TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Technologie językowe dla nauki i biznesu

Zbudowanie platformy do przetwarzania języka naturalnego i eksploracji wielkich danych językowych, to główny cel projektu CLARIN-PL-Biz realizowanego m.in. na Politechnice Wrocławskiej. Będą z niej mogli korzystać naukowcy i przedsiębiorcy.

logo-eps-long-clarin-sub.png

Projekt ma być rozszerzeniem skupionej infrastruktury badawczej CLARIN-PL (Common Language Resources & Technology Infrastructure), instytucji powstałej w wyniku współpracy jednostek naukowych budujących elektroniczne zasoby językowe i narzędzia do pracy z dużymi zbiorami tekstów w języku polskim.

Początkowo odbiorcami CLARIN-PL byli głównie naukowcy z dziedzin humanistycznych i społecznych, jednak z czasem wzbudził on też zainteresowanie przedstawicieli różnych obszarów nauki, instytucji publicznych, organizacji oraz sektora komercyjnego. Dlatego właśnie powstała idea rozszerzenia wersji CLARIN-PL i włączenia się w ogólny trend rozwoju sztucznej inteligencji.

CLARIN-PL-Biz będzie realizowany przez konsorcjum składające się z pięciu jednostek naukowych oraz 22 partnerów biznesowych. Liderem projektu jest Politechnika Wrocławska.

Wzmocnić konkurencyjność

prof_maciej_piasecki.jpgNa świecie zaledwie ok. dziesięć języków ma więcej niż 100 milionów użytkowników. Język polski, będąc na ok. 30 miejscu tej klasyfikacji, pozostaje poza głównym nurtem badań międzynarodowych.

– W dobie wspólnego rynku cyfrowego widoczność Polski można zwiększyć za pomocą tworzenia odpowiednich cyfrowych narzędzi - platformy gromadzącej dane, udostępniającej odpowiednią moc obliczeniową oraz algorytmy wyspecjalizowane dla języka polskiego i innych języków słowiańskich powiązanych za pośrednictwem angielskiego z zasobami światowymi – mówi prof. Maciej Piasecki z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, krajowy koordynator projektu.

Nowa platforma badawczo-rozwojowa połączona będzie z centrum technologicznym zapewniającym bazę sprzętową. Projekt zrealizują wyspecjalizowane zespoły złożone z programistów i lingwistów, specjalistów w zakresie przetwarzania języka naturalnego. Do konsorcjum projektowego dołączyły 22 firmy wraz ze swoim zapleczem badawczym. Osiem kolejnych firm polskich i zagranicznych wsparło projekt wkładem w postaci baz danych i oprogramowania.

grafika_clarin.jpgInfrastruktura zapewni dostęp do uniwersalnych komponentów technologii językowej oraz mechanizmy łączenia tych komponentów na potrzeby konstruowania zarówno ogólnych jak i wyspecjalizowanych systemów analizy tekstu. W ramach infrastruktury powstanie też architektura informatyczna przeznaczona do konstrukcji skutecznych i wydajnych systemów eksploracji wielkich danych językowych (tekstów i mowy) oraz danych multimodalnych.

– Uprzywilejowana pozycja języka angielskiego sprawia, że bardzo wiele badań wykonuje się przede wszystkim dla tekstów w tym języku, tymczasem to rozwój narzędzi dla języka polskiego i innych języków naturalnych wpływa w dużej mierze na wzrost konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw – dodaje prof. Maciej Piasecki.

Dostarczone przez CLARIN-PL-Biz narzędzia i usługi mają umożliwić łatwy i wszechstronny dostęp do archiwum zasobów i technologii językowych oraz aplikacji dla użytkownika końcowego, kompleksowe wydobywanie informacji i wiedzy z danych tekstowych, rozwój gospodarki opartej na danych i wiedzy w Polsce, a dzięki temu wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i nauki.

Projekt będzie realizowany do 2023 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Priorytet IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie 4.2: Rozwój nowoczesnej infrastruktury. Budżet projektu wynosi ponad 136 mln zł.

Więcej o projekcie na stronie.

newsletter-promo.png

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję