowanie. Dlatego działania dr Przybyło są rewolucyjne. Opracowywanie nowych procedur zapewne można do takich zaliczyć, a badania są bardzo potrzebne – mówi prof. dr hab. inż. lek. Halina Podbielska kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.

Pierwsze analizy ruszyły w weekend 4-5 kwietnia. Zastosowane przez dr Magdalenę Przybyło testy metodą Real Time PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją) należą do najbardziej czułych metod wykrywania niewielkich ilości cząsteczek RNA w próbce. Pozwala to dość szybko zbadać kwas rybonukleinowy (RNA) wirusa SARS-CoV-2 i w ten sposób zidentyfikować aktywne zakażenie.

Pierwsze próby przebiegły pomyślnie. Dzięki temu ośrodek będzie w stanie analizować 100 próbek dziennie. Po nabyciu doświadczenia w testowaniu planuje się badanie 200 próbek, a w dalszej perspektywie nawet 1500 próbek w ciągu jednego dnia. Do pracy przy opracowywaniu testów i ich analizowaniu niezbędni są ludzie prowadzący izolację, aby nie doszło do „wyniesienia” wirusa poza ośrodek, choćby w niezamierzony sposób.

dco1.jpg

- Praca w ośrodku to wyzwanie dla pasjonatów, którzy mają odpowiednią wiedzę i wykształcenie w inżynierii biomedycznej, a chcą zdobyć dodatkowe unikalne doświadczenie. Wiem, że nasi studenci Inżynierii Biomedycznej, którzy przeszli już odpowiednie kursy na uczelni, bardzo chcą się włączyć w te badania na zasadzie wolontariatu. Już teraz w trakcie prac rozwijane są też pomysły na wspólne granty w zakresie np. produkcji kitów/odczynników albo szybkiej diagnostyki na bazie rozwiązań z wykorzystaniem technologii przyrostowych, czyli technologii szybkiego wytwarzania za pomocą druku 3D – tłumaczy prof. Halina Podbielska.

Druga grupa naukowców Katedry Inżynierii Biomedycznej rozpoczęła współpracę z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Grupa dzieli się doświadczeniami w zakresie medycznych badań termowizyjnych. Docelowo ma być opracowany system biometryczny, analizujący temperaturę ciała pracowników centrum.

- Obecnie trwają prace nad szybkim pomiarem temperatury. Pierwsze pomiary ruszyły w miniony weekend, a od poniedziałku pracownik katedry Tomasz Kuncewicz z pracownikami centrum buduje bazę danych, czyli rejestruje zdjęcia termowizyjne pracowników i zdjęcia cyfrowe. Na tej podstawie będzie można opracować system identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą – opowiada prof. Halina Podbielska.

newsletter-promo.png

- Dzięki współpracy z PWr ustawiliśmy dwie kamery termowizyjne: przed Zakładem Radioterapii i przy śluzie, którą wchodzą pracownicy. Kamery w czasie rzeczywistym skanują temperaturę ciała i wskazują, czy mamy do czynienia z infekcją lub czy pracownik jest zdrowy - wyjaśnia dr n.med. Marzena Janiszewska, Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii i konsultant wojewódzki ds. fizyki medycznej.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję