TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.12.2021 Kategoria: absolwenci, aktualności ogólne, aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Zespoły złożone z pracowników i absolwentów Politechniki Wrocławskiej zdobyły trzy główne nagrody w międzynarodowym hackatonie „HackYeah powered by Centrum GovTech”. Zadania związane m.in. z nowymi technologiami rozwiązywało ponad 1,5 tys. uczestników.
„HackYeah” to największy hackathon w Europie, który tym razem odbył się w Katowicach w formie hybrydowej. Uczestnicy mieli tylko 40 godzin na rozwiązanie postawionego przed nimi zadania z takich dziedzin jak: biznes, zdrowie i gospodarka. W tym czasie musieli wymyślić, przetestować, rozwinąć i udoskonalić swój pomysł.
Świetnie z zadaniami poradziły sobie zespoły z Politechniki Wrocławskiej – „YAI Team” i „Bards.AI”, które zdobyły aż trzy główne nagrody.
„YAI Team”, w skład którego weszli dr inż. Jan Kocoń, Marcin Gruza oraz Piotr Miłkowski, pracownicy Katedry Sztucznej Inteligencji, zwyciężył w zadaniu „Hydrogen Challenge – Data Optimisation” zleconym przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
W ramach wyzwania przygotowali system optymalizacji łańcucha dostaw wodoru dla zadanego zapotrzebowania w postaci floty pojazdów, a za zwycięstwo otrzymali 40 tys. zł.
– Wykorzystaliśmy metody sztucznej inteligencji, głównie algorytmy genetyczne oraz particle swarm optimization – mówi dr inż. Jan Kocoń. – System szukał odpowiedzi na pytanie, ile elektrowni odnawialnych źródeł energii jest potrzebnych, jakiej mocy, jaka jest wymagana moc elektrolizerów i pojemność zbiorników na wodór, aby zapewnić stabilną produkcję wodoru, uwzględniając również zmienność produkcji energii ze słońca i wiatru w ciągu roku – dodaje.
Z kolei zespół „Bards.AI” złożony z pracowników i absolwentów naszej uczelni – Damiana Brzozy, Karola Gawrona, Michała Pogody, Michała Swędrowskiego, Norberta Ropiaka i Mateusza Zimocha, zwyciężył w aż dwóch zadaniach zlecony przez BGK i Instytut Pamięci Narodowej, zdobywając nagrody o łącznej wartości 70 tys. zł.
Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »