TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sześć miejskich stypendiów dla doktorantów PWr

Data: 12.11.2021 Kategoria: konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje

24 doktorantów z wrocławskich uczelni zostało laureatami Studenckiego Programu Stypendialnego. W tym gronie jest sześcioro przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w swoich dziedzinach.

Studencki Program Stypendialny jest inicjatywą prezydenta Wrocławia, a prowadzi go Wrocławskie Centrum Akademickie. Wnioski złożone przez doktorantów z wrocławskich uczelni (w ośmiu kategoriach) oceniają komisje złożone z uznanych autorytetów związanych z wrocławskim środowiskiem naukowym. Wysokość stypendium to 2000 zł miesięcznie, a pobierać je można przez  maksymalnie 9 miesięcy.

Na tegoroczną edycję programu wpłynęło aż 175 wniosków.

Wśród laureatów jest sześcioro doktorantów ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

Agata Woźniczka, Stypendium im. Jerzego Grotowskiego – w zakresie sztuki

Agata Woźniczka - zdjęcieTematem jej pracy doktorskiej są aspekty społeczne i środowiskowe przestrzeni wspólnych w architekturze na początku XXI wieku. Zamierza sprawdzić, w jaki sposób za pomocą środków, którymi dysponuje architekt w pierwszej połowie XXI wieku, można projektować wysokiej jakości przestrzenie wspólne dostępne dla wszystkich członków społeczności i ukierunkowane na tworzenie tożsamości lokalnej, budowanie więzi społecznych, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz wspieranie bioróżnorodności miejskiego biotopu.

Zajmuje mnie badanie współczesnej przestrzeni publicznej, której nowe typologie i możliwości aplikacji chcę opisać w formie praktycznego "narzędziownika" dedykowanego zarówno projektantom, jak i gospodarzom przestrzeni miejskich – tłumaczy.

Promotorem jej pracy doktorskiej jest dr hab. inż. arch. Barbara Widera, profesor PWr z Wydziału Architektury.

Bartosz Uniejewski, Stypendium im. Jana Mozrzymasa – w zakresie badań interdyscyplinarnych

Bartosz Uniejewski - zdjęciePracuje nad doktoratem na temat  prognozowania hurtowych cen energii elektrycznej na potrzeby zarządzania ryzykiem: Wykorzystania regularyzacji oraz uśredniania prognoz.

Promotorem jest prof. Rafał Weron z Wydziału Zarządzania.

Paweł Płuszka, Stypendium im. Mariana Suskiego – w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych

Pisze doktorat na temat wpływu struktury złoża porowatego na przekazywanie ciepła w systemach chłodzenia magnetokalorycznego (promotor: dr hab. inż. Ziemowit Malecha, prof. uczelni z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego).

Paweł Płuszka - zdjęciaZajmuje się modelowaniem zjawisk cieplno-przepływowych z wykorzystaniem numerycznej mechaniki płynów. W przeszłości pracował nad zagadnieniami modelowania układów dwufazowych ciecz-ciało stałe (aparat fluidalno-fontannowy służący do powlekania tabletek) oraz układów ze zmianą fazy (wymiennik ciepła do regazyfikacji LNG). – W ramach badań doktorskich rozpatruję modelowanie pracy chłodziarki magnetokalorycznej ze złożem porowatym – dodaje.

Jacek Szymanowski, Stypendium im. Mariana Suskiego – w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych

Jacek Szymanowski - zdjęcieTematem jego pracy doktorskiej jest wpływ dodatku wybranych nanocząstek na podstawowe właściwości cementowej warstwy wierzchniej wysokiej wytrzymałości w podłogach. Promotorem jest dr hab. inż. Łukasz Sadowski, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Zajmuje się oceną wpływu dodatku wybranych nanocząstek na podstawowe właściwości cementowej warstwy wierzchniej (posadzki) wysokiej wytrzymałości w podłogach. – Z uwagi na wymogi użytkowe i trwałość posadzki powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami funkcjonalnymi, wytrzymałościowymi oraz adhezyjnymi. Jednym ze sposobów ich uzyskania na odpowiednim poziomie jest stosowanie różnego rodzaju dodatków do zaprawy z której jest wykonana posadzka – opowiada. – Z badań wynika, że zastosowanie w tym celu nanododatków pozwala znacząco poprawić parametry posadzki, jednak kluczowe jest wybranie odpowiedniego rodzaju i ilości dodatku nanocząstek. Co więcej, w zależności od funkcji obiektów w których jest wykonana podłoga, posadzki mogą być wykonane w różnych konfiguracjach i niektóre z ich właściwości mogą mieć większe znaczenie od innych. W celu określenia optymalnej ilości dodatku i rodzaju nanocząstek zajmuję się również analizą wydajności mechanicznej posadzek – tłumaczy.

Jeonghyun Kim, Stypendium im. Mariana Suskiego – w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych

Jeonghyun Kim - zdjęciePracuje nad doktoratem na temat wpływu wielokrotnego stosowania kruszywa pochodzącego z recyklingu na niektóre właściwości kompozytów cementowych. Promotorami są: dr hab. inż. Andrzej Ubysz, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr i dr hab. inż. Anna Grabiec, prof. uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prowadzi badania nad utylizacją pozostałości po rafinacji ropy naftowej i powtórnym recyklingiem kruszywa z recyklingu na beton.

Bartosz Zięba - Stypendium im. Alfreda Jahna – w zakresie nauk o Ziemi i środowisku

Bartosz Zięba - zdjęciePisze doktorat na temat wywołania i utrzymania procesu skróconej nitryfikacji w osadzie czynnym (promotor: dr hab. inż. Ryszard Szetela prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska).

– Od początku swojej kariery naukowej zajmuję się zagadnieniem oczyszczania ścieków ze szczególnym uwzględnieniem modelowania matematycznego systemów oczyszczania ścieków – opowiada. – W zespole badawczym na swoim macierzystym Wydziale Inżynierii Środowiska realizuję badania badawczo-rozwojowe dążące do zmniejszenia wpływu środowiskowego w ramach tego procesu na Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Starania te polegają zarówno na poprawie jakości ścieków oczyszczonych emitowanych do środowiska, jak i na osiągnięciu możliwie dużej niezależności energetycznej przez oczyszczalnię i zmniejszeniu poboru energii elektrycznej z sieci.

Jego praca doktorska powstaje w ramach dużego międzynarodowego grantu SNIT.

***

Komisje stypendialne w każdej kategorii wskazały też wyróżnionych. Są wśród nich:

  • Kamil Kanclerz (Stypendium im. Hugona Steinhausa),
  • Nina Tarnowicz, Magda Antoniak i Patryk Obstarczyk (Stypendium im. Maxa Borna),
  • Karolina Bienias (Stypendium im. Wincentego Stysia),
  • Justyna Bącela, Joanna Doskocz, Agata Jasiołek, Aleksandra Królicka i Bartłomiej Nowak (Stypendium im. Jana Mozrzymasa),
  • Michał Smolnicki, Szymon Duda, Viktoria Hoppe, Sindu Daniarta, Krystian Machaj i Ewelina Zdanowicz (Stypendium im. Mariana Suskiego),
  • Anna Jurga (Stypendium im. Alfreda Jahna).

lucy 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję