TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Świat z klocków zakończył Dolnośląski Festiwal Nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dr Tomasz Rożek z wykładem popularnonaukowym „Świat z klocków - z czego się składa świat?” wystąpił na uroczystym zakończeniu stacjonarnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, które odbyło się w Auli Politechniki Wrocławskiej

img_4433.jpg– Zainteresowanie festiwalem było ogromne – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr. – Cieszymy się, że wrósł on na stałe w klimat akademickiego Wrocławia i czekamy na kolejne edycje.

Prof. Ryszard Polechoński, zastępca Środowiskowego Koordynatora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dodał, że w ramach festiwalu odbyło się około 1500 imprez. – Udział we wszystkich byłby równoznaczny z ukończeniem trzech kierunków studiów, ale najpierw koledzy z Politechniki musieliby opracować metodę przenoszenia w czasie i przestrzeni – żartował prof. Polechoński.

Aż 400 ze wspomnianych 1500 imprez zorganizowała Politechnika Wrocławska. Wykłady, warsztaty, pokazy i eksperymenty przyciągnęły tłumy uczniów dolnośląskich szkół. Chętnych do wzięcia udziału w uroczystej gali kończącej DFN i wykładzie dr. Tomasza Rożka było natomiast tak wielu, że tym, którzy nie zmieścili się w Auli PWr, udostępniona została sala Dyskusyjnego Klubu Filmowego DKF Politechnika, gdzie spotkanie transmitowano na kinowym ekranie.

img_4539.jpgDr Tomasz Rożek to charyzmatyczny dziennikarz i popularyzator nauki, który od wielu lat zajmuje się edukowaniem i wyjaśnianiem zjawisk oraz technologii pojawiających się w otaczającym nas świecie. W TVP prowadzi program „Sonda 2”, a w radiowej Trójce „Pytania z kosmosu”. Jest także autorem kanału na YouTube i profilu na Facebooku – „Nauka. To lubię”. Jego wykładu o fizyce cząstek – podczas gali kończącej DFN – dzieci i młodzież słuchali z zapartym tchem. Uczniowie chętnie też uczestniczyli w eksperymentach i pokazach prowadzonych przez dr. Rożka na scenie, a na zakończenie zasypali gościa gali prośbami o autografy i wspólne zdjęcia.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody uczestnikom II Dyktanda Wrocławskiego, autorstwa prof. Jana Miodka, w którym uczestniczyło około stu osób. Najmłodszy uczestnik ortograficznych zmagań chodzi do VI klasy szkoły podstawowej, a najstarsza uczestniczka jest studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

img_isz.jpgStacjonarna, czyli wrocławska, edycja XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki trwała od 21 do 26 września. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony DFN brzmi „1918-2018” i nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz festiwalowe imprezy przenoszą się do innych dolnośląskich miast. W październiku święto nauki zawita do Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.

Szczegółowe informacja na temat festiwalu znajdują się na stronie organizatora

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję