Tesla Prize 2023 uroczyście wręczona

Wręczenie nagrody Tesla Prize - zdjęcie

Za nami pierwsza w historii uczelni uroczystość wręczenia Nagrody im. Nikoli Tesli (Tesla Prize). Podczas środowego wydarzenia w bud. H-14 odebrał ją zespół naukowy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów kierowany przez dr. hab. inż. Grzegorza Sobonia, prof. uczelni.

– Nasza uczelnia ma przekazywać na zewnątrz nowe pomysły, idee oraz technologie w gotowej postaci i właśnie za te osiągnięcia przyznajemy Tesla Prize. Wydaje mi się, że wcześniej było to nieco mniej eksponowane, a bardzo mi zależało, żeby docenić projekty, które powstały na PWr albo były realizowane z dużym udziałem naszych badaczy. Mam nadzieję, że idea tej nagrody się spodoba, a nagrodzone osiągnięcia wyznaczą poprzeczkę w kolejnych edycjach konkursu. Bardzo dziękuję kapitule za zaangażowanie oraz firmie KGHM Polska Miedź, która jest sponsorem Tesla Prize – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni.

tesla_prize_23_wreczenie_1.jpg

Nagroda im. Nikoli Tesli (Tesla Prize) to kolejny krok w działaniach naszej uczelni na rzecz promowania doskonałości naukowej. Upamiętnia ona wybitnego badacza Nikolę Teslę, którego kreatywne i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów zmieniło świat nauki. Przyznawana jest za osiągnięcie ukończone lub udokumentowane w poprzednim roku kalendarzowym, wyróżniające się oryginalnością i wpływem na dyscyplinę naukową oraz otoczenie społeczne lub gospodarcze.

W pierwszej edycji do kapituły konkursowej, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, wpłynęło łącznie dziesięć zgłoszeń. Ostatecznie jury zdecydowało nagrodzić zespół badawczy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów w składzie dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni, dr inż. Dorota Stachowiak, dr inż. Jakub Bogusławski, dr inż. Arkadiusz Hudzikowski, dr inż. Zbigniew Łaszczych i dr inż. Aleksander Głuszek za „Laser femtosekundowy do obrazowania siatkówki oka ludzkiego”. W nagrodę otrzymali oni do podziału 50 tys. zł ufundowane przez firmę KGHM Polska Miedź S.A.

tesla_prize_23_wreczenie_6.jpg

– Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie nasz zespół otrzymał główną nagrodę, bo konkurencja była naprawdę mocna. Jak można się domyślić, trudno konkurować z mostem. Most, jaki jest, każdy widzi, a laser jest zjawiskiem które czasem nie do końca rozumiemy i możemy sobie nie zdawać sprawy z jego znaczenia. Nie wstydzimy się przy tym powiedzieć, że w naszym projekcie dokonaliśmy rzeczy naprawdę istotnej – mówił dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W trakcie uroczystości wręczono też wyróżnienie, które kapituła przyznała zespołowi prof. Wojciecha Lorenca z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Wspólnie z dr. inż. Maciejem Kożuchem oraz dr. inż. Krzysztofem Marcinczakiem opracowali „Nowe rozwiązania konstrukcji stalowych i zespolonych zastosowane na moście przez Wisłę w Krakowie: pierwszym na świecie moście kolejowym typu network arch z giętych na zimno dwuteowników walcowanych”.

Na zakończenie wydarzenia prof. Grzegorz Soboń wygłosił okolicznościowy wykład poświęcony opracowanemu przez jego zespół laserowi.