TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.05.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja
Trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Dla kandydatów chcących kształcić się w tej elitarnej jednostce naszej uczelni przygotowanych zostało 165 miejsc.
Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Obecnie kształci się w niej 327 młodych naukowców, w tym aż 30 cudzoziemców (najwięcej w dyscyplinach nauki chemiczne, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz Inżynieria mechaniczna).
– Ubiegły rok był dla naszych doktorantów bardzo udany. Zostali laureatami wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. stypendium dla doktorantów im. Jana Mozrzymasa przyznawanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie, prestiżowego stypendium w programie „Diamentowy Grant” czy wyróżnienia Komisji Stypendialnej im. Wincentego Stysia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych – mówi dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, prodziekan ds. doktorantów.
Wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora. Po ocenie śródokresowej, która nastąpi po dwóch latach kształcenia, stypendium może wzrosnąć do wysokości 57 proc. wynagrodzenia profesora. Wypłacane jest ono przez 12 miesięcy przez wszystkie cztery lata kształcenia.
– Wysokość stypendium podstawowego nie uległa w tym roku zmianie, ale mamy możliwość jego zwiększenia dla najlepszych doktorantów w danej dyscyplinie naukowej – wyjaśnia prof. Agnieszka Wyłomańska. – Takie wyższe stypendia są już wypłacane od października 2020. Kolejny konkurs na zwiększenie stypendium doktoranckiego odbędzie się na początku kolejnego roku akademickiego – dodaje.
Programy nauki przygotowane są w ten sposób, aby doktoranci mieli możliwość kształcenia się w swoich dyscyplinach, ale przede wszystkim zdobyli umiejętności do prowadzenia badań interdyscyplinarnych na styku dwóch lub więcej dyscyplin.
Nauka w Szkole Doktorskiej PWr odbywa się w dwunastu dyscyplinach naukowych. Są to:
Najwięcej miejsc – po 21 – przygotowano w dyscyplinach inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz nauki chemiczne, a także automatyka, elektronika i elektrotechnika i Inżynieria mechaniczna – po 19.
Dodatkowo prowadzona jest także rekrutacja dla kandydatów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. – Dla tych kandydatów nie ma określonego limitu miejsc. Ich liczba zależy od wyników konkursu rozstrzyganego przez ministerstwo – wyjaśnia prof. Agnieszka Wyłomańska.
Rekrutacja składa się z kilku etapów. Do 10 czerwca kandydaci mogą składać dokumenty do dziekanatu. Od 24 czerwca do 12 lipca przeprowadzane będą rozmowy kwalifikacyjne, a od 26 lipca kandydaci będą się mogli dowiedzieć, jaki wynik uzyskali (dziekanat udziela informacji ustnych wyłącznie osobiście). Wyniki rekrutacji zostaną zatwierdzone najpóźniej do 16 września.
Więcej informacji o rekrutacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania można znaleźć na stronie.
Zainteresowanych szczegółami nauki w Szkole Doktorskiej PWr zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Otwartego. Można się z niej dowiedzieć m.in. o zasadach rekrutacji, formie rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak wygląda typowy dzień doktoranta. Wytłumaczono także, jak znaleźć promotora, na czym polega realizacja doktoratu oraz czym różni się on od kształcenia w ramach studiów doktoranckich. To także okazja, by poznać dziekana, prodziekanów i usłyszeć o doświadczeniach doktorantów.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »