TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.11.2021 Kategoria: konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje
24 doktorantów z wrocławskich uczelni zostało laureatami Studenckiego Programu Stypendialnego. W tym gronie jest sześcioro przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w swoich dziedzinach.
Studencki Program Stypendialny jest inicjatywą prezydenta Wrocławia, a prowadzi go Wrocławskie Centrum Akademickie. Wnioski złożone przez doktorantów z wrocławskich uczelni (w ośmiu kategoriach) oceniają komisje złożone z uznanych autorytetów związanych z wrocławskim środowiskiem naukowym. Wysokość stypendium to 2000 zł miesięcznie, a pobierać je można przez maksymalnie 9 miesięcy.
Na tegoroczną edycję programu wpłynęło aż 175 wniosków.
Wśród laureatów jest sześcioro doktorantów ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.
Tematem jej pracy doktorskiej są aspekty społeczne i środowiskowe przestrzeni wspólnych w architekturze na początku XXI wieku. Zamierza sprawdzić, w jaki sposób za pomocą środków, którymi dysponuje architekt w pierwszej połowie XXI wieku, można projektować wysokiej jakości przestrzenie wspólne dostępne dla wszystkich członków społeczności i ukierunkowane na tworzenie tożsamości lokalnej, budowanie więzi społecznych, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz wspieranie bioróżnorodności miejskiego biotopu.
– Zajmuje mnie badanie współczesnej przestrzeni publicznej, której nowe typologie i możliwości aplikacji chcę opisać w formie praktycznego "narzędziownika" dedykowanego zarówno projektantom, jak i gospodarzom przestrzeni miejskich – tłumaczy.
Promotorem jej pracy doktorskiej jest dr hab. inż. arch. Barbara Widera, profesor PWr z Wydziału Architektury.
Pracuje nad doktoratem na temat prognozowania hurtowych cen energii elektrycznej na potrzeby zarządzania ryzykiem: Wykorzystania regularyzacji oraz uśredniania prognoz.
Promotorem jest prof. Rafał Weron z Wydziału Zarządzania.
Pisze doktorat na temat wpływu struktury złoża porowatego na przekazywanie ciepła w systemach chłodzenia magnetokalorycznego (promotor: dr hab. inż. Ziemowit Malecha, prof. uczelni z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego).
Zajmuje się modelowaniem zjawisk cieplno-przepływowych z wykorzystaniem numerycznej mechaniki płynów. W przeszłości pracował nad zagadnieniami modelowania układów dwufazowych ciecz-ciało stałe (aparat fluidalno-fontannowy służący do powlekania tabletek) oraz układów ze zmianą fazy (wymiennik ciepła do regazyfikacji LNG). – W ramach badań doktorskich rozpatruję modelowanie pracy chłodziarki magnetokalorycznej ze złożem porowatym – dodaje.
Tematem jego pracy doktorskiej jest wpływ dodatku wybranych nanocząstek na podstawowe właściwości cementowej warstwy wierzchniej wysokiej wytrzymałości w podłogach. Promotorem jest dr hab. inż. Łukasz Sadowski, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Zajmuje się oceną wpływu dodatku wybranych nanocząstek na podstawowe właściwości cementowej warstwy wierzchniej (posadzki) wysokiej wytrzymałości w podłogach. – Z uwagi na wymogi użytkowe i trwałość posadzki powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami funkcjonalnymi, wytrzymałościowymi oraz adhezyjnymi. Jednym ze sposobów ich uzyskania na odpowiednim poziomie jest stosowanie różnego rodzaju dodatków do zaprawy z której jest wykonana posadzka – opowiada. – Z badań wynika, że zastosowanie w tym celu nanododatków pozwala znacząco poprawić parametry posadzki, jednak kluczowe jest wybranie odpowiedniego rodzaju i ilości dodatku nanocząstek. Co więcej, w zależności od funkcji obiektów w których jest wykonana podłoga, posadzki mogą być wykonane w różnych konfiguracjach i niektóre z ich właściwości mogą mieć większe znaczenie od innych. W celu określenia optymalnej ilości dodatku i rodzaju nanocząstek zajmuję się również analizą wydajności mechanicznej posadzek – tłumaczy.
Pracuje nad doktoratem na temat wpływu wielokrotnego stosowania kruszywa pochodzącego z recyklingu na niektóre właściwości kompozytów cementowych. Promotorami są: dr hab. inż. Andrzej Ubysz, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr i dr hab. inż. Anna Grabiec, prof. uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Prowadzi badania nad utylizacją pozostałości po rafinacji ropy naftowej i powtórnym recyklingiem kruszywa z recyklingu na beton.
Pisze doktorat na temat wywołania i utrzymania procesu skróconej nitryfikacji w osadzie czynnym (promotor: dr hab. inż. Ryszard Szetela prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska).
– Od początku swojej kariery naukowej zajmuję się zagadnieniem oczyszczania ścieków ze szczególnym uwzględnieniem modelowania matematycznego systemów oczyszczania ścieków – opowiada. – W zespole badawczym na swoim macierzystym Wydziale Inżynierii Środowiska realizuję badania badawczo-rozwojowe dążące do zmniejszenia wpływu środowiskowego w ramach tego procesu na Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Starania te polegają zarówno na poprawie jakości ścieków oczyszczonych emitowanych do środowiska, jak i na osiągnięciu możliwie dużej niezależności energetycznej przez oczyszczalnię i zmniejszeniu poboru energii elektrycznej z sieci.
Jego praca doktorska powstaje w ramach dużego międzynarodowego grantu SNIT.
Komisje stypendialne w każdej kategorii wskazały też wyróżnionych. Są wśród nich:
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »