Sześcioro naukowców z PWr wyjedzie na zagraniczne staże

Data: 08.01.2020 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki programu stypendialnego im. Bekkera. Stypendia pokrywające koszty pobytu w renomowanych ośrodkach naukowych za granicą w łącznej wysokości blisko 1,5 mln zł otrzymało sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

badania_laboratoryjne_2.jpgCelem programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej polskich naukowców i nauczycieli akademickich poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w prestiżowych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych.

Program jest otwarty dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, a jednostkami goszczącymi mogą być ośrodki naukowe lub akademickie na całym świecie. Tego typu wyjazdy mogą trwać od trzech do 24 miesięcy.

W ramach naboru agencja otrzymała 457 wniosków, z których 449 pozytywnie przeszło ocenę formalną. Następnie zostały one skierowane do oceny merytorycznej, a do kolejnej fazy zakwalifikowano 246 wniosków. Na ostateczną ocenę merytoryczną składała się ocena dwóch recenzentów zewnętrznych oraz zespołu oceniającego powołanego przez dyrektora NAWA.

Ostatecznie stypendia przyznano 126 osobom, wśród których znalazło się sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Są to:

• Dr inż. Demi Pandelidis (Wydział Mechaniczno-Energetyczny), temat: „Superefektywna wieża chłodnicza”, wyjazd do University of Illinois (USA), czas trwania projektu: 24 miesiące, kwota dofinansowania: 382 000 zł.
  • Dr Mateusz Dyksik (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), temat: „Spektroskopia magneto-optyczna bezołowiowych perowskitów podwójnych do zastosowań fotowoltaicznych i optoelektronicznych”, wyjazd do Centre National de la Recherche Scientifique (Francja), czas trwania projektu: 24 miesiące, kwota dofinansowania 345 000 zł.
  • Dr hab. inż. Łukasz Płociniczak (Wydział Matematyki), temat: „Metody numeryczne dla nielokalnych oraz nieliniowych równań różniczkowych”, wyjazd do Universidade de Santiago de Compostela (Hiszpania), czas trwania projektu: 18 miesięcy, kwota dofinansowania: 301 000 zł.
  • Dr inż. Jan Kopaczek (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), temat: „Optyczne badania nowoczesnych dwuwymiarowych materiałów”, wyjazd do Arizona State University (USA), czas trwania projektu: 18 miesięcy, kwota dofinansowania: 228 000 zł.
  • Dr inż. Daria Podstawczyk (Wydział Chemiczny), temat: „Wytwarzanie elektroprzewodzącego bioinku do druku 3D indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych”, wyjazd do Texas A&M University (USA), czas trwania projektu: 12 miesięcy, kwota dofinansowania: 156 000 zł.
  • Dr hab. Tomasz Olszewski (Wydział Chemiczny), temat: „Wykorzystanie biomasy zawierającej Zn z gleb zanieczyszczonych metalem: otrzymywanie katalizatorów na bazie Zn i zbadanie ich aktywności katalitycznej”, wyjazd do Centre National de la Recherche Scientifique (Francja), czas trwania projektu: 3 miesiące, kwota dofinansowania: 43 000 zł.

Spośród wszystkich zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków największą grupę stanowią badacze nauk przyrodniczych, społecznych oraz nauk inżynieryjnych i technicznych. Z kolei najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia.

mic